Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu

Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu
Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu

Je to malé, lehké, nenápadné, rychlé a stále k dispozici. Co je to? Nové ladičky od Korgu. S „nácvaknými“ ladičkami Pitchclip a AW-2G máte kdykoli díky jejich uchycení přehled o své „naladěnosti“. Pitchjack je pak malá ladička/klíčenka, kterou zasunete do kytary místo kabelu. Pokud nepatříte mezi fanatické vyznavače rčení: Kdo ladí, vráží svým spoluhráčům kudlu do zad, čtěte dál!

Pitchjack

Pitchjack je, jak název napovídá, kytarová a basová ladička, kterou se zapojíte přímo do kytarového jacku. K pohodlnému zasunutí pak slouží žárovička, kterou si pěkně na zdířku posvítíte. Po zapnutí si ještě zvolíte, zda ladíte basu či kytaru, a můžete začít... K indikaci slouží LED diody, které zaručují skvělou viditelnost i v naprosté tmě. Zobrazují jen číslo struny a aktuální stav naladění - jednoduché rychlé a přesné! Ladička reaguje opravdu bleskově a ladění je naprosto bezproblémové. Inženýři u Korgu počítali i se sedmistrunnými kytarami a šestistrunnými baskytarami a nezapomněli aplikovat dokonce béčkové ladění, které vám dovolí ladit až o sedm půltónů pod standardním laděním. Vstupní jack se dá sklonit a displej natáčet do ideálního úhlu.

 

Pitchjack musí milovat kytaroví technici, kteří tak naladí sbírku kytar svých zaměstnavatelů během mžiku, bez nutnosti zápasení s kabely.

 

Komu vadí, že pro naladění musí nejdřív vysunout kabel, ten se zřejmě poohlédne po klipových ladičkách Pitchclip nebo AW-2G. Mně osobně práce s touto ladičkou vyhovuje skvěle, oceňuji přesnost a rychlost ladění, v kterýžto vlastnostech klipové ladičky malinko zaostávají.

 

Plus:

poměr cena/výkon

rozměry a skladnost (lze použít jako klíčenku)

rychlost a přesnost ladění

nepotřebujete kabel a nemusíte při ladění dřepět

osvětlení

 

Mínus:

snad jen škoda, že nemá ladička i mikrofon, ale k ladění akustických nástrojů není primárně určena...

Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu
Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu

Pitchclip

Klipové ladičky jsou mezi kytaristy a baskytaristy stále populárnější. Mít kdykoli možnost se během koncertu naladit, je věc, o které se ještě před deseti lety nikomu ani nesnilo. Vše má ale i svá negativa. Ne každá klipová ladička ladí přesně (rychle) a kamenem úrazu může být také nepřehledný displej. A jak se s tím Korg vypořádal? Pitchclip je velmi jednoduchá a levná klipová ladička s ultra jednoduchým ovládáním a dobře čitelným LED displejem. V tomto směru není ladičce absolutně co vytknout, můžete ladit v temném klubu, a vždy máte dokonalý přehled.

 

Výbornou vychytávkou je reverzní displej, který zajistí čitelnost při montáži na kteroukoli stranu hlavy nástroje. Trošku horší to je s přesností ladění při velmi vysoké hladině hluku. Piezzo senzor, který signál snímá, se občas nechá zmást, a pak ladění není tak rychlé. Vzhledem k ceně však hodnotím ladičku na maximální počet bodů. Pokud si potrpíte na design, tak Pitchclip je nyní k dostání v limitované edici v osmi speciálních a jasných barvách.

 

Plus:

poměr cena/výkon

rozměry

jednoduchost, čitelnost displeje

design

 

Mínus:

menší problémy s přesností ladění při velké hladině hluku

chybí mikrofon

Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu
Korg Pitchjack, Pitchclip a AW-2G - nové ladičky od Korgu

AW-2G

Širší možnosti nastavení poskytuje „vychytanější“ a podstatně dražší AW-2G. Tahle „klipovka“ je už na světě nějaký ten pátek, nyní Korg přišel pouze s kosmetickou inovací - kdo má rád zajímavý design, může si ladičku vybrat z osmi „cool“ barev.

 

Podsvícený displej sice poskytuje velmi dobrou viditelnost i na temném podiu, nicméně LED diody jsou LED diody, a osobně mi přehlednost Pitchclipu vyhovuje více. Někdo také může preferovat jednoduchost před funkcemi a vybavením... Tímto jsem zcela vyčerpal „mínusové“ body a dále tak mohu psát jen slova chvály. V první řadě je to přesnost ladění, která je na klipovou ladičku opravdu vynikající. Piezosnímač je opravdu citlivý na vibrace a zajišťuje tak stabilní ladění i v rušném prostředí. Díky širokému rozsahu ladění (A0-C8) může AW-2G směle konkurovat i rozměrným „klasickým“ ladičkám. Výhodou je i vestavěný mikrofon, což je další podstatný rozdíl oproti Pitchclipu. Příjemně překvapily i vychytávky jako značky indikující intervaly čisté a malé tercie, s krásnou, autentickou konsonancí. Velmi užitečné je také dvoukloubové uchycení, takže displej si můžete natočit zcela dle libosti. Podsvícení si pak můžete nastavit buď lehké nebo automatické, přičemž režim Auto automaticky přepíná na nižší jas režimu Soft po deseti vteřinách nečinnosti. Je vidět, že si u Korgu s touto ladičkou opravdu vyhráli...

 

Plus:

poměr cena/výkon

rozměry

řada funkcí

design

 

Mínus:

přeci jenom LED diody poskytují lepší čitelnost

Psáno pro časopis Muzikus