M-Audio MidAir - bezdrátovým řešením přenosu MIDI dat

M-Audio MidAir - bezdrátovým řešením přenosu MIDI dat
M-Audio MidAir - bezdrátovým řešením přenosu MIDI dat

Kabely dělají problémy snad ve všech studiích a ještě více na pódiích. Nejen, že se čas od času stane, že se kontakty přeruší, ale je jich také moc, jsou si všechny podobné a tak je v nich často chaos a zmatek (barev pro odlišení kabelů není nikdy dost). MidAir je bezdrátovým řešením přenosu MIDI dat.

Jak to funguje?

Jak jinak než na principu 2,4GHz bezdrátového přenosu, že? Na jedné straně máte krabičku - vysílač, a na druhé straně krabičku - přijímač. Přesto, že dnes se na volné frekvenci 2,4 GHz přenáší spousta dat (dálkové ovládání počítače, televize, oken, žaluzií, osvětlení atd.; rušit pak může mobilní telefon, mikrovlnná trouba...), neměl jsem problém s rušením signálu ani v okamžiku, kdy jsem vedle sebe přenášel na stejné frekvenci MIDI data pomocí MidAir a audio data s jiným zařízením. Bezpečná vzdálenost vysílače a přijímače pro bezdrátový přenos je do deseti metrů.

 

Vysílač

Do vysílače zapojíte speciální kabel, který je součástí balení, na jehož jedné straně je klasický pětikolík pro zapojení do MIDI vstupu řídicí klaviatury nebo zařízení, ze kterého chcete data vysílat. Na druhé straně bohužel velmi krátkého kabelu je speciální konektor (shodný s těmi, které se používají u telefonních zástrček), který zapojíte do vysílačky MidAir. Přijímač lze napájet ze dvou AA baterií (jsou součástí balení) a nebo z trafa (není součástí balení). K napájení je třeba 9V DC. Pro případ napájení z baterií (což je zejména na pódiu často velmi praktické) je k dispozici vypínač a LED dioda pro upozornění na vybíjející se baterie. Vzhledem ke krátkému kabelu z MIDI do přijímače je potřeba jej umístit blízko zařízení, ze kterého chcete MIDI data vysílat. Proto je na spodní straně vysílačky přilepen suchý zip, pomocí kterého lze vysílačku kamkoliv připnout. Přišroubovat lze i klipsu, která je také součástí balení a která je, myslím, i praktičtější (moc se mi nechce na nástroj lepit druhou stranu suchého zipu).

 

Přijímač

Data do přijímače mohou přijít dvěma způsoby - buď z vysílačky, a nebo přímo z MIDI in, který také na krabičce je. Vystoupit pak data mohou buď do MIDI out, a nebo přes USB (USB kabel je součástí balení). MidAir přijímač se tak dá použít i jako MIDI/USB konvertor. Na přijímači lze přepínačem zvolit, zda má data brát právě z MIDI nebo z vysílačky. Zvolit lze i to, aby kontroloval příjem na obou vstupech. Pokud přicházejí data jak z MIDI in, tak z vysílačky, přednost mají data MIDI in. Jestliže ale na MIDI vstupu nepřijde během 250 ms žádná zpráva, vyšle přijímač do výstupu událost "All Notes Off" a přepne se na bezdrátový příjem. V případě obou přenosů má tedy přednost "drátový". Stav, odkud jsou data přijímána, lze kontrolovat pomocí dostatečně velkých LED diod na vrchní straně krabičky. Na vrchní straně přijímače je ještě LED dioda pro kontrolu spojení vysílače a přijímače. Pokud se spojení přeruší, je třeba stisknout tlačítko u LED diody, dojde k automatickému vyhledání přijímače s vysílačem a obnovení spojení. Stejné tlačítko je i na vysílači. To je ovšem schované ze strany krabičky, a navíc hluboko pod jejím povrchem, takže je třeba použít nějakého delšího úzkého předmětu, jako je třeba špendlík. Vzhledem k tomu, že je při přerušení spojení potřeba stisknout tlačítko jak na vysílači, tak přijímači, zdá se mi schované tlačítko na vysílači nepraktické. Lepší by bylo stejně vyditelné a dostupné, jako je na přijímači. Přijímač je možné napájet pouze z trafa (9V DC je součástí balení), chybí možnost napájení z baterií.

 

Možnosti zapojení

Vzhledem k promyšlené sestavě konektorů na přijímači je více možností zapojení než pouhé MIDI-vzduch-MIDI. Možnosti jsou tyto:

1. MIDI in -> MIDI out

2. MIDI in -> USB

3. MIDI in - vzduchem vzdálenost až 10 m -> MIDI out

4. MIDI in - vzduchem vzdálenost až 10 m -> USB

 

Závěr

Během testování jsem naštěstí neměl problém s přerušním spojení ani na vzdálenosti kolem hraničních deseti metrů. V případě, že by se ale spojení přerušilo, bylo by nutné stisknout tlačítko pro obnovení příjmu (zejména na vysílači) dosti nepraktická. Velice jsem ocenil možnost vysílat data z přijímače jak do MIDI výstupu, tak přes USB rovnou do počítače (s Win XP SP 2 a vyššími a s Mac OS X).

 

Info:

MidAir je praktický bezdrátový systém pro přenos MIDI dat. Vstupem může být jakékoliv zařízení s MIDI výstupem a data lze směrovat buď do MIDI výstupu, nebo přes USB rovnou do počítače (kompatibilita s Win XP SP 2 a vyššími a Mac OS X). Doporučená maloobchodní cena je 3890 Kč.

 

Plus:

výstup do MIDI i USB

MIDI vstup

signál nebyl rušen jinými zařízeními

použít lze více MidAir současně

 

Mínus:

skryté tlačítko pro obnovu spojení na vysílači

 

Technická specifikace:

vstupy: 2 x MIDI pětikolík

výstupy: 1 MIDI; 1 USB

frekvence přenosu: 2,4 GB

napájení: 2 x 9 V DC (vysílač možno napájet z dvou AA baterií)

životnost baterií: 20 hodin při nepřetržitém přenosu

kompatibilita: win i mac

kontrolní LED diody: spojení, stav baterie, vstup MIDI/vzduchem

Psáno pro časopis Muzikus