Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením

„Old schoolová“ kreslítka od českého výrobce

Do nedávna byla česká firma Lee Hooker známá hlavně jako výrobce kvalitních elektrických kytar, většinou zakázkových, vyráběných pro aktivní muzikanty. Dnes nabízí i kytarové efekty vycházející z osvědčených a oblíbených konstrukčních modelů, po konzultacích s kytaristy často doplněných o některé detaily.

Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením
Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením

Vlastním již několik pedálů LeeHooker. Mezi nimi jsou i dva avizované overdrive/distortiony 12AX7 Trip a Color Trip, které jsem se rozhodl podrobit testu. Oba dva se vyznačují starým soundem z doby, kdy vznikal rock ‘n’ roll. Testoval jsem je s použitím zesilovačů: Fender ’69 Super Reverb, Fender ’73 Princeton Reverb, Fender ’64 Deluxe Reverb klon a plexi Marshall ’73.

Obé krabičky mají standardní velikost a tvar jako například podobné produkty MXR. Mají přepínání do režimu true bypass a vstup pro 9V napájecí zdroj.

 

12AX7 Trip Plexi Tube Mimic

Overdrive pedál vyznačující se tlustým, šťavnatým zvukem, připomínajícím klasický sound nabuzených starých zesilovačů Marshall z přelomu šedesátých a sedmdesátých let (tzv. Plexi, v našich krajích zvané „čtyřdíry“, tedy jednokanálové zesilovače s koncovými lampami EL34.). Funguje výborně jak s aparáty Fender, tak i s Marshallem a chová se charakteristicky se singly i s humbuckery.

12AX7 Trip má tři korekce: Gain, Tone a Master. Pomocí Gainu nastavujeme míru zkreslení v rozsahu od čistého zvuku až po masivní zkreslení s příjemnou kompresí. Barva a charakter zvuku v celé škále zůstávají stejné, takže při změně gainu není třeba přenastavovat tónovou clonu, pouze hlasitost ovladačem Master, jehož rozsah plně dostačuje k tomu, aby se krabička dala používat jako clean-booster, nebo chcete-li jump. Tónová clona Tone se chová podobně jako filtr, zavírá a otevírá vyšší středy a je použitelná po celé dráze.

Pedál patří mezi efektivní kytarové krabičky, u kterých je velmi těžké nastavit „blbej“ zvuk. Použitelnost je široká, s aparáty jak amerického, tak i britského soundu. Název efektu by mohl někoho zmást, krabička neobsahuje preampovou lampu 12AX7, ale napodobuje přirozené zkreslení tohoto typu.

 

Info:

Lee Hooker 12AX7 Trip je overdrive napodobující zvuk nabuzeného zesilovače Marshall Plexi. Jeho cena je 4300 Kč.

 

Plus:

tučný, šťavnatý sound

funguje pěkně s Fenderem i s Marshallem

přepínač true bypass

bezproblémové napájení 9 V

 

Mínus:

Název krabičky může být pro někoho matoucí.

Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením
Lee Hooker 12AX7 Trip a Color Trip - overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením

Color Trip Vintage Overdrive

Je to overdrive/distortion s charakteristickým „fuzzoidním“ zvukem. Konstrukčně vychází ze slavného kreslítka britské firmy Colorsound ze šedesátých let, které používal sám velký Jimmy Page. Opět funguje pěkně jak s Fendery, tak i s Marshallem, ať vezmete do ruky Telecastera nebo Les Paula.

Korekční knoflíky jsou zde čtyři: Drive, Volume, Treble a Bass. Rozsah Drive jde od čistého zvuku až po fuzz a není při tom nutné měnit korekce basů a výšek, pouze Volume. Volume má dostatečnou rezervu, aby se pedál dal použít též jako clean-booster. Korekce Treble a Bass jsou účinné a použitelné po celých drahách. Nejpřirozenější zvuk je u obou knoflíků někde těsně kolem dvanácté hodiny. Pedál je možné napájet napětím v rozmezí 9-18 V. 18 V funguje super, používáte-li Color Trip jako nakopávalo.

Krabička je vynikající overdrive pro milovníky fuzzů a kytarového soundu šedesátých let. V poslední době je opět tenhle zvuk hojně vyhledávaný některými kytaristy, asi i pro to, že je charakteristický pro „trendy“ muzikanty a producenty, jako jsou třeba Dan Auerbach, Jack White nebo T Bone Burnett. Ale pro každého tato krabička není, vyznavačům metalového high gainu moc velkou radost neudělá.

 

Info:

Lee Hooker Color Trip je overdrive/distortion s fuzzoidním zkreslením charakteristickým pro zlatá léta rock’n’rollu. Její cena je 3900 Kč.

 

Plus:

pevný old school zvuk použitelný v celé rozsahu zkreslení

účinné korekce

true bypass

bezproblémové napájení 9V adaptérem

 

Mínus:

Není pro každého.

 

www.leehooker.com/efekty/

Psáno pro časopis Muzikus