Meinl MB10 - Strojová moderna pro hlasitější hudbu

Meinl MB10 - Strojová moderna pro hlasitější hudbu
Meinl MB10 - Strojová moderna pro hlasitější hudbu

Stejně jako v libovolné jiné době i dnes převládají ve vývoji hudebních nástrojů dva trendy. V tom prvním se vývoj ubírá neustále kupředu, hledaje nové zvukové světy v rámci nových trendů, ve druhém se naopak obrací do minulosti a cizeluje tradiční postupy. Novinka činelové firmy Meinl reprezentuje první vývojový proud.

Nová řada nese označení MB10 a vyrábí se ze slitiny B10, která obsahuje 90 % mědi a 10 % slitiny na bázi cínu. Nástroje jsou soustružené, tepání není ruční, nýbrž provedené počítačem řízenou mašinkou a z povrchové úpravy oči přecházejí, tak vysoce se lesknou. Výrobce činely doporučuje především na heavy metal, punk, hard rock, country a pop a slibuje osobitý zvuk. Jak to tedy je?

 

K testu jsem obdržel 14" Soundwawe hi-hat, 20" Medium ride, 8" a 10" splash a crashe o rozměrech 14", 16", 17". Začněme povšechnou a obecnou charakteristikou všech činelů. Výrobce nelhal, když tvrdil, že nabízejí modernější zvuk a hodí se spíše pro hlasitější styly. Činely mají zajímavou frekvenční charakteristiku, kdy v sobě mísí spodní tóny a hodně vysoké brilance, a to v poměru přibližně 50?:?50. Přiznám se, že právě brilantní výšky pro má "jazzumilovná chlupatá ušiska" představovaly problém. Jsem zvyklý na ručně tepané činely, které se v jazzu používají v drtivé většině. Mají tu vlastnost, že z jednoho činelu lze díky nuancím v tepání na různých místech dostat dost odlišné barvy zvuku, proto také většina "starých", zejména bigbandových hráčů jezdila se dvěma činely, které tito hudebníci používali jako ridy i crashe a z nichž dokázali díky výše zmíněné vlastnosti dostat širokou zvukovou škálu. Kombinace výšek a strojového tepání zužuje v tomto ohledu výrazové spektrum nástrojů řady MB10 poměrně dost. Je ale pravda, že u metalových či punkových stylů tato vlastnost není až tolik potřebná. Dále je pravdou, že díky specifické frekvenční charakteristice nástrojů se crashe a splashe velmi dobře prosazují napříč kapelou. Ale vezměme to po pořádku.

 

14" Medium Soundwave Hihat mě u srdce příliš nevzala. Stejně jako celá sada, má tato hi-hatka značně gongový charakter a díky už několikrát zmíněnému frekvenčnímu rozdělení tak dochází k tomu, že zvuk zavřené hi-hatky je poněkud slabší, jakoby jí chybí "tělo". Sešlap také budí zdání, že není z nejušlechtilejších, i když funguje dobře; vinu je třeba hledat u nízkého základního tónu sešlapu, který v kombinaci s ostatními zvuky soupravy poněkud zaniká. Naopak při hře v otevřené poloze se plně projeví agresivní potenciál, v tvrdších rockových stylech si ji rozhodně dovedu představit, rovněž rychlé zavření hi-hatky v kombinaci s úderem paličky velmi dobře funguje zejména ve funkových patternech.

 

20" Medium Ride je poměrně kultivovaný činel s bohatým přezněním a velkou mírou brilance při základním tónu, v důsledku čehož dochází k tomu, že zvukové přechody při hraní na odlišná místa činelu nejsou až tak výrazné. Poměrně příjemný ride, který si dovedu představit zejména ve funku a popu, pravda je, že mi opět trochu chybí "tělo" činelu, což je dáno specifickým rozdělením frekvencí. Pupek činelu je hodně hlasitý a jeho zvuk krystalicky čistý a průrazný. Nástroj také dobře funguje jako heavy crash, kdy se s ostatními činely v sadě velmi pěkně pojí.

 

Crashe

Ačkoli se jedná o váhovou kategorii medium, působí spíše herním dojmem heavy nástrojů. Křivka dynamického rozsahu je poměrně omezená a posunuta směrem nahoru, což v praxi znamená, že pokud na ně zahrajete v nízké dynamice, budou spíše gongově cinkat, než aby se projevily jako crashe. To se mění, pokud se do činelů více opřete. Zvuk se rozevře, dozvuk hlavního úderu je přiměřený. Crashe (zejména větších průměrů) mají silnější nárazový tón, což z nich nečiní úplně univerzální nástroje, jejich použití bych proto viděl nejspíše v hlasitější hudbě. Na vír tympánovými paličkami reagují adekvátně svému rozsahu - převládají nižší tóny. Nejlépe reagovala čtrnáctka, která měla nejméně nárazového tónu a paradoxně ke svému průměru i hodně široký dynamický potenciál.

 

Splashe

... se mi z testované sady líbily nejvíc, zejména osmička. Reagují velice rychle a mají správný poměr temnosti a průraznosti. Je pravda, že mají opět docela silný nárazový tón, a tedy gongovější charakter. Této charakteristice odpovídá i rychlejší dozvuk, který je zejména u osmičky dán rozměrem. Právě tento činelový blýskavý mazlíček se mi jeví jako nejuniverzálnější. Sada obsahuje i dva modely China, ty mi však k testu nebyly doručeny, mohly by skýtat zajímavé zvukové možnosti.

Meinl MB10 - Strojová moderna pro hlasitější hudbu
Meinl MB10 - Strojová moderna pro hlasitější hudbu

Tož ako

Sada je to zajímavá, evidentně určená pro hlasitější hudbu, čemuž nasvědčuje i gongovější charakter činelů. Upřímně se přiznám, že já bych pro ně využití nejspíše nenašel, ve studiu se mi osvědčily měkčí činely, možná na velká pódia typu Strahov, ale na těch zase tak často nehraji. Činely mají tu výhodu, že strojové tepání zajišťuje poměrně konstantní kvalitu, takže se při objednávání přes internet rozhodně nespletete. Také vzájemné intonační odstupňování je velmi vyvážené, počítač odvedl v tomto ohledu precizní práci. Nevýhodou pro mě zůstává menší dynamický rozsah a poměrně vysoká cena, což však může být dáno tím, že specifický charakter činelů se u mě nekryje s představou o ideálním činelu, navzdory faktu, že činely mají ve světě recenze poměrně příznivé. Pokud tedy hrajete progresivní a hlasitější hudbu, máte dostatek financí a hledáte osobité nástroje, rozhodně MB10 vyzkoušejte. Třeba se u vás nabídka s poptávkou shodnou.

 

Info:

Činely MB10 jsou profesionální nástroje s moderním osobitým zvukem, vhodné spíše pro hlasitější hudbu.

 

Plus:

pěkné splashe

průraznost crashů

specifická a osobitá frekvenční charakteristika

nový zvukový koncept

 

Mínus:

gongovější charakter

užší dynamická škála

omezené "zvukobarevné" možnosti

 

Technická specifikace:

slitina: B10, 90 % mědi, 10 % cínu

tepání: řízené počítačem

soustružení: ano

 

Ceny:

typpopis, MC vč DPH

MB10-14 MSW-B14 " Medium soundwave hi-hat, pár: 7 183 Kč

MB10-15 MSW-B15 " Medium soundwave hi-hat, pár: 8 483 Kč

MB10-20 MR-B20 " Medium Ride: 6 976 Kč

MB10-20BBR-B20 " Bell Blast Ride: 6 976 Kč

MB10-21 MR-B21 " Medium Ride: 8 168 Kč

MB10-14 MC-B14 " Medium Crash: 3 256 Kč

MB10-15 MC-B15 " Medium Crash: 3 855 Kč

MB10-16 MC-B16 " Medium Crash: 4 584 Kč

MB10-17 MC-B17 " Medium Crash: 5 120 Kč

MB10-18 MC-B18 " Medium Crash: 5 569 Kč

MB10-19 MC-B19 " Medium Crash: 6 434 Kč

MB10-20 MC-B20 " Medium Crash: 6 976 Kč

MB10-17CH-B17 " China: 5 120 Kč

MB10-19CH-B19 " China: 6 434 Kč

MB10-8S-B 8 " Splash: 1 942 Kč

MB10-10S-B10 " Splash: 2 192 Kč

MB10-12S-B12 " Splash: 2 642 Kč

 

MB10-14/16/20MB 10 - sada činelů obsahuje: 14 " Medium soundwave hi-hat, 16 " Medium Crash, 20 " Medium Ride, + zdarma MCB22 Cymbal bag: 18 743 Kč

 

MB10-14/18/20MB 10 rock - sada činelů obsahuje: 14 " Medium soundwave hi-hat, 18 " Medium Crash, 20 " Bell Blast Ride, + zdarma MCB22 Cymbal bag: 19 728 Kč

Psáno pro časopis Muzikus