Markbass Strings Ultimate a Advanced - poniklované, respektive ocelové baskytarové struny

Markbass Strings Ultimate a Advanced - poniklované, respektive ocelové baskytarové struny
Markbass Strings Ultimate a Advanced - poniklované, respektive ocelové baskytarové struny

Možná to pro vás bude novinka, ale po celá staletí byla italská oblast Abruzzo domovem téměř všech výrobců nástrojových strun. Umění výroby strun se zrodilo v této krásné části světa a zřejmě právě tam může i mnoho dnešních značek vystopovat svůj původ.

Marco de Virgiliis se rozhodl v této tradici pokračovat. Markbass získal D’Orazio Strings, kteří vyrábějí struny od roku 1859, a přivedl je do rodiny Markbass. Jedná se o, mnohými basisty vítané, rozšíření nabídky produktů.

Osobně jsem měl možnost otestovat dvě řady strun - niklové Ultimate a ocelové Advanced. Jedná se o basové struny vyrobené z vysoce kvalitního vybraného poniklovaného (Ultimate) nebo čistě ocelového drátu (Advanced), ručně navinutém na šestihranném jádru z vysoce uhlíkové oceli. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly větší měkkost na dotek a příjemný feeling, s vyváženým tónem mezi jednotlivými strunami a tradičním hřejivým niklovým (Ultimate) nebo klavírně rezonančním (Advanced) zvukem.

Obě řady vám nabídnou výběr dvou typů rozměrů: .040 nebo .045 (měřeno podle struny G) a varianty pro čtyř-, pěti- nebo šestistrunnou baskytaru.

Mým testovacím kolečkem prošly obě řady, které jsem natáhl na tři typy baskytar - pětistrunné modely Vivian Glim se singly Seymour Duncan Quarter Pound a Yamaha BB2025X s kombinací pasivních snímačů J/P Bass, dále jsem testoval i na šestistrunném monstru Yamaha TRBJP2 s aktivními humbuckery. Používal jsem sady o rozměrech .045, .065, .085, .105 a .130, což je přesně moje preferovaná tloušťka. Z dřívějších zkušeností jsem měl zažité, že co značka, to jiné rozmístění tenze (tahu) jednotlivých strun. Pokud hrajete technicky náročné pasáže, tak tohle je ultimátní charakter strun, který rozhoduje o pohodlí při hře pro daného hráče. Chcete totiž cítit vyrovnaný odpor každé struny, abyste mu poté mohli přizpůsobit dynamiku hraní.

Markbass Strings Ultimate a Advanced - poniklované, respektive ocelové baskytarové struny
Markbass Strings Ultimate a Advanced - poniklované, respektive ocelové baskytarové struny

Problematické struny jsou D, u pětky také H a u šestky navíc nejtenčí struna C. U struny D bývá problémem její vyšší tenze, a tudíž větší tuhost a odpor než u ostatních strun. Struna H zase často „plandá“, tj. je příliš měkká a produkuje zastřený, nedefinovaný tón. Struna C mívá zase charakter „kráječe vajíček“, nepříjemný kovový zvuk a nedostatek basů.

Aby se vám povedlo sladit rozdílné charakteristiky strun a vyrobit vyrovnaně znějící sadu, tak je potřeba náležité know-how neboli hezky česky - léta zkušeností. To byla moje první obava u nových strun Markbass a jsem moc rád, že byla lichá.

 

Zvuk a praxe

Obě řady nabízejí skvěle vyrovnaný poměr jednotlivých strun a dostály také svému slibu o měkčím doteku. Opravdu, struny jdou velmi příjemně pod rukami, lze je snadněji ohýbat a produkují zpěvný tón. U ocelových Advanced se vám struna H odmění nádherným klavírním tónem, který skvěle přenáší aktivní humbucker snímače. U šestkové sady je velmi příjemným překvapením nejtenčí struna C, která je pořád platná i v basovém spektru a přenáší věrně i ty nejjemnější nuance melodického hraní.

Struny jsem používal denně několik hodin v různých herních scénářích - domácí cvičení, zkušebna a natáčení ve studiu. Pozitivním zjištěním je jejich poměrně dlouhá výdrž. Myslím tím, že si i po třech týdnech intenzivního hraní pořád udržely „čerstvost“ pro náležitý zvuk slapových groovů.

Značku Markbass znám velmi dlouho, hrál jsem na mnoho jejich zesilovačů, beden a krabiček. Tam jsou jednou z top značek jednoduše proto, že je to jejich doména. U nového produktu, jakým jsou, pro nás tolik citlivé, struny, jsem si nebyl jistý, protože ne vždy dopadají pokusy o rozšíření produkce etablovaných značek úspěšně. Některé prostě nechají třetí stranu vyrábět levný produkt, na který pouze natisknou své logo. Jsem moc rád, že Markbass to opravdu vzali poctivě a jejich struny jsou špičkový, profesionální produkt, který obstojí v konkurenci specializovaných značek.

 

Závěr

Řady Ultimate a Advanced doporučuji především pokročilejším hráčům, kteří ocení jejich měkčí charakter, vhodný pro aplikaci vyspělých herních technik se zachováním vynikající kvality zvuku. Hodí se ale i pro hráče, kteří jednoduše chtějí „pohodlné“ a přitom profesionální struny.

 

Info:

Markbass Strings Ultimate a Advanced jsou kvalitní poniklované, respektive ocelové baskytarové struny. Ceny jsou pro obě řady stejné, 4strunou sadu pořídíte za 930 Kč, 5strunnou za 1190 Kč a 6strunnou ta 1290 Kč.

 

Plus:

plnotučný tón s jasnou artikulací

pianový charakter (řada Advanced)

soft touch - vhodné na pokročilé techniky hraní

výdrž

ideální poměr tloušťky strun

lze použít i na 35” menzuru

 

Mínus:

Nedoporučoval bych pro „silový styl“ hraní, bude vám scházet potřebný odpor a tvrdost struny.

 

http://www.markbass.it/products/markbass-strings/

http://www.markbass.it/product-detail/mb4adss40100ls/

http://www.markbass.it/product-detail/mb4ulnp40100ls/

Psáno pro časopis Muzikus