Kurzweil HDS1 - lehká studiová sluchátka

Kurzweil HDS1 - lehká studiová sluchátka
Kurzweil HDS1 - lehká studiová sluchátka

Klávesové nástroje Raye Kurzweila proslavily po celém světě. Podaří se to i jeho novému produktu, tedy studiovým a DJ sluchátkům?

Společnost Kurzweil rozhodně nemusíme představovat hráčům na klávesové nástroje. Její produkty jsou oblíbené již bezmála čtyřicet let, Stevie Wonder je jejich klientem díky jejich čtecímu zařízení ještě mnohem déle. Nyní se tato slavná firma pouští do nového segmentu trhu a přichází se sluchátky pro hudebníky, DJe a studia.

 

Berte to lehce

Kurzweil přichází na trh se sluchátky HDS1, která zaujmou ihned po otevření krabice. Uvnitř se totiž nedíváte na sluchátka, ale hezké, tmavě šedé vajíčko, asi tak od pterodaktyla, tedy praktický pevný obal, který využijete i pro ochranu sluchátek na cestách. Sluchátka vypadají masivně, ale jsou celkově lehká, neunaví ani při delším nošení na hlavě. V pouzdru naleznete kromě sluchátek hned dva připojovací kabely a je na vás, jestli je

pro vás praktičtější rovný, nebo kroucený kabel. Dva různé kabely v dodávce jsou příjemným překvapením, druhým příjemným překvapením je také připojení těchto kabelů k tělu sluchátek pomocí spolehlivého minikonektoru XLR, což vám umožňuje si snadno vyrobit i dlouhý kabel pro nasazení v nahrávacím studiu. Jelikož oba dodané kabely končí malým stereo jackem 3,5 mm, jistě oceníte i šroubovací redukci na jack 6,3 mm. A velké překvapení je, že ke sluchátkům rovnou dostanete rezervní náušníky.

Mušle sluchátek jsou měkké a masivní, kryté jemnou koženkou, otvor pro uši je v podstatě přesně pasující na moje uši, s malou rezervou okolo, sluchátka sedí na hlavě dobře a - lehce.Kurzweil nabízí tato sluchátka i jako vhodná pro live DJe, zde jen upozorňuji, že náušníky nejsou otočné nebo výrazně polohovatelné, což je právě typická vlastnost DJských sluchátek, aby bylo možné dělat rychlý příposlech na jedno ucho. U HDS1 jsou sluchátka nastavitelná jen vertikálně. Samozřejmě můžete nastavovat hlavový most tak, aby sluchátka přesně seděla na vaší hlavě. Sluchátka jsou uzavřená, což oceníte při nahrávání, kdy vám nebude ze sluchátek proznívat podklad či metronom.

 

Jak je zmíněno v úvodu recenze, slavný Stevie Wonder byl prvním uživatelem Kurzweil Reading Machine, tedy čtecího zařízení pro nevidomé. To od roku 1974 vyvíjela firma Kurzweil Computer Products a Stevie Wonder dostal hotový produkt v roce 1976. Byla to krabice velikosti laserové tiskárny, v podstatě skener s OCR, který převáděl naskenovaný text do hlasové podoby. Podobné přístroje do té doby uměly maximálně dva typy definovaných písem, tento produkt přečetl širokou škálu písem. To byl začátek spolupráce, následně se Ray Kurzweil domluvil se Steviem Wonderem, že mu pomůže vyřešit propojení počítačů a akustických nástrojů ve společnosti, a tak v roce 1982 vznikla nová společnost - slavná Kurzweil Music Systems.

 

Pět centimetrů pod povrchem

Ne do hloubky, tak hluboko do nich nepůjdeme, to, co je v této třídě nadstandardní, je velikost měniče, který je pod povrchem skryt. A měniče mají právě velikost pět centimetrů, leckterá slavná studiová sluchátka mají i o centimetr méně. Výrobce tak sází na velikost při snaze o dobrou srozumitelnost a čistotu zvuku.Měniče mají impedanci 32 Ω, díky čemuž je snadnější je vybudit z řady mobilních zařízení i mixážních pultů. Nejsou hnaná na maximální citlivost, aby se udrželo nízké zkreslení, ale maximální povolený příkon je na vysoké úrovni.

Kurzweil HDS1 - lehká studiová sluchátka
Kurzweil HDS1 - lehká studiová sluchátka

Nasadit na uši a dát jim za uši

Po vyzvednutí sluchátek u distributora jsem se vrhl na testování okamžitě. Co jiného si dát na úvod než hru na piano s pro Kurzweil typickým zvukem? Během chvilky jsem zapomněl, že testuji, a hrál s příjemným zvukem a zapomněl na okolí, a to značí velmi dobrou známku pro HDS1 v této části testu. Výrobce upozorňuje na patentovaný systém měničů, díky čemuž jsou výšky krystalicky čisté. Měkkých a hlubokých basů je také dostatek. Škoda jen malé odolnosti proti mechanickým vlivům, protože dovnitř sluchátek se dostává takřka jakýkoliv dotek náušníků, poklep je nepříjemný a přenese se i zvuk pohybu kabelu.

Sluchátka jsem si vzal také ihned na live zvučení, kdy uzavřená sluchátka používám denně pro detailní analýzu nástrojů a nastavování jednotlivých zvuků v mixu. Zde se projevila výhoda nižší impedance oproti mým studiovým sluchátkům, která standardně používám, tedy profesionální mixážní pulty Digico a Allen & Heath tato sluchátka snadněji vybudí a nemusel jsem mít ovladač hlasitosti na maximu. Bohužel se mi při vysokých intenzitách projevila jistá nectnost sluchátek ve vyšších středech, kdy při nejvyšších hlasitostech bylo citelné zvýraznění vyšších středů a zvuk se snadno v těchto pásmech začal slévat. Ovšem toto je specifikum takovéto aplikace, pro normální poslech a mix tyto intenzity u vás při hře například na syntezátor či elektronický klavír nenastanou a vše bude v pořádku. Otestoval jsem je i pro náběry nástrojů a zpěvu, a sluchátka odvedla ve studiu kvalitní práci a dobře se mi s nimi nahrávalo.

 

Posezení na konci testů

Sluchátka Kurzweil HDS1 jsou dle mého vhodná pro domácí tichý poslech i domácí studio, cvičení, náběry nástrojů, pro běžný poslech hudby, skvěle se vám budou i vzhledem hodit ke klávesovým nástrojům a klavírní černi elektronických pian.

 

Info:

Kurzweil HDS1 jsou uzavřená sluchátka určená pro domácí studia a i výborně se hodí pro poslech klávesových nástrojů. Cena je 2690 Kč.

 

Plus:

kvalitní provedení včetně transportního obalu

dva kabely v balení

minikonektor XLR pro připojení kabelů

jasné, ale neuječené výšky

příjemně sedí na hlavě a neunaví při delším poslechu

rezervní náušníky v balení

 

Mínus:

malá zvuková odolnost proti dotekům a vnějším mechanickým podnětům

brzy se slévají ve středech a vyšších středech při nejvyšších intenzitách

jiné technické údaje v návodu a na stránkách výrobce

 

Technické parametry

Typ sluchátek uzavřená
Frekvenční rozsah 10 Hz – 30 kHz
Impedance 32 Ω
Příkon 300 mW trvale / 1800 mW maximálně
Citlivost 98 dB
Konektor stereo jack 3,5 mm
Obsah balení sluchátka, rovný kabel, kroucený kabel, redukce jack 3,5 mm na 6,3 mm a rezervní náušníky

 

https://kurzweil.com/hds1/

Psáno pro časopis Muzikus