Meinl FADJ4-L - další z variací nástroje djembe

Meinl FADJ4-L - další z variací nástroje djembe
Meinl FADJ4-L - další z variací nástroje djembe

Firma Meinl přišla opět s další z variací nástroje djembe, tentokrát s podtitulem „africký styl“. Ano, podle způsobu ladění, tedy provazy, se to dá tak nazvat. O výhodách a nevýhodách ladění pomocí klíčů, kdy má djembe šrouby, nebo pomocí provazů, jsem se zmiňoval skoro v každém testu, věnovaném tomuto nástroji. Klíč a šrouby jsou modernější, rychlejší a pohodlnější, provazy jsou originál a ten pravý „afro“ styl. Milovníci afrických rytmů a nástrojů se třeba zaradují, neboť toto djembe skýtá další možnost, jak mohou obohatit svůj arzenál.

 

Byť nástroj nese označení africký styl, tělo bubnu je z plastu. Původně mne zmátlo, jak je nástroj lehký, protože opravdu vypadá jako dřevěný. To je jedna z výhod tohoto nástroje - hnědý plast, který vypadá jako dřevo, je lehký, není tedy problém hrát dlouho ve stoje, zvlášť když se u toho i trochu tančí. Materiál těla se lehce odráží ve zvuku, který je „zvonivější“. To by mohlo mnohým vyhovovat, třeba zrovna hledají podobný zvuk a zároveň nástroj, který není příliš těžký. Originál africká dřevěná djembe jsou velmi těžká a při hraní se pronesou.

 

Ladění je opravdu africké, to znamená černými provazy. Buben tím dostane původní podobu, ale ladění je zdlouhavé a musí se to umět. Pro ty, kteří touží mít takový nástroj, ale ladit pomocí provazů neumí, dodává firma návod s postupem. Chce to trochu trpělivosti, ale takhle je to prostě originál.

 

Neměl jsem čas buben ladit, a tak jsem testoval původní ladění. Utažení provazů a tím pádem vyšší zvuk nástroje bude jen vylepšení. Všechny základní údery - bas, otevřený tón i slap (klaké), byly vyrovnané, silné. Tenká kozí kůže trochu zvonila, ale jak jsem již napsal, její utažení pomůže.

 

Pro ty, kteří se zajímají o zvuk djembe, kteří chtějí mít charakteristický tón a netahat těžký buben, je to určitě jedna z možných alternativ. U výběru toho pravého bubnu je to stejně vždy o tom, co kdo hledá, co ho osloví a na co ho baví hrát. Beru tento typ djembe jako další barvu z palety zvuků, kterou Meinl nabízí.

 

Technická specifikace:

Průměr: 12”

Barva: Dark Brown

Materiál těla: laminát

Cena: 4186 Kč

 

www:

meinlpercussion.com

Psáno pro časopis Muzikus