Mapex Q - za málo peněz uspokojivé množství muziky

Mapex Q - za málo peněz uspokojivé množství muziky
Mapex Q - za málo peněz uspokojivé množství muziky

Můj první kontakt s bicími Mapex se odehrál hned na vrcholové úrovni, kdy jsem zhruba před rokem testoval jejich nejluxusnější řadu Orion. Efekt prvního dojmu je psychologicky potvrzený, a tak následkem tohoto setkání počítám nástroje Mapex mezi špičkové. Kontakt, který je na pořadu dnešního testu, spadá do přesně opačné části cenového spektra.

Tento druh souprav většinou neaspiruje na pozici koncertních nástrojů, má spíš za cíl poskytnout relativně slušný nástroj ke cvičení či na menší hry po klubech pro velmi příležitostné hráče nebo začátečníky, kteří si ještě nejsou jisti, do jaké míry se studiem bicích hodlají zabývat.

Sada Mapex Q těmto charakteristikám přesně odpovídá. K testu jsem dostal sadu o rozměrech 22 x 16``, 10 x 9``, 12 x 10`` a 14 x 14`` a virbl 14 x 5,5``. Bubny jsou zhotoveny z lipového dřeva, výrobce na stránkách neuvádí počet vrstev, já jich napočítal osm. V nabídce je podle webu výrobce pět povrchových úprav, v této cenové kategorii je povrch z pochopitelných důvodů tvořen fólií.

 

Virbl

Vžijeme-li se do role začínajícího bubeníka, naše první hráčské opusy se budou patrně odehrávat na malém bubnu. Ten je dřevěný, má osm ladicích šroubů a jednoduchý, leč spolehlivý mechanizmus struníku. Překvapila mě vysoká senzitivita struníku, který reaguje velice dobře v široké dynamické škále. Co neprospívá celé sadě, jsou přepravní blány, což však není jevem nijak ojedinělým, výměna "přepravek" za profi blány zvuk celé soupravy zlepší zhruba o třetinu. Co se virblu týče, je to příjemný nástroj, s poněkud nižší dynamickou hladinou a výraznějšími středy, což v kombinaci s přepravní blánou vede k tomu, že se buben v hlasitější společnosti hůře prosazuje. Pískovaná úderová profi blána tento nedostatek značně vylepšuje, pro celou sadu však, podobně jako pro konkurenční sady obdobné kategorie, platí, že nemá takovou projekci a zvuk je pochopitelně o něco tišší než u nástrojů střední a vyšší cenové třídy. Cross stick a rimshot se při této zvukové charakteristice prosazují uspokojivě a bubínek plní svou funkci se ctí.

 

Basový buben

Přiznám se, že tato dvaadvacítka nenaplnila s přepravní blánou zcela má očekávání. Mapex umí špičkové velké bubny s přehršlí basů a vysokou projekcí, tento šlapák je však vzhledem ke svým rozměrům překvapivě hodný. Zkusil jsem ho nejprve ponechat bez tlumení a s plnou přední blánou, avšak po kratším laborování jsem přepravku stáhl a buben osadil Remo Powerstroke, kterýžto úkon nástroji značně prospěl, nezajímavý by nemusel být ani výsledek s blánou Evans Emad, tu jsem však neměl v době testu k dispozici. Navzdory "hodnějšímu" charakteru má šlapák příjemnou barvu zvuku a v rámci soupravy funguje spolehlivě. Osm ladicích šroubů na každé straně a dřevěné ráfky jsou proti nástrojům neznačkovým jasným plus.

 

Tomy

Kotle jsou rozhodně silným článkem soupravy, i s přepravními blánami dávají tušit svůj charakter. Nabízejí barevný zvuk, kterému by rozhodně seděly jednovrstvé pískované blány nebo čiré dvouvrstvé, například Remo Emperor. Desítka skýtá šest ladicích šroubů, což značně usnadňuje život těm, kteří jsou zvyklí ladit křížovou metodou. Zvuk kotlů se spolu dobře pojí, čtrnáctku je možné slušně podladit a získat tak opravdu hutný sound, v této cenové kategorii ne úplně běžný.

 

Hardware

Sada je pochopitelně dodávána se základní sadou hardware. Začněme téčkem na velkém bubnu. Jeho kloubové držáky kotlů skýtají dostatek možností k nalezení pohodlné herní konfigurace, nevýhodu spatřuji v absenci paměťových objímek na těchto ramenech, to však není v této cenové kategorii jev vůbec vzácný. Stojan na malý buben, hi-hatka i dvoudílný rovný stojan na činel fungují spolehlivě a celkem stabilně, stojan na snare navzdory své lehkosti při razantnější hře příliš necestuje, hi hat postrádá možnost seřízení odporu pružiny, což je opět vzhledem k ceně pochopitelné a je tomu tak i u konkurence. Výborný dojem na mě udělal pedál k basovému bubnu, u něhož jsem okamžitě našel optimální herní nastavení a který reaguje velice citlivě a srovnatelně s daleko dražšími modely.

 

Závěrem

Řada Mapex Q se ctí naplnila všechna očekávání, která jsou na bubny této cenové kategorie kladena. Po výměně převozních blan rozhodně obstojí ve všech výše zmíněných úlohách, což je vzhledem k ceně výsledek víc než uspokojivý. K sadě navíc zvědavý zákazník dostane zdarma instruktážní video Doma Famulara, jednoho z předních "bubno-edukátorů", v němž se nadšený začátečník dozví, jak soupravu zkompletovat, a bude mu předvedeno několik základních rytmů a hráčských postupů.

 

Info:

Mapex Q jsou bicí pro začínající či méně majetné hráče, materiálem je lípa, sada se dodává včetně hardwaru. Doporučenná maloobchodní cena je 12 025 Kč včetně DPH.

 

Plus:

barevné kotle

pedál k basovému bubnu

 

Mínus:

přepravní blány

příliš hodný basový a malý buben

 

Technická specifikace:

materiál korpusu: lípa

rozměry: 22 x 16", 10 x 9", 12 x 10" a 14 x 14" a virbl 14 x 5,5"

blány: přepravní, Remo

tloušťka korpusu - počet vrstev: 8

Psáno pro časopis Muzikus