M-Audio Vocal Studio Pro II - sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek

M-Audio Vocal Studio Pro II - sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek
M-Audio Vocal Studio Pro II - sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek

M-Audio Vocal Studio Pro II

Druhá generace projektového studia pro nahrávání hlasu

Dnes se podíváme na další z oblíbených balíčků určených pro domácí nahrávání, tentokrát z dílny americké značky M-Audio ze skupiny inMusic.

Balení

Kartonová krabice obsahuje tři menší krabice s kartou, mikrofonem a sluchátky. Zbylý prostor vyplňuje polystyren. První dojem je výborný, působí na mě precizně a účelně. Krabice se zvukovou kartou obsahuje do polystyrenových bloků uloženou kartu, zabalenou v igelitovém sáčku, USB kabel, místo cédéček kartičky s URL a kódy, informace o záruce a bezpečném používání a rychlý návod. Krabice s mikrofonem obsahuje mikrofonní kabel a kožené pouzdro. V něm najdete v igelitovém sáčku mikrofon a mikrofonní stolní stojan, taktéž zabalený. Krabice se sluchátky obsahuje sluchátka v bublinkové kapse. Balení za jedna. Perfekcionista by mohl namítnout snad jen to, že by krabičky mohly být popsány.

 

Popis karty M-Track II

V červenci 2015 vyšel v Muzikusu test vyšší verze karty, M-Track Plus mkII. Dnes testovaná, M-Track II je v bílém provedení, Plus je černá. Dále se Plus liší možností nahrávat ve vyšším rozlišení - až 96 kHz - a je dodávaná se softwarem Ableton Live Lite a navíc ještě s Cubase LE. Verze Plus navíc umožňuje přepínat mezi linkovým a nástrojovým vstupem nezávisle pro každý kanál. Dnes testovaná verze má jen jeden přepínač pro kanál 2. Obě jsou samostatně prodejné, verze Plus je o podesát procent dražší.

 

Pamětníci ví, že značka M-Audio byla dříve Midiman, specialista na MIDI software a hardware.

 

Instalace přiloženého softwaru

Tady platí vše, co jsem psal v předchozím testu. Ve zkratce pro ty z vás, kteří se k textu nedostanou: Na kartě není nikde napsáno, že jde o mkII, nechápu proč, mate to při výběru ovladače, tak pozor. Veškerý dodávaný software je nutné registrovat, což je velká otrava.

 

Mikrofon

Stejně jako sluchátka, není nijak typově označen. Vzhledově ho musím pochválit, elegantní bílá vypadá vážně moc dobře. Příjemné proporce a solidní zpracování těla mikrofonu dělají skvělý první dojem. Specifikace říká, že kapsle je top kvality, k čemuž je možné mít oprávněné výhrady. Kapsle je označená jako velkomembránová, nikde se už nedočteme, jak je velká, palcová nejspíš nebude. Mikrofon není pravý kondenzátor, jde o back electret, tedy lidskou řečí o konstrukci, kde je kapsle předpolarizovaná z výroby. Požadované napájení je pouze pro vestavěný předzesilovač. Jde o levnější design, což není míněno nijak hanlivě, má své uplatnění. Zvuk je příjemný, možná poněkud méně brilantní, ale hlavně má mikrofon velmi slabý výstup, na úrovni běžného dynamického mikrofonu. Směrová charakteristika je kardioida (ledvina chcete-li) a mikrofon je dost odolný proti přebuzení.

M-Audio Vocal Studio Pro II - sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek
M-Audio Vocal Studio Pro II - sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek

Sluchátka

Uzavřená sluchátka s napevno k levé mušli připojeným krouceným kabelem. Nabízí velký a po odšroubování redukce i malý jack. Hlavový most je tvořen výsuvným páskem, flexibilně se přizpůsobí různě velkým hlavám. Mušle mají polstrované náušníky. Provedení působí solidním dojmem, jsou i docela pohodlná. Zvukově jsou sluchátka nejslabším článkem sestavy, ale na monitoring při nahrávání postačí.

 

Závěr

Sestava určená k domácímu nahrávání hlasu, ať už zpěvu nebo řeči pro podcasty, blogy a jiné, nabízí za výborné peníze dvoukanálovou USB kartu, elektretový mikrofon, sluchátka a nahrávací software, včetně efektů od proslulých Waves. Patří mezi nejlevnější na trhu, tomu odpovídají i parametry.

 

Info:

Sestava USB karty, elektretového mikrofonu a sluchátek. Dvoukanálová USB zvuková karta pro mobilní využití. Nahrává v rozlišení 24 bitů/48 kHz. Umožňuje připojit linku, mikrofon a nástroj. V ceně 4890 Kč je bohatá softwarová výbava.

 

Plus:

vzhled

cena

 

Mínus:

slabý výstup mikrofonu

sluchátka

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Zvuková karta
Rozhraní USB 2.0
Napájení USB
Rozlišení 24 bitů/44,1/48 kHz
Ovládání 2x gain, hlasitost master, hlasitost sluchátka, mix monitor, přepínání linka/nástroj pro druhý vstup, společné zapnutí fantomového napájení
Vstupy 2x combo XLR / TRS 6,3 mm
Předzesilovač mikrofon 20 Hz–20 kHz ±0,1 dB, odstup 104 dB, citlivost –53 dB, zisk 55 dB
Předzesilovač linka 20 Hz–20 kHz ±0,1 dB, citlivost –43 dB, zisk 55 dB
Předzesilovač nástroj 20 Hz–20 kHz ±0,1 dB, citlivost –47 dB, zisk 55 dB, impedance 1 MΩ
Výstupy 2x linkový symetrický TRS 6,3 mm
Sluchátka 1x stereo TRS 6,3 mm
Typ monitoringu hardwarový, možnost mixovat s přehrávaným audiem
Ovladače ASIO, WDM, Core Audio
Fantomové napájení ano, +48 VDC
Rozměry 239 x 122 x 53 mm
Hmotnost 1,1 kg
Mikrofon
Typ elektretový
Směrová charakteristika kardioidní
Frekvenční rozsah 30 Hz–20 kHz
Citlivost –38 dB ±2 dB (0 dB = 1V/Pa na 1 kHz)
Výstupní impedance 200 Ω ±30 % (na 1kHz)
Vlastní šum ≤ 22dB A (IEC 581-5)
Maximální úroveň (SPL) 140 dB
Sluchátka
Impedance 32 Ω
Citlivost 102 ±3dB
THD < 1 % na 1KHz

 

Psáno pro časopis Muzikus