Lewitt LCT 540 S - kondenzátorový mikrofon

Lewitt LCT 540 S - kondenzátorový mikrofon
Lewitt LCT 540 S - kondenzátorový mikrofon

Znovu jsem se setkal při testu ve studiu se značkou Lewitt, a to s mikrofonem Lewitt LCT 540 S.

Jedná se o studiový velmi citlivý velkomembránový mikrofon (mylarová, pozlacená membrána) s kadioidní charakteristikou a početným příslušenstvím. Tento mikrofon vyniká i velkým dynamickým rozsahem a velmi nízkým šumem. Výrobce uvádí: „Náš práh slyšitelnosti je velmi závislý na frekvenci. Je méně citlivý na nízké a velmi vysoké frekvence a nejcitlivější kolem 2-5 kHz. S naším specifickým a jedinečným přístupem k designu obvodů a kapslí jsme byli schopni realizovat vlastní šum, který zůstane pod prahem slyšitelnosti v celém frekvenčním spektru.“

Okamžitě po zapojení do stageboxu a zapnutí napájení jsem poznal, že citlivost je opravdu vysoká, bylo nutné dát útlum na mikrofonu na -6 dB, gain pultu už nebylo možné ubrat. Musím se přiznat, že jsem nechal zapojený i další mikrofon - neuvádím značku, ale jedná se o špičkový studiový standard (každý zvukař asi ví).

Lewitt LCT 540 S - kondenzátorový mikrofon
Lewitt LCT 540 S - kondenzátorový mikrofon

Samozřejmě beru v úvahu podíl cena/výkon. Natáčel se hlavní zpěv. Už při průběžném monitoringu bylo jasné, že laťka je vysoko. Trochu mě mrzelo, že tento mikrofon nemá více charakteristik (možná jsem se zmlsal ostatními modely od Lewittu, které jimi hýří), ale stejně většinou používám kardioidu. Dost mě překvapil velký dynamický rozsah, kterým tento kousek disponuje, a to jsem ještě neslyšel záznam po procesování. Po záznamu jsem signály opravdu pečlivě porovnával, a to jak uchem, tak pomocí různých analyzérů. Zvuk je perfektně vykreslený a vyvážený. Stejné výsledky vykazoval i po procesování. Myslím, že tento mikrofon a značka Lewitt postupně zdomácní v mnoha studiích, a to jak z důvodu univerzálnosti, kvality, bohatého příslušenství, tak i díky příznivé ceně.

 

Se značkou Lewitt jsem se seznámil v roce 2017 při testu sady na bicí DTP Beat Kit Pro 7 (tato sada mne tak zaujala, že jsem ji tehdy zakoupil). Musím uznat, že jsem překvapen množstvím i variantami kvalitních mikrofonů, kterými zaplnil tento výrobce trh. Mimo tento testovaný kousek a sadu mám ve studiu ještě model LTC 840 a všechny splňují to, co slibují. A dalším plus je přívětivá cena. Mikrofony Lewitt také vynikají nápaditou, praktickou a originální konstrukcí modelů a rozšiřují technickou variabilitu jejich použití.

 

Info:

Lewitt LCT 540 S je kondenzátorový mikrofon navržený pro naprosto průzračně čisté zachycení vokálu bez jakéhokoliv šumu. Cena je 16 790 Kč.

 

Plus:

opravdu velká citlivost a nízký šum

tradičně bohaté příslušenství

 

Mínus:

Těžko hledat mínus, a tak jediné, co mě napadá, je jedna pevná charakteristika, ale výrobce asi ví.

 

Technická specifikace

typ mikrofonu kondenzátorový
použití univerzální
směrová charakteristika kardioida
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
obsah balení mikrofon, protivětrný kryt, držák (koš), magnetický pop filtr, obal, kufr
impedance 68 Ω
hmotnost 0,371 kg

 

https://www.lewitt-audio.com/microphones/lct-recording/lct-540s

Psáno pro časopis Muzikus