Marantz PMD560 - Nahrávání, přehrávání a hlavně bezstarostný half playback

Marantz PMD560 - Nahrávání, přehrávání a hlavně bezstarostný half playback
Marantz PMD560 - Nahrávání, přehrávání a hlavně bezstarostný half playback

Marantz PMD560 je klasický 1U/19” kartový nahrávač a přehrávač. Zvuk zaznamenává ve formátu mp3 (64 bit mono, 128 bit stereo) a PCM, což je WAV v nekomprimovaném stavu. Pro ukládání zvuku je compact flash karta - z vlastních zkušeností a dle doporučení výrobce se ideálně hodí SanDisk max. 4 GB. Pětsetšedesátka komunikuje se svými audiokolegy pouze analogově, na zadním panelu jsou RCA in/out. Jejich našeptávání můžeme sledovat ve sluchátkách, konektor je v předu. Vyšší modely pak mají XLR nebo digitální konektory. Jak už u vynálezů pana Marantze bývá zvykem, k zařízení se dají připojit různé dálkové ovladače.

 

Vlastní nahrávání probíhá klasicky - spouštíme ho buď tlačítkem na předním panelu, nebo si to dáma s označením PMD560 udělá sama. Na věk nehleďme, přístroj nabízí docela slušný komfort i pro uživatele, kteří často lelkují. PreRec buffer má 2 sekundy, za které se stihnete ledacos. K dispozici je také 99 virtuálních stop - to když zaspí nebo se společensky znemožní váš hudební kolega a stihnete jeho tóny předtím zaznamenat. Pak máte po starostech! Sílu nahrávky a potom i playbacku zobrazuje klasický ledkový level metr. I na sluníčku je to kupodivu hezky vidět. Marantz potom všechny uložené soubory přehrává - nabízí přehrání jen zvoleného, výběru nebo jednoho po druhém. Zejména ta první možnost je velmi dobrá na pódiu.

 

Jako mnoho dalších lidí jsem řešil problém, co s disketami ve starých klávesách a co s minidisky, které mě občas zklamaly. Kartový přehrávač je ideální. U PMD560 je třeba mít na paměti, že kabely k cinchům se nesmí příliš objímat s kabely z elektrické sítě. Jinak vše funguje tak, jak má. Marantz se na počátku nastaví kupříkladu na mp3/128bit/stereo a spustíte nahrávání. To je možné i přes software v počítači (bohužel konektor je jen USB, ne USB2). V paměti se vytvoří soubor ve tvaru aaaaa001 (002 ...), přičemž písmenka „a“ jsou nahrazena ID přístroje. Jak se v tom ale při produkci vyznat? Komplikace se dá vyřešit následovně: natvrdo přejmenujete soubor třeba na kokos001 a na displeji Marantze potom vidíte právě slovo kokos. Tak postupujeme u všech dalších skladeb. Všechny soubory můžeme také editovat v PC jako standardní audio.

Marantz PMD560 nabízí slušný poměr ceny a výkonu. Existují samozřejmě dražší a mnohem sofistikovanější mašinky, tam ale musíme sáhnout do kapsy mnohem hlouběji.

 

Marantz PMD560 je kartové audio nahrávací zařízení. Je určené pro montáž do 19” racku a v České republice stojí asi 13 300 korun. Jde o základní model, PMD570 a PMD580 nabízejí více.

 

konektory: RCA in, RCA out, Remote 1, Remote 2, RS232C, napájení, sluchátka TRS 6,3 mm (vpředu)

konektor pro PC: USB

médium: compact flash karta

formáty: mp3 (64 bit/128 bit), PCM

vzorkovací frekvence: 44,1/48 kHz

PreRec buffer: 2 s

rozměry: 482,6 x 52 x 300,5 mm

hmotnost: cca 3 kg

Psáno pro časopis Muzikus