Marshall DSL5C - celolampové pětiwattové kytarové kombo

Marshall DSL5C - celolampové pětiwattové kytarové kombo
Marshall DSL5C - celolampové pětiwattové kytarové kombo

Marshall DSL5C

aneb konečně pořádný Marshall na doma

Na úvod mohu říct, že kdybych měl v době testování zbytečných pár tisíc navíc, tak bych si ho ihned nechal. Tohle kombo umí totiž přesně to, co hodně kytaristů potřebuje. Má nejen výbavu pro domácí nahrávaní, ale je možné si ho vzít na zkoušky, na koncerty, do studia... Tedy samozřejmě pokud máte rádi zvuk Marshallů. A hlavně se na něj dá hrát i doma v obýváku.

V předzesilovači jsou tři lampy ECC83 a jako koncová slouží jedna ECC99. Reproduktor je desetipalcový Celestion TEN 30. Díky tomu je kombo malé tak akorát a není ani moc těžké. Kupodivu i přes malou velikost a hmotnost hraje velmi hutně a nahlas. Měl jsem ho na zkoušce se středně hlasitě hrající kapelou (s živým bubeníken) a obstálo na výbornou! Navíc se díky pětiwattovému výkonu může hezky „vosolit“, což se už se čtyřicetiwatvovou „lampou“ může jen málokdy, nemluvě o ještě vyšších výkonech. Kdo má stowattový zesilovač, ví, že naplno ho skoro nikdy nevyužije. S kombem Marshall DSL5C se vám to nestane. A i kdyby pět wattů bylo pořád moc, dá se přepnout přímo za běhu na výkon 0,5 W. Není to překlep. Těch 0,5 W bohatě stačí na domácí hraní, aniž by vás sousedi prokleli.

 

Zvuk

Marshall DSL5C vychází z dlouholetých osvědčených zapojení zesilovačů Marshall. Classic Gain, tedy první kanál, můžeme nazvat čistý. Ovšem pojem „čistý“ je u Marshalla tak trochu nepřesný, protože když se otočí Volume doprava, tak to taky hezky zkresluje. Obvody kanálu Classic Gain jsou z modelu 1959 Plexi Super Lead. Kdo se v tom trochu orientuje, tak tuší. Kdo ne, hledejte na YouTube. Má to krásný nakřáplý zvuk, který s přibývající hlasitostí přidává zkreslení a kompresi. Nemá zvlášť ovládání zkreslení a hlasitosti, vše je v jednom potenciometru.

 

Druhý kanál má název Ultra Gain. Tady už můžeme ovládat zkreslení a hlasitost zvlášť. Již od poloviny úrovně zkreslení to kreslí docela dost. Víc doprava dostáváme opravdu hi-gain zkreslení, ale upozorňuji - s marshallovským zvukem. Ne každému se to musí líbit, ostatně jako všechno, že?

 

Korekce jsou pro oba kanály společné - výšky, středy, basy. Navíc je zde ovladač Deep na zvýraznění již tak hutného zvuku, tzn. přidá se ještě více basů. A ještě je tu tlačítko Tone Shift, které „vykuchá“ klasické marshallovské středy na víc metalový zvuk. Mně se ale nejvíc líbilo, když byly korekce všechny na dvanáct hodin a bez zapnutých funkcí Deep a Tone Shift. Pak to mělo klasický rockový zvuk, jak ho známe ze slavných nahrávek.

 

Další vybavení je na značkové lampové kombo v této cenové kategorii opravdu nadstandardní. Takže: efektová smyčka, výstup na sluchátka (přepínatelný na direct recording) a vstup pro mp3. Vstup pro mp3 není u lampových aparátů úplně běžný. Přepínání mezi módem pro direct recording a tiché cvičení s mp3 je tu kvůli tomu, že v kombu je navíc ještě zabudován sluchátkový stereo hifi zesilovač, takže zvuk nahrávek se kterými budete trénovat, není nijak zmršený. Ale jen do sluchátek, ne přes repro. Přepneme to pomocí přepínače na snížení výkonu. Zkoušel jsem nahrávat do PC, zkoušel jsem hrát s mp3 do sluchátek, vše funguje naprosto perfektně.

 

Ke kombu je dodáván footswitch na přepínání kanálů (v ceně komba), na zadním panelu najdeme výstup na externí šestnáctiohmový reprobox (čímž současně odpojíme reproduktor v kombu). Nic víc už si kytarista na domácí hraní za rozumné peníze nemůže přát. Možná by kytarista chtěl, aby to všechno bylo ze staré dobré Anglie - to by si ale musel našinec ještě trochu víc připlatit. Tím se dostávám k poslednímu bodu, a tím je to, že Marshall DSL5C je made in Vietnam. To jsem trochu déle trávil, ale pak jsem si řekl, že bych neměl být tak staromódní. Takže resumé: Marshall DSL5C je praktický, čistokrevný lampový aparát, naprosto ideální pro domácí a nebo klubové podmínky.

 

Info:

Marshall DSL5C je celolampové, pětiwattové, dvoukanálové kytarové kombo osazené jedním desetipalcovým reproduktorem s maximální výbavou pro domácí cvičení a nahrávání. Svým akustickým výkonem je vhodné i do zkušebny a menších klubů. Cena je 12 900 Kč.

 

Plus:

klasický zvuk Marshalla v kompaktní podobě

sluchátkový výstup

snížení výkonu na 0,5 W

efektová smyčka

 

Mínus:

Při přepínání kanálů se ozve menší lupanec.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Hmotnost 12,7 kg
Rozměry 455 x 430 x 240 mm
Reproduktor 1x 10” Celestion TEN30 30W
Elektronky 3x ECC83 a 1x ECC99
Výkon 5 W/0,5 W

 

www:

www.marshallamps.com/products/amplifiers/dsl-series/dsl5c

Psáno pro časopis Muzikus