Kurzweil MPS120 - stage piano

Kurzweil MPS120 - stage piano
Kurzweil MPS120 - stage piano

Neskrývám, že se rád doslova „babrám“ v klaviaturách a každé nové stage piano na trhu je pro mě jako magnet. Když jsem si u českého distributora slavné značky Kurzweil všiml, že mají na skladě model MPS120, má touha vzrostla. Především proto, že tento model má dřevěnou klaviaturu. A stejnou klaviaturu používá i jeden další výrobce. Pojďme na to.

Když je to dřevěné, musí to být těžké jako hrom. To jsem usoudil, když jsem přebíral krabici od dopravce. Ale mé nadšení bylo mnohem silnější. Kurzweil, jedna z nejslavnějších, a řekl bych, nejkonzervativnějších značek na trhu elektronických hudebních nástrojů, má dva nové modely digitálních pian. Jedná se o modely MPS110 a MPS120. Rozdíl je především v klaviatuře. Klavír s nižším číslem má mechaniku plastovou, u stodvacítky, kterou jsem měl možnost testovat, jsou klávesy dřevěné.

Jinak je to kompaktní nástroj, byť plastový, tak velmi příjemný na pohled, prémiově působící. Uvnitř se skrývá základní zvuková banka, metronom atd., k tomu později. V krabici je kromě napájecího trafa také parádní pultík na noty a pedál.

 

Mechanika, základ piana

Byl to můj první kontakt s mechanikou italského výrobce Fatar s označením TP-400W. To W znamená wood. Klávesy jsou zkrátka jiné a to mohu v reálném čase porovnat s jinými mechanikami. Nutno dodat, že dohmat (česky promáčknutí) je malinko mělčí, nicméně samotná hra je velmi příjemná. Je to absolutně nesrovnatelné s některými lacinými rádoby kladívkovými mechanikami v jiných nástrojích. Osobně z toho mám skvělý pocit, i když odhlédnu od té mělkosti.

Stejná mechanika Fatar je v nejdražším pianu značky Dexibell, Fatar na tomto poli trochu soupeří s japonskou společností Kawai, samozřejmě s Yamahou a Rolandem. To je logické, všechny tři firmy se tváří tak, že dřevěné mechaniky v nástrojích jsou jejich majetkem, výsledkem jejich poznání. Fatar je podle mého názoru srovnatelný s Rolandem, v diskusích jsem četl srovnání s Kawaiem, který z toho vyšel lépe, ovšem za poněkud více peněz. Mám-li shrnout pocit z testované mechaniky, tak je skutečně skvělý. Klavír je těžký, z pultu nespadne, máte pocit, že hrajete.

 

Zvuk

Na začátku jsem psal, že Kurzweil je konzervativní značka, což je výsledek mého asi pětadvacetiletého sledování. Zvuky z K2500 jsou dodnes in, modely PC3 (PC3, PC3K a PC3A) jsou zvukově velmi podobné, firma vyvinula výkonnou syntézu a tou stále oslovuje muzikanty po celém světě. MPS120 obsahuje 24 zvuků, sadu zvuků GM a možnost ukládat až 152 vlastních zvuků. Polyfonie je 256 hlasů. Základní piano je, mám pocit, z vyšších řad stage pian a zní opravdu velmi přesvědčivě. Co mě malinko zklamalo, jsou zvuky elektrických klavírů, je to ale na každém posluchači. Nástroj má vlastní ozvučení (24 W), osobně mi lépe zněly ve sluchátkách (BD DT770 PRO). K dispozici je také metronom, deset bicích rytmů, přehrávač a nahrávač MIDI souborů, nástroj umí přehrát díky sadě zvuků GM klasický soubor MIDI.

 

MPS120 na pódiu

Sice jsem neměl možnost vzít si klávesy s sebou „kšeft“, ale zvuky klasických klavírů jsou natolik průrazné, že by s nimi v praxi nebyl žádný problém. Piano je možné spojit se smyčci, dále jsou k dispozici zvuky varhanní, cembalo, smyčce atd. Dále má nástroj k dispozici Bluetooth konektivitu, například s mobilem jako přehrávačem audií.

Na zadním panelu je vstup pro sustain pedál, vstup pro audio signál, obvyklá dvojice audio výstupů (L a R), vstup pro napájení a vypínač. Vedle klaviatury vpředu jsou dva sluchátkové výstupy, což ocení noční hráči, nebo ti, kteří hrají ve dvojici nebo s učitelem. Je to praktická věc.

 

Info:

Kurzweil MPS120 je stage piano s 24 továrními zvuky a dřevěnou mechanikou. Cena je 27 990 Kč.

 

Plus:

klaviatura

zvuky akustických klavírů

design

 

Mínus:

některé zvuky

absence dalších pedálových vstupů

externí napájecí trafo

 

Technická specifikace

počet kláves 88
mechanika kladívková, Fatar TP–400W
zvuky 24 + GM sada
funkce MIDI přehrávač a rekordér, Bluetooth, metronom, bicí smyčky
vstupy/výstupy sustain pedál, L + R audio out, audio in, externí napájení, 2x sluchátka, USB
rozměry 1320 x 380 x 130 mm
hmotnost 17,5 kg

 

https://kurzweil.com/mps110_120/

Psáno pro časopis Muzikus