M-Audio Mobile Pre USB

M-Audio Mobile Pre USB
M-Audio Mobile Pre USB

S novou řadou USB rozhraní od firmy M-Audio jste se mohli setkat už v minulém čísle, kde Pavel Škorpík představil USB Audiophile. Jejím dalším neméně zajímavým reprezentantem je krabička nazvaná Mobile Pre. Ta je určená především pro "kytarou poháněná" domácí pracoviště. (Připojení přes USB ji však předurčuje k tomu, aby se pohybovala po domácnostech všech členů kapely...)

Tahle nenápadná škatulka se stává konkurentem dobře známého MBoxu od Digidesignu. Stejně jako on nabízí dva mikrofonní (XLR) vstupy s phantomovým napájením a dva nástrojové/linkové (oproti MBoxu však chybí digitální vstup). Jako výstupy jí slouží dva 3,5 mm mono jacky a alternativní a malý stereo jack. Navíc disponuje sluchátkovým výstupem s vlastní regulací hlasitosti (ten nevypíná linkový výstup...).

 

Jak už název napovídá, tento přístroj v sobě kombinuje mikrofonní/nástrojový předzesilovač s AD/DA převodníky. Předzesilovač je úplně bez korekcí - jeho jediným ovládacím prvkem je vstupní zisk - a na zaznamenaném materiálu se vůbec neprojeví (což je dobře). Prostě a jednoduše plní funkci zesílení slabého signálu na linkovou úroveň.

Vysoká impedance (hodnotu výrobce neudává) nástrojových vstupů svědčí i pasivním snímačům. Zkoušel jsem jak kytaru, tak basu a zvuk, který jsem v Samplitude s Mobile Pre získal, byl vynikající - D. I. boxů opravdu nebylo zapotřebí.

Tato 16b/48kHz externí zvukovka samozřejmě disponuje ASIO drivery s nízkou latencí. V ovládacích panelech ji můžete nastavovat podle alibistických parametrů: "nízká", "velmi nízká"... V GT Playeru (GT Player Express a Ableton Live jsou mimochodem součástí balení...) jsem při nastavení "velmi nízká" dosáhl 3,6 ms, což je i pro živé hraní výtečné.

Přístroj je plně napájen z USB portu, a nepotřebuje tedy externí zdroj, takže je možné ho použít i k notebookům na cestách (otázka je jen, jak dlouho vydrží laptopu baterky...). Zbývá jen dodat cenu Mobile Pre USB. Ta je 6790 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus