Markbass Mark Vintage Pre - dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru

Markbass Mark Vintage Pre - dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru
Markbass Mark Vintage Pre - dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru

Renomovaná firma Markbass nabízí skvěle vybavený pre-amp, který se nebojím označit jako švýcarský armádní nůž pro baskytaristy. Během testu tohoto pre-ampu jsem zřejmě prošel stejným procesem, kterým prošli autoři uživatelských recenzí, které jsem našel na internetu. Coby nedočkavec mám k novým věcem intuitivní přístup, pokud se domnívám, že bych mohl produktu ublížit, přečtu si raději alespoň pokyny pro „rychlý start“.

Bohužel ne všechny funkce lze rychle a pocitově vysledovat a pochopit. Myslím, že tento efekt si zaslouží to, aby si uživatel o něm přečetl, co

všechno umí. Právě v uživatelských recenzích jsem se dočetl o trochu komplikovaném ovládání. Stačilo si ale jen přečíst manuál, a rázem bylo vše vysvětleno. Začnu standartním popisem zařízení.

 

Popis

Efekt je usazen do šedé hliníkové typizované krabičky bez známek jakékoliv povrchové úpravy. Popisky ovládacích prvků vstupů a výstupů jsou ale ve stylu, kterým se firma prezentuje, tedy typický font a kombinace žluté s černou. Prvním prvkem, který vás na panelu zaujme, je elektronka ECC83 (12AX7) od firmy JJ, schovaná pod tlusté plexisklo. V horních rozích krabičky jsou dva velké retro knoby, levý pro vstupní citlivost Gain, pravý pro celkovou hlasitost Master. Pod těmito megaknoflíky jsou další potenciometry, osazené o řád menšími knoby. Vlevo je tedy ovládání úrovně zkreslení Drive, vpravo je potenciometr pro míchání zkresleného signálu s čistým Clean - Blend - Drive. Uprostřed efektu jsou ještě menší knoby pro nastavení korekcí o čtyřech pásmech a to: Low, Mid Low, Mid High a High. Tedy do češtiny přeloženo basy, nižší středy, vyšší středy a výšky. V samotném středu krabičky je přepínač pro přednastavení charakteru předzesilovače Flat - Cut - Old, tedy hezky česky rovně - lavor - staroba. Nad tímto knoflíkem je kontrolka světelná pro orientaci, co vlastně máte sešlápnuté. Po stranách této LED diody jsou vstupy Aux.In a pro sluchátka Phones. U spodní hrany předního panelu jsou tři nožní spínače. Levý pro aktivaci a výběr zkreslení, prostřední pro aktivaci efektu a pravý pro zesílení signálu o +6 dB. Na pravé stěně efektu nalezneme pouze vstup, na levé straně klasický výstup a výstup pro efektovou smyčku Send. Na zadní straně je vedle zástrčky pro napájení (12 V, napáječ je součástí balení), linkový výstup XLR s možností odpojení země. Dále je zde vstup efektové smyčky Return a výstupy pro digitální nahrávání RCA/Toslink s možností vzorkování 44,1/48/96 kHz.

 

Jen tak mimochodem takto „poskládaný“ efekt vznikl na popud legendárního basisty Marcuse Millera, který navedl výrobce na myšlenku vyrobit pre-amp, který krom toho, že bude mít bohatou výbavu, bude sloužit i jako zařízení pro profesionální nahrávání prakticky kdekoliv.

 

Zvuk a funkce

Po zapojení napáječe, a je jedno, zdali máte připojený kabel na vstup, či výstup, tato krabička ožije. Podsvícení elektronky se rozbliká, což signalizuje zřejmě její nahřátí. Blikání se zrychluje, až se po cca pěti vteřinách zastaví. Nakonec si indikace blikne jednou, nebo dvakrát. Tím vám naznačuje, jaký typ zkreslení máte předvolený (podsvícení reaguje i na přebuzení signálu). Jak už jsem uváděl v popisu, levým spínačem si můžete kromě aktivace zkreslení vybrat i z jeho dvou typů. Toto provedete delším sešlápnutím spínače, podsvícení lampy bliknutím (jednou, nebo dvakrát) napoví, o jaké zkreslení jde. Pojďme ale na popis funkcí a zvuku tak nějak od začátku. Zapnutím prostředního spínače aktivujete krabičku, LED dioda svítí zeleně. Po srovnání vstupní a výstupní citlivosti bude první výběr na prostředním knoflíkovém přepínači pro volbu charakteru pre-ampu. První Flat je zvuk bez přednastavených filtrů, druhý Cut je vykuchaný na středech a třetí Old má dunivější neohraničený charakter vintage aparátů. Má volba pro „můj zvuk“ padla na Flat, tedy cestu bez filtrů. Další dva kroky tohoto přepínače se rozhodně budou hodit pro rychlejší cestu do „podzemí“. Při volbě Flat, pre-amp slouží jako super aktivní elektronika na podlaze. Musím pochválit korekce, které nejsou extrémně přetažené. Výběr pásem je rovněž velmi vkusný. Dobrého výsledku dosáhnete i s nastavením Gain. Tento prvek umožní pohyb od čistého zvuku, přes pěkné nakopnutí, až do lehkého zkreslení. Master může dodat velký zisk hlasitosti, tedy opět si můžete pohrát s výstupním signálem. Zvuk i díky lampě pěkně nakyne a získá kontrastnější barvu a artikulaci. Korekce skvěle podpoří, či potlačí pásmo, které je třeba. Při aktivaci spínače Drive (LED dioda bliká zeleně) připneme další ze dvou typů zkreslení, jehož úroveň můžeme opět korigovat, a to od lehkého zkreslení až po brutálnější overdrive. Navíc si ho můžete v libovolném poměru přidávat již k přednastavenému zvuku. Výrobce má dobře ošetřené to, že si při vypnutém pre-ampu nemůžete omylem aktivovat zkreslení, to se aktivuje pouze při zapnutém pedálu, tedy nikoliv v režimu bypass. Problém ale může nastat, když si potenciometr Blend pro míchání s čistým zvukem vytočíte úplně doprava. Po vypnutí Drive nemáte žádný zvuk, chce to s tímto počítat. Poslední spínač Boost slouží k okamžitému nárůstu hlasitosti (LED dioda svítí červeně, popř. pokud je aktivovaný i Drive bliká červeně). Uvítal možnost korekce nárůstu této hlasitosti. Pro mě osobně je tato krabička skvělým pre-ampem, který dodá zvuku tu správnou šťávu, hutnost a ekvalizaci. Zkreslení a možnost filtrů, je nesporně užitečným rozšířením tohoto efektu. Skvělým doplňkem jsou kvalitní vstup Aux a výstup na sluchátka, které krabičku doplňují o možnost cvičení doma na chatě v karanténě, nebo ve vězení. Kvalita nahrávání z tohoto zařízení je opět hodnocená velmi dobře.

 

Info:

Markbass Mark Vintage Pre je dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru osazený elektronkou. Nabízí zušlechtění tónu, čtyřpásmové korekce, zkreslení, vstup Aux, sluchátkový výstup, linkový výstup XLR a výstup pro digitální nahrávání.

 

Plus:

zvuk

lampa

možnost zkreslení

nahrávání

Aux

sluchátka

 

Mínus:

funkce Boost bez možnosti korekce úrovně

 

Technická specifikace

rozměry 19,3 x 12,7 x 5,9 cm
hmotnost 840 g
napájení 12 V/300 mA (součást balení)
možnost napájení baterií ne
elektronka 12AX7 (ECC83)
vstupy AUX/sluchátka ano/ano
linkový výstup XLR (trafo)
výstup pro nahrávání digitální RCA (trafo)/Toslink 44,1/48/96 kHz
true bypass ano

 

http://www.markbass.it/product-detail/mark-vintage-pre/

Markbass Mark Vintage Pre - dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru
Markbass Mark Vintage Pre - dobře vybavený podlahový efekt pro baskytaru
Psáno pro časopis Muzikus