Lubica Zlatica!

Lubica Zlatica!
Lubica Zlatica!

Nestává se často, aby se na našem českém tržišti s hudebními nástroji objevil nástroj tak nestandardní, jako je lubová basa. Pokud se tak již stane, je to většinou o nástroj z kategorie: Nejdřív zaplať, respektive vykrvácej, a pak si sáhni; nebo jde o postarší, notně omšelou Jolanu. Lubová basa, která by byla dostupná všem širokým masám našich pracujících a navíc by dobře hrála, byla až donedávna předmětem divokých nočních snění mnoha basáků. Ale tomu je již dnes konec! Nastává nová éra, mnohem radostnější, plná plodných basových zážitků. Je tady totiž další z veselých a hravých nástrojů, tedy lubová baskytara Fokus-H Hollow EIG.

 

Hollow EIG je, podle údajů výrobce, dřevěná basa málostrunná, vyráběná novou převratnou metodou, a sice dlabáním lžící. Nástroj je celojavorový, vrchní deska je masivní. Krk je vlepený, má standardní menzuru. Hmatník je z palisandru, orientační značky jsou, jak je u Fokusu dobrým zvykem, z přírodní perleti. Ladicí mechanika je neznačková, uzavřená, dobře fungující. Tělo nástroje je zklíženo z javorových desek a jeho středem prochází javorový blok. Ten má několik funkcí - zabraňuje zkroucení (nedejbože rozlomení) poměrně křehkého korpusu těla vlivem tahu strun a také slouží jako podklad snímačům, tedy zabraňuje vzniku zpětné vazby.

 

Hollow EIG je osazen třemi třícívkovými snímači, jde o kopie legendárních Burns Trisonic. Jejich ovládání je velice jednoduché, mají společnou korekci hlasitosti a tónovou clonu, každý z nich pak zvlášť malou páčku, kterou se snímač aktivuje. Mně osobně nejvíc zvukově vyhovovalo zapojení dvou krajních snímačů, ale o tom posléze.

Konstrukčně není nástroji co vytknout, korejští truhláři odvedli dobrou práci. Nástroji také velice sluší tmavý sunburst, v kombinaci s bílým olemováním působí opravdu pěkným retro dojmem. Mé obavy, jestli nebude nástroj na hlavu padlý, se nepotvrdily. Tedy, že by byla basa dokonale vyvážená, to ne, ale stačilo trochu zkrátit popruh a poměr kinetických energií a gravitace se vyrovnal.

Nástroj obecně padne dobře do ruky, krk je velice příjemný, s dobrým dohmatem. I když tělo nemá sesazenou hranu pod pravačku, ruka nebolí ani po několika hodinách hry. Na tuhle lubovku se hraje příjemně vestoje, vsedě, vleže, v dřepu, jak je ctěná libost. "Šikovná holka..."

Nástroj zní nasucho plně až mohutně, docela silně, s lehce dutým zvukem, vždyť je to taky lubovka. Tón je konkrétní a hlasitý, takže v klidném bytě můžete v pohodě zkoušet i bez aparátu, což jsem během testování (vzhledem ke svým stěhovacím peripetiím) nejednou ocenil. Basa hezky rezonuje, každou notu cítíte až v žaludku. Zapojením do aparátu se z nástroje stává nebezpečný zabiják, jeho přirozeně silný zvuk se ještě více umocní. Třísnímačové osazení nabízí na lubovku nezvykle široké zvukové spektrum, a je na každém hráči, co si z něj vybere. Zvukově jsou snímače vyrovnané, z celkového zvuku nic nevyčnívá, tón je silný a konkrétní (ať už trsátkem odsazujete osminy, anebo lámete prsty akordovou hrou).

Kupodivu velice dobře nástroj zvládá taky slap, což jsem od lubovky zrovna nečekal. Zvuk je poněkud osobitější, ale své příznivce si najde určitě i mezi ortodoxními slapery. Hollow EIG nabízí samozřejmě i klasický retro sound, tak, jak se očekává, ale nezůstává jenom u něj, jeho možnosti jsou nečekaně široké.

Nástroj bych doporučil všem hráčům, kteří preferují osobitý vzhled i zvuk basy a pro jeho získání nehodlají spáchat trestný čin, či prodat rodinu do otroctví. Móda retro soundu se vrací, a myslím, že Hollow EIG může být zajímavým novým kouskem ve vašem arzenálu. Stojí za to si jej vyzkoušet.

 

Info:

Fokus H Hollow EIG stojí 14 200 Kč, k dostání je také levnější verze s plným tělem.

Plus:

zvukové možnosti

Mínus:

padá na hlavu

Psáno pro časopis Muzikus