M-Audio Sonica - USB audio zařízení

M-Audio Sonica   - USB audio zařízení
M-Audio Sonica - USB audio zařízení

Dostal jsem za úkol se podívat na novou externí USB zvukovou kartu Sonica, uváděnou na trh firmou M-Audio (Midiman). Hned první překvapení nastalo v momentě, když jsem otevřel poměrně velkou papírovou krabici a notně dlouhou chvíli byl přesvědčen, že jsem si domů přivezl pouze její příslušenství. Podle dříve shlédnutých obrázků jsem totiž nečekal, že Sonica se nejenom elegantním vzhledem, ale i svoji velikostí podobá nejmenším z řady mobilních telefonů nejmenovaného finského výrobce.

Karta funguje v rozlišení 24 bitů/96 kHz, bez nutnosti napájení, které jako v obdobně proudově nenáročných případech obstarává sběrnice USB. Sonica však nemá úplně tradiční použití, už třeba proto, že nenabízí žádné audio vstupy. O to víc věnovali její konstruktéři opačnému konci - tedy části výstupní. Dvojice konektorů (3,5mm jack a optický digitální výstup) zajišťují nejenom analogový výstup v linkové úrovni, ale i digitální propojení do světa surroundového zvuku. Jedná se o formáty Dolby Digital 5.1 (kódované AC3), Dolby Pro Logic a DTS.

Pro svoje specifické vlastnosti z oblasti vícekanálového zvuku je nejtypičtějším použitím karty spojení s notebookem, který slouží jako (mobilní) přehrávač DVD. A pokud jste ještě neinvestovali peníze do suroundového dekodéru se šesticí reproduktorů, nabízí Sonica simulaci patentovaným systémem TruSurround XT. Ačkoliv jako u všech podobných simulací je toto pouze polovičaté řešení, ani takto založené domácí kino není k zahození. Optický digitální výstup přijde vhod i pro kombinaci s rekordéry MiniDisc, zejména v případě starších modelů bez propojky USB. Ukládání a přenos zabere sice dobu reálného času, zato však můžete exportovat "stažené" *.mp3 nebo vlastní zvukovou tvorbu v digitálním formátu S/PDIF.

Instalace karty je rychlejší než mnohých varných konvic, téměř dvoumetrový kabel v identické barvě modré metalízy je spolu s tištěným manuálem (20 stran) a instalačním CD přiložený. Minimální konfigurace pro PC jsou Windows Me, 2000 nebo XP, na počítačích MacOS 9.2.2 a vyšší (případně OS 10.2 pro surround). Pozorností firmy Midiman je audio CD "M Powered Artists" s tuctem skladeb, které lze poslechnout dokonce nejen během testování správné konfigurace zařízení. Za 3890 Kč je Sonica M-Audio dobrou součástí dnešního multimediálního světa.

Psáno pro časopis Muzikus