M-Audio KeyRig 49 - nadupaný balík hardwaru a softwaru

M-Audio KeyRig 49 - nadupaný balík hardwaru a softwaru
M-Audio KeyRig 49 - nadupaný balík hardwaru a softwaru

M-Audio nabízí svůj produkt do řady nejjednodušších možných řídicích klaviatur. Pokud jste zvyklí na některý produkt z řady Axiom s vynikající možností programování klaviatury a řadou dalších různých ovladačů, raději na něj zapomeňte.

Hardware

Key Rig 49 nabízí čtyřicet devět kláves standardní velikosti s citlivostí dynamiky. K dispozici jsou dvě kolečka s novým designem - Pitch Bend má výstupek směrem nahoru (ne, že by se s ním manipulovalo zrovna příjemně) a Modulation má prohlubeň dovnitř (manipulace je lepší, než u Pitch Bendu, ale vzhledem k hladkému povrchu, také nic moc), jeden programovatelný Slider (továrně je nastaven pro vysílání kontinuálního MIDI kontroléru 7, tedy hlasitosti - programování ovladače se děje, jak je již u M-Audio zvykem, pomocí klaviatury) a tři tlačítka (dvě jsou pro posouvání výstupních not po oktávách nahoru a dolů a třetí slouží pro vstup do režimu programování). Ke klaviatuře je možné připojit jakýkoliv sustain pedál. Napájení, stejně jako komunikace s počítačem, se děje pomocí USB kabelu (kompatibilita s USB 2.0 i USB 1.1). Na zadní straně je možné zařízení vypnout přesto, že je k USB připojeno. Nevýhodou tohoto řešení ale logicky je, že ke klaviatuře Key Rig není možné připojit zařízení pomocí klasického MIDI a Key Rig nemůže být k počítači připojen za pasivním switchem, který není napájen, protože by k němu pravděpodobně přes pasivní switch potřebné napájení nedorazilo.

Ovladače není potřeba instalovat ani v systému Mac OS X, ani ve Windows XP.

 

Software

Součástí balení je softwarový balík čtyř virtuálních nástrojů postavených na bázi samplingu v jedné aplikaci s názvem Key Rig. Jedná se o SP-1 StagePiano (pro klavírní zvuky a elektrifikovaná piana - Wurlitzer, FM Piano, Clavinet, aj.), MS-2 Polyphonic Synthesizer (pro syntezátorové zvuky), MB-3 Electromagnetic Organ (pro simulaci varhanních zvuků, především typu hammond s devíti táhly) a GM-4 General MIDI Module s plnou GM bankou, tedy 128 různými zvuky danými normou, plus GM sada bicích.

Všechny nástroje mají stejné parametry pro řízení rozsahu daného modulu, transpozici, MIDI kanál, na kterém data přijímají, hloubku hlavního efektu, umístění ve stereu, zapnutí/vypnutí a výstupní hlasitost. Díky těmto parametrům se dá Key Rig pružně nastavit dle potřeby - například rozdělit klaviaturu, v basech hrát na varhanní zvuk a ve výškách na klavírní s tím, že každý zvuk bude mít přesně určenou hlasitost, bude nějak umístěn ve stereobázi atd. Samozřejmě se dají zvuky vrstvit i nad sebe (bohužel nikoli s rozdílnou dynamikou). Takže je možné vytvořit zvukovou vrstvu syntezátoru, klavírního zvuku, varhan a nějakého GM zvuku (třeba zvonečků), nastavit jejich poměry, a na takovýto zvuk hrát z jedné klaviatury (pokud mají všechny moduly nastaven stejný kanál pro příjem dat). Naopak je možné pracovat s moduly de facto odděleně po celém jejich rozsahu, a to tak, že každému z modulů nastavíme jiný MIDI kanál pro příjem dat.

Software lze použít jak ve stand alone režimu (tedy jako samostatná aplikace), tak v libovolné hostitelské aplikaci, která podporuje VST (včetně kompatibility VST 2.0; například Cubase, Nuendo, Ableton Live, Sibelius, Audiffex a mnoho dalších), AU (Logic, Digital Performer) nebo RTAS (ProTools).

 

Závěr

M-Audio Key Rig 49 je spojení jednoduchého hardwaru s jednoduchým softwarem. Ale díky dlouholetým zkušenostem firmy M-Audio se dá i za málo peněz udělat hodně muziky.

 

Info:

M-Audio Key Rig 49 je balík hardwaru (jednoduchý MIDI kontrolér se 49 klávesami, dvěma kolečky a jedním programovatelným sliderem) a softwaru (čtyři moduly virtuálních nástrojů v jednom). Doporučená maloobchodnáí cena je 2890 Kč.

 

Plus:

nízká cena

řešení jednoduchého HW a SW v jednom

relativně slušně znějící virtuální nástroje

 

Mínus:

velmi omezené možnosti programování klaviatury

výstup z klaviatury pouze přes USB

ne příliš ergonomický HW

 

Technická specifikace:

počet kláves: 49 dynamicky citlivých

počet ovladačů: 2 kolečka, 1 slider, 3 tlačítka

možnost rozšíření: sustain pedal

propojení s počítačem: USB

operační systém: Windows XP a Mac OS X

zvukové moduly: Stage Piano, Polyphonic Synthesizer, Electromagnetic Organ, General MIDI Module

typ tónových generátorů: ROMplery

kompatibilita: VST, AU a RTAS

Psáno pro časopis Muzikus