LD Systems MEI 1000 - in ear monitoring

LD Systems MEI 1000 - in ear monitoring
LD Systems MEI 1000 - in ear monitoring

Celý set dostanete v pěkném plastovém pevném kufru. V něm najdete vysílač, k němu anténu a napáječ, přijímač a dvě tužkové baterie. V samostatném pouzdérku na zip jsou sluchátka s náhradními špunty. Dále v krabici nalezneme manuál a prodlužovací kabel k anténě.

Vysílač

Černá krabička o výšce 1U a velikosti zhruba půl racku, do kterého ji lze namontovat. Na předním panelu zleva doprava je sluchátkový výstup a vedle něj k němu přiřazená hlasitost. Dále otočný ovladač regulující vstupní úroveň. Pravé části dominuje LCD a k němu tři ovládací tlačítka. Shora to je Set a pod ním šipka nahoru a šipka dolu. Ovladače uzavírá zcela vpravo síťový vypínač.

 

Zadní strana pochopitelně slouží k připojení napáječe a hlavně zdroje signálu. Oba vstupy jsou combo, umožňují zapojit jak canon (XLR), tak jack (TRS, také symetrický). Vpravo od nich je přepínač útlumu, kterým můžete ztlumit vstupní úroveň o 12 dB. Zcela vpravo je pak koaxiální vstup pro anténu. Displej zobrazuje následující informace: číslo skupiny, kanálu, mód, zámek, úroveň vstupu pro levý a pravý kanál zvlášť.

 

Přijímač

Elegantní černá krabička se saténovým povrchem. Na přední straně je malý LCD, dvě ledky indikující zapnutí a případné vybití baterií a přítomnost vysílacího signálu (RF). Spodní zhruba polovina krabičky se dá odklopit a pod ní se skrývá lože pro baterie a ovládací tlačítka Set a Esc. Na vrchní půlce jsou pod LCD navigační šipky.

 

Vrchní strana přijímače hostí otočný ovladač, kterým se přístroj zapíná a ovládá hlasitost sluchátek, výstup pro sluchátka a napevno připevněnou anténu. Na zadní straně je pouze klipsa z ohýbaného drátu, kterou si přijímač připevníte kam potřebujete. Dodávaná sluchátka mají špunty, které se strkají dovnitř ucha, a proto dobře utlumí okolní hluk. Špunty jsou zajímavě zahnuté, aby vklouzly a seděly co nejpřesněji. Kablíky pro levý a pravý jsou v místě rozdvojení každý na samostatném vedení, nebudou se tedy trhat jako levná sluchátka. Mají umělohmotnou sponu, kterou si je na hlavě utáhneme, aby nepadaly.

 

Displej zobrazuje následující informace: číslo skupiny, kanálu, mód, zámek, úroveň vstupu, úroveň vysílacího signálu, zda je zapnutý EQ a limitér, a indikaci stavu baterií.

 

Jak to funguje

Zapojíme vysílač do sítě, připojíme audiosignál a zapneme. Vybereme skupinu a kanál, na kterém budeme vysílat. Pokud nemáme problém, můžeme nechat 01 skupinu a 01 kanál. Dále vybereme, zda budeme vysílat stereo signál nebo mono. Nastavení pak můžeme proti nechtěné změně zamknout. Otočným ovladačem nastavíme úroveň vstupu.

 

Zapneme přijímač otočným ovladačem volume. Nastavíme skupinu a kanál dle nastavení vysílače. Pokud chceme, zapneme si ekvalizér nebo limitér. A máme to.

 

Radši trochu podrobněji

Můžeme si vybrat, zda budeme poslouchat stereo mix - v případě, že máme ten luxus, že vám monitorák může smíchat vaši monitorovou cestu do sterea. Nejběžněji však monitorák pošle smíchané mono. Pak je asi vhodné přepnout nao mono, abyste slyšeli zvuk v obou uších. Třetí možná situace je taková, že k běžné monitorové cestě přimícháte ještě sami sebe a budete si poměr ovládat sami (pokud je třeba auxů málo a museli byste se dělit o svou monitorovací cestu s dalšími). Tedy do jednoho vstupu vysílače dáte aux z mixu a do druhého vstupu připojíte sebe. Pak můžete na přijímači šipkami ovladačem Foc (focus) nastavit poměr mezi oběma signály.

 

Zkušenost

Dosah systému výrobce deklaruje na padesát metrů. Myslím, že to opravdu dokáže, dokonce jsem zkoušel odejít z domu, kde byl umístěn vysílač, a i venku, dvacet metrů od tlustých zdí, byl signál slyšet. Kvalita audia odpovídá ceně, je rozhodně použitelná, jen občas do signálu zašumí ruchy. Zdá se, že, jak je obvyklé, systém (ta vysílačka) využívá nějakých kompresorů a expandérů, takže občas má signál nepřirozený náběh a doznění. Celkově ale systém funguje, jak má, ekvalizér a limitér, ač bez bližšího nastavení, poslouží.

 

Info:

In ear monitoring MEI 1000 od americké firmy LD Systems. Nabízí 160 kanálů vysokofrekvenčního pásma, umožňuje přenášet signál mono, stereo nebo dvakrát mono v módu Focus. Doporučená maloobchodní cena je 8800Kč.

 

Plus:

výbava

cena

 

Mínus:

občasné ruchy, vzhledem k ceně opravdu malé mínus

 

modulace“ FM

počet kanálů: 160, v pásmu UHF

frekvence: 790-814 MHz; poznámka: frekvence nelze změnit na přístroji, ale lze koupit přístroje s různými frekvenčními skupinami

frekvenční rozsah přenášeného audio: 60 Hz-16 kHz

 

Technické údaje přijímače

provedení: za opasek

frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz

oddělení kanálů: > 42 dB

citlivost (1 kHz): < -94 dBm

odstup signálu od šumu: 80 dB (A)

celkové harmonické zkreslení: < 1 %

dynamický rozsah: > 95 dB

konektor sluchátek: jack 3,5 mm

maximální výstupní úroveň audio signálu: 100 mW

napájení: 2 x AA

výdrž na baterie: až 13 hodin

rozměry: 90 x 65 x 24 mm

hmotnost: 90 g

 

Technické údaje vysílače

displej: LCD

potenciometr: pro plynulou volbu poměrů mezi signály

funkce: Menu Lock

RF výkon: 10 mW

napájení: 12-18 V DC (400 mA)

odstup signálu od šumu: 85 dB (A)

celkové harmonické zkreslení: < 1 %

rozsah vstupního napětí: maximálně 20 dBV

možnost montáže do racku (1U)

rozměry: 200 x 96 x 44 mm

hmotnost: 900 g

Psáno pro časopis Muzikus