LTD M-403 - kvalitní elektrická kytara střední třídy

LTD M-403 - kvalitní elektrická kytara střední třídy
LTD M-403 - kvalitní elektrická kytara střední třídy

Tahle krásná elektrická kytara je vyrobená firmou ESP, ale protože spadá do střední cenové kategorie vyráběné v korejské továrně, nese pouze nápis LTD. Na první pohled zaujme vrchní deskou z žíhaného javoru s krásnou kresbou dřeva.

Další zajímavostí, která zaujme na první pohled, je obrácená hlava - kolíky všechny dolů. Musel jsem si chvíli zvykat na to, že ladicí kolík nejdále od hmatníku je silné E. Kde je g a D, to jsem si pletl stále.

LTD M-403 má výborný krk, který je slepen ze tří kusů javoru, má palisandrový hmatník o rádiu 350 mm (takže není ani moc plochý, ani moc kulatý) a profil krku je „extra“ tenký.

Ten údaj extra tenký je bez technické specifikace, takže úplně nejtenčí krk na světě to nebude, to by to výrobce hned uváděl jako významné plus. Ale je tenký dost na to, aby se na kytaru příjemně hrálo. OK, vzal jsem metr, a vyšlo mi to na 19 mm u hlavy. To je slušné. Krk je celý olemován bílou lištou, značky poloh jsou perleťové a jsou u horní hrany krku, což se mi líbí, protože velké inlaye uprostřed hmatníku mi hmatově trochu vadí. Mechanika na hlavě je standardní Grover a funguje bez problémů. Jen bych předpokládal (vzhledem k ceně kytary), že bude zamykací - bohužel není.

 

Firma ESP/LTD je jeden z velkých výrobců elektrických kytar, to vědí snad všichni (kdo se o to trochu zajímá), ale málokdo už zná detaily a trochu firemní historie... Zapátral jsem v archívech a hle - ESP je japonská firma, kterou založil v roce 1975 Hisatake Shibuya v Tokyu. Název je Electric Sound Products (ESP). Původně vyráběl kytary určené pouze pro japoský trh a také kytarové náhradní díly. Dnes firma ESP vyrábí kytary v Malaysiji, Koreji, Japonsku, Číně, Vietnamu a v USA. Pouze na ty nejdražší kytary vyráběné v Japonsku a v USA se dnes tiskne nápis ESP. Všechno ostatní je LTD nebo E-II.

 

Snímače jsou všechny originál Seymour Duncan s magnety Alnico 5. U kobylky je to typ Custom-5 a dva singly jsou stejné, a to Seymour Duncan STK-S4. Ten Custom-5 má vycházet zvukově ze starého modelu ’59, ale má silnější výstup a stejně jako ’59 „vykouslé“ středy, takže má příjemný nepříliš agresivní tón. Singly STK (hezká zkratka) mají trochu slabší výstup než Custom-5, ale frekvenčně jsou velmi podobné, a hlavně potlačují brum. Ovládáme to pětipolohovým přepínačem s klasickým zapojením: 1. poloha = humbucker, 2. poloha = rozpojený humbucker a singl, 3. poloha = prostřední singl, 4. poloha = singl a singl a 5. poloha = singl u krku. Potenciometry máme k dispozici jen dva, a to hlasitost a tónovou clonu. Samostatné rozpínání humbuckeru není.

Kobylka je pevná se šesti pohyblivými kameny, které jsou uchyceny v masivním kovovém odlitku, struny procházejí skrz tělo kytary, jako to mají např. Telecastery. Celá kobylka je krásně hladká, nic neškrábe do ruky. Dohmat se dá seřídit na velmi nízký zcela bez problému.

Zvuk kytary LTD M-403 je díky použitým snímačům velmi univerzální. Dovedu si představit tuhle kytaru v metalové partičce, ale zároveň si ji dovedu představit v nějaké partě, co hraje moderní country. I bluesman by si na singly, které nebručí, rád zahrál. :-) Jsou kytary, které mají velmi specifický zvuk například pro metalovou muziku, na které se něco jiného než metal dá hrát těžko. Tahle M-403 toho obsáhne mnohem víc. To může být velké plus.

 

Závěr

Kytara LTD M-403 je povedený a krásný kousek. Ladicí mechanika otočená směrem dolů je taková „designovka“, bez které bych se obešel, ale nakonec jsem si na to zvykl. Na tuhle kytaru se dá hrát blues, metal, country, a vlastně všechno ostatní. Pro někoho to může být plus, pro jiného mínus. Provedení je luxusní, vzhledově je to nádherný nástroj a hraje se na něj dobře. Tečka.

 

Info:

LTD M-403 je kvalitní elektrická kytara střední třídy s univerzálním využitím. Cena je 31 300 Kč.

 

Plus:

krásný a univerzální nástroj

kvalitní zpracování

skvělý krk

snímač Seymour Duncan

singly s potlačením brumu

 

Mínus:

Chybí rozepínání cívek humbuckeru.

 

Technická specifikace

tělo mahagon + top z fládrovaného (žíhaného) javoru
povrchová úprava průhledný matný lak
krk šroubovaný, javorový, ze tří kusů, rádius 350 mm
hmatník palisandr
menzura 648 mm
pražce 24 XJ (extra jumbo)
mechanika Grover
kobylka LTD pevná
snímač u kobylky humbucker Seymour Duncan Custom–5
prostřední a krkový snímač singl Symour Duncan STK–S4
ovládání 1x Volume, 1x Tone, pětipolohový přepínač

 

Web

www.espguitars.com/products/19132-m-403ht?category_id=1963302-m-series

Psáno pro časopis Muzikus