Markbass Little Mark Vintage D2 - baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem

Markbass Little Mark Vintage D2 - baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem
Markbass Little Mark Vintage D2 - baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem

Dnešní test s vůní Itálie nás seznámí s novým zesilovačem z řady Gold Line, a to s modelem Markbass Little Mark Vintage D2. Je to další značka, kterou mám opravdu rád, a Markbass potvrzuje, že i za málo peněz se dá udělat hodně dobré muziky.

Jedná se o lehký zesilovač s výkonem pět set wattů. Zesilovač nabízí lampový předzesilovač, limitér, přepínač charakteru zvuku Flat/Old. I design zesilovače je v duchu vintage. Tolik info ze stránek výrobce.

 

Popis

Bohužel jsem neměl k dispozici duální pedál, který podle popisu výrobce ovládá funkce Mute a umožňuje zapínat a vypínat boost, jeho cena je na stránkách výrobce třicet devět euro. Myslím, že by bylo dobré tento pedál dodávat už se zesilovačem, protože funkce Mute je užitečná. U starších modelů zesilovačů Markbass byla tato funkce řešena povytažením potenciometru Volume.

Přední panel obsahuje zleva: vstup pro nástroj, nad ním ovladač Boost pro posílení signálu například při sóle. Následuje obří ovladač Gain, pod kterým je umístěn přepínač pro charakter zvuku (Flat/Old), poté sekce ekvalizéru se dvěma parametrickými prvky, a to pro MF Low (100-800 Hz) a MF High (700 Hz-6 kHz). Nad korekcemi je prosvětlené okénko, ve kterém se skví elektronka a pod ní malý nápis Markbass (samozřejmě při zapnutí je okénko osvětleno). Poté následuje druhý obří potenciometr Master. Přehled ovládacích prvků na přední straně doplňuje vypínač Limiter, hlavní vypínač zesilovače a vstup pro pedál. Přední panel zdobí pod ovladačem Gain vylisovaný a pozlacený nápis Markbass a pod ovladačem Master též pozlacený a vylisovaný nápis řady Gold Line. Musím uznat, že Italové mají nejen dobré designery pro auta, ale ani tento zesilovač neodbyli.

Markbass Little Mark Vintage D2 - baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem
Markbass Little Mark Vintage D2 - baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem

Vlastní test

Zesilovač jsem testoval ve spojení s boxem Markbass Traveler 102P (400 W, 8 Ω). Nástroje jsem pro zkoušku zvolil dva, a to baskytaru Musicman Stingray 5 a elektrický pětistrunný kontrabas NS Design CR 5. K propojení zesilovače a boxu jsem použil kabel speakon/speakon. Po zapnutí zesilovače se rozsvítí kontrolka ovladače Boost, okénko s elektronkou a vstupní zdířka pro nástroj (dobrý nápad). Po asi pěti vteřinách se ozve sepnutí relé koncového zesilovače a jsme připraveni. Po nastavení vstupní úrovně přidávám Vvolume, zatím bez použití korekcí. Pouze volím mezi charakterem zvuku Flat/Old. Zvuk funkce Flat je bez výšek a spodků se středovou charakteristikou. Tato zvuková variace perfektně funguje ve spojení s kontrabasem a určitě i s bezpražcovou baskytarou. Po přepnutí na Old zvuk získá charakter V, tedy více výšek a basů na úkor středů. Ten mi seděl pro Musicmana. Trochu mne zarazilo to, že výrobce uvádí charakteristiky opačně. Takový přepínač, jako je pro charakter zvuku, je na čelním panelu umístěn ještě jeden, a to pro aktivaci limitéru. Tyto přepínače disponují pod čelním panelem gumovým krytem na ochranu proti prachu.

V podstatě po takovéto úvodní zkoušce bych mohl test ukončit, jelikož další funkce bych nepotřeboval. Zvuk je perfektně šitý pro nástroje, které používám. Trochu je škoda, že není možné nastavit úroveň limitéru. Zvuková variabilita při použití ekvalizéru určitě uspokojí i náročné hráče, a co se týká výkonu, tak ani tady nezklame. Určitě je velkým plus universální zvuková variabilita pro různé tipy nástrojů. Můžu tento kousek doporučit, určitě si najde cestu k mnoha basákům.

 

Závěr

Konstrukce je standardně precizně zpracovaná a na zadní straně najdeme „zemi původu“- made in Italy. Ventilátor je velice tichý. Výrobce se chlubí „opravdovým transformátorem“ a pozlacenými obvody s výběrovými komponenty.

 

Info:

Markbass Little Mark Vintage D2 je baskytarový zesilovač s lampovým předzesilovačem a výkonem 500 W. Cena je 21 970 Kč.

 

Plus:

lampový pre-amp

osvětlení vstupní zdířky

přepínač Flat/Old - zvuková variabilita jak pro baskytaru (pražcovou i bezpražcovou) nebo kontrabas

parametrický ekvalizér

Boost

 

Mínus:Není možné využít funkce Mute bez pedálu (alespoň já jsem tuto funkci neobjevil).

Při výši ceny by mohl být duální pedál součástí balení.

Není možné nastavit Limiter, pouze On/Off.

 

S touto značkou se setkávám často, ať už v podobě testu nebo praktického využívání. Stále mne udivuje, jak se taková relativně mladá značka, a ještě ze země bez tradice, v branži propracovala na špičku basové techniky. Jediné, co může být tím pravým důvodem, je kvalita, cena a spolehlivost.

 

Technické specifikace

  

Předzesilovač elektronka (ECC 83)
Výkon 500 W/4 Ω / 300 W/8 Ω
EQ Low ±16 dB (80 Hz)
EQ MF Low ±16 dB parametrický (od 100 Hz do 800 Hz)
EQ MF High ±16 dB parametrický (od 700 Hz) do 6 KHz)
EQ High ±16 dB (10 KHz)
Boost +12 dB
Spínač Limiter On/Off; přepínač Flat/Old
funjce Mute a Boost prostřednictvím volitelného Dual nožního spínače
linka symetrická DI s transformátorem Real
kontakty zlacení
smyčka send / return / tuner out
přepínače Pre / Post EQ; odpojení země Gnd Lift
Rozměry 27,6 x 8,3 x 25 cm
Hmotnost 2,5 kg

 

http://www.markbass.it/product-detail/little-mark-vintage-d2/

Psáno pro časopis Muzikus