Magix Music Studio 7 DeLuxe - HDR software pro domácí studio

Magix Music Studio 7 DeLuxe - HDR software pro dom
Magix Music Studio 7 DeLuxe - HDR software pro dom

Když už v tomto čísle byla řeč o Samplitude, musíme také připomenout, že tahle výborná HDR aplikace má také svého mladšího bráchu. Je jím Music Studio DeLuxe v současné verzi 7 (pro český trh se v brzké době začne připravovat i verze MMS 2003), jejíž předchůdkyni (verzi 6) jsme testovali v čísle 12/2001.

Instalace je rozdělena na dva programy. Audio Studio je program, který vychází ze Samplitude (verze 6) se vším všudy. Audio tu můžete nahrávat až do 64 stop v maximální kvalitě 16 bit/48 kHz. Každá stopa má v přehledném Mixeru na své šavli čtyřpásmový parametrický ekvalizér, kompresor, delay a možnost zapojit DirectX efekty (VST pouze přes adaptér, který je součástí instalace). Kromě obyčejných audio stop lze v Audio Studiu vytvářet i Aux Busy (efektové stopy) a Submix Busy.

Kromě toho, že můžete efekty aplikovat v reálném čase v mixpultu, lze podobně jako u Samplitude využít i Object Editoru v hlavním projektovém okně. Ten vám umožní pověsit realtimový efekt na vybraný úsek audia. Kromě DirectX pluginů to mohou být i nativní efekty a to čistící (Denoiser a Dehisser - viz Audio Cleaning Lab), nebo klasické (desetipásmový grafický EQ, kompresor, reverb nebo stereo enhancer - vše v jednom racku). Stejné efekty lze navíc aplikovat i offline.

Absenci MIDI v Audio Studiu řeší druhý (pod)program - MIDI Studio. To je naopak klasická VST hostitelská aplikace, která vychází z Logica (Magix program vyvíjí ve spolupráci s Emagicem). MIDI studio má i omezené možnosti, co se týče nahrávání a editace audia, ale v MIDI je opravdu silné. Disponuje třemi MIDI editory (notace, bicí a piano roll). Kromě VST efektů může v reálném čase využívat více než desítky vlastních pluginů (chorus, flanger, 15pásmový EQ, kompresor...) a MIDI stopy lze vyvést do virtuálních instrumentů. Pět syntezátorů v základní instalaci lze rozšířit o libovolné VSTi... MIDI Studio využívá nízkolatentních standardů ASIO a EASI (Emagic Audio Streaming Interface). Stejně jako jeho dvojče Audio Studio pracuje v 16bitovém rozlišení při vzorkovacích frekvencích 44,1 a 48 kHz.

Pakliže uvažujete o audio aplikaci pro své domácí studio a nechce se vám investovat horentní sumy, může být Magix Music Studio 7 pro vás tím pravým. S ohledem na šíři možností je vlastně zadarmo. Základní verze stojí 1999 Kč, ve verzi DeLuxe jej seženete za 3999 Kč.

 

Internet/demo:

www.magix.net

Psáno pro časopis Muzikus