M-Audio MobilePre - druhá generace velmi úspěšné zvukovky

M-Audio MobilePre - druhá generace velmi úspěšné zvukovky
M-Audio MobilePre - druhá generace velmi úspěšné zvukovky

Recenzi na Mobile Pre USB od kolegy Jakuba Turečka jste si mohli přečíst v srpnovém Muzikusu 2003. Už tak dlouhou historii za sebou tento výrobek má. Dneska se podíváme na druhou generaci, která dle webu M-Audio (dnes skupina Avid) slibuje hlavně lepší zvuk a ProTools.

Kartónová krabice obsahuje kartu zabalenou v igelitovém sáčku, CD s drivery, DVD s ProTools SE 8.0.3, USB kabel a rychlý návod.

 

Instalace

Naštěstí doba problémových instalací je dávno pryč, kartu pro běžné použití stačí připojit, pokud chcete použít ASIO, WDM, Core Audio drivery, vložíte CD. Rychlé, bezproblémové, připravené i na 64bitové Windows. U ProTools drobné výhrady mám. Instalace je na dnešní dobu poněkud dlouhá, ale dobu instalace vysvětluje velikost instalace - zahrnuje totiž také demo projekty a slušnou databázi smyček.Po instalaci při prvním spuštění se software chce registrovat. V registraci musíte vyplnit pomalu i číslo bot, údaje jsou povinné. To mě nebaví.

 

Popis

Přední strana: indikace zapnutého fantomového napájení, 2 x  kombinovaný konektor XLR/TS od firmy Amphenol, u každého vstupu indikace signálu a přebuzení. Následují tři spínače: přepnutí předního a zadního vstupu pro první a druhý kanál a tlačítko pro přímý poslech (tedy hardwarový, ne přes softwarový ovladač). Předposlední je sluchátkový výstup a poslední je modrá LED dioda indikující zapnutí.

 

Zadní strana: zleva linkový výstup 1 a 2, linkový vstup 1 a 2, USB port, zapnutí fantomového napájení.

 

Horní strana: 4 x otočný ovladač pro úroveň vstupu 1 a 2, hlasitost sluchátek a linkového výstupu. Na pravoboku je pak konektor Kensington Lock. Celá krabička je lehoučká, protože je plastová, nicméně nepůsobí nijak lacině a výrazně křehce. Design pragmatický, přehledný, fungování od pohledu zřejmé. Což je obé dobře.

M-Audio MobilePre - druhá generace velmi úspěšné zvukovky
M-Audio MobilePre - druhá generace velmi úspěšné zvukovky

Funkce

Běžná dvoukanálová zvuková karta pro USB. Umožňuje nahrávat a přehrávat dvě stopy v maximálním rozlišení 24 bitů, 48 kHz (což je limitace použitého USB první generace pro komunikaci). Napájena je přes USB, což ji předurčuje pro mobilní použití a notebooková domácí studia. Jedná se běžný výrobek, takže co na něm je tak zajímavého, že byla už první generace ve Státech nejprodávanější ve své cenové kategorii? Jistě cena, dobrý zvuk, kompatibilita. A v této generaci rozhodně ProTool SE. Tato edice má sice výrazná omezení, ale pro práci s touto kartou stačí - jde zejména o pouze dvě stopy nahrávané najednou a nejvýše šestnáct audio kanálu.

Jezz.

 

Info:

Dvoukanálová USB zvuková karta pro mobilní využití. Nahrává až dva kanály v rozlišení 24 bitů/48 kHz. Umožňuje připojit linku, mikrofon a nástroj. Doporučená maloobchodní cena je 2490 Kč včetně DPH.

 

Plus:

cena

ProTools SE

 

Mínus:

USB a z toho plynoucí omezení maximálního rozlišení

 

Mimochodem, jste „protůlisti“, nebo „kubasisti“?

 

samplovací frekvence: 44,1/48 kHz

bitová hloubka: 16, 24 bitů

USB: 1

typ monitoringu: direct

ovladače: ASIO2, WDM, Core audio

vstupy: mikrofon, linka, nástroj

výstupy: linka, sluchátka

fantomové napájení: ano

Psáno pro časopis Muzikus