Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon

Po elektrofonickém cajonu mi přišel do rukou podobný, jenž se navíc ovládá pedálem. Má tu výhodu, že umožňuje kytaristům či jiným hráčům na cokoliv melodického udržovat jedním kopytem jakýsi rytmus a mít přitom ruce volné pro další krásy světa.

Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon
Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon

A jak to tedy vypadá?

Korpus z kvalitní, zvenku černě nalakované, dřevěné překližky z baltské břízy má tvar lichoběžníkového hranolu, přičemž jeho lichoběžníkové stěny tvoří svislé bočnice. Na spodní, obdélníkové stěně jsou čtyři gumové nožky, dohorní, šikmé ťuká speciálně ohnutá palice upevněná na běžné řetězové vačkové šlapce. Na zadním, již menším obdélníku je panel s výstupním konektorem jack (1/4”, 6,3 mm) a regulátorem výstupní úrovně a na přední, nejmenší obdélníkové stěně je kruhový rezonanční otvor. Aby cajon neutíkal od šlapky, má zezadu našroubován hliníkový profil ve tvaru L, do něhož se zakousne upínací čelist šlapky, podobně jako k obruči velkého bubnu. Palice pedálu má beater z tvrdší pěnové gumy a je ohnutá taky do tvaru L, aby dosáhla na horní, mírně šikmou plochu cajonu, která je určena k bubnování.

Náhledem rezonančním otvorem dovnitř zjistíte, že zevnitř překližka nalakovaná není, a snadno najdete elektrofonický snímač připevněný pod horní deskou. Cajon nepotřebuje ke svému provozu baterii, a proto ji ani nemá. Kromě kablíku k výstupnímu panelu jinak vevnitř nic není. Proč by taky mělo být, že?

 

Hra nasucho

Hra nasucho, tedy bez připojení zesilovače, neposkytuje žádné zvláštní výhody. Zvuk menšího cajonu bez vnitřního strunění, obvyklého u větších kusů, poskytuje jakýsi zvuk, ať už bubnujete dlaní nebo šlapkou, ale standardní cajon je v této pozici využitelný lépe.

Připojením k zesilovači přes běžný nástrojový, třeba kytarový, vstup, dostanete na výstupu zvuk spíše dřevěný než bůhvíjak basový. Ale ten lze pomocí ekvalizérů, možná i dalších elektronických efektů, dál modelovat. Amplifikací nástroje bez použití mikrofonu získáváte jednak výhodu snazší přemístitelnosti nástroje bez nutnosti nastavovat k němu znova mikrofon, jednak je méně náchylný na zpětnou vazbu než nástroj mikrofonem snímaný.

Snímač uvnitř cajonu je piezoelektrický, tedy nesnímá zvuk cívkou jako u kytar, ale malým krystalovým výbrusem. Z principu jde tedy o kapacitní zdroj signálu, a je proto vhodné jej připojovat k co nejvyšší vstupní impedanci. Malé impedance mu užírají basy. Volte proto radši nástrojový kytarový vstup než vstup mikrofonní.

Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon
Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon

Hra šlapkou

Hra šlapkou, ať už přes zesilovač nebo nasucho, poskytuje hráči výhodu volných rukou. Šlapka se dá nastavit, podobně jako jiné vačkové pedály, ku šlapákům s tažnou pružinou a jednoduchým řetězem tak, že lze vyzobat i docela rychlé údery za sebou, podobně jako na dobře seřízené šlapce u velkého bubnu. Nevýhodou je, že šlapkou bušíte do jediného místa na hrací ploše s jedinou jeho zvukovou barvou, což ochuzuje výrazové možnosti nástroje, i když jich má míň než běžný cajon.

 

Hra rukama

Při hře rukama lze využít rovněž místa ve středu, ale i na okrajích horní desky, kam už šlapka nedosáhne. Méně sytě, leč přece znějí i lichoběžníkové bočnice. Ostatní plochy už ke hře moc využitelné nejsou. Ale i tyto možnosti vám dají jakýsi prostor k modulaci vašeho projevu.

Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon
Meinl Pickup BassBoX - elektrofonický basový šlapákový cajon

Využití

Šlapkový cajon Meinl Pickup BassBoX je dalším z velice široké řady různých perkusí firmy Meinl. Při hře šlapkou jej může využít hráč na melodický nástroj k rytmickému doprovodu své hudby. Lze jej taky postavit místo velkého bubnu u převážně perkusových bicích souprav tam, kde by zvuk klasických bicích byl příliš hlasitý, tedy v hodně malých koncertních prostorách. Přestože nejde o průlom či zázrak, je to milé zpestření nástrojového parku.

 

Info:

Meinl Pickup BassBoX je malý překližkový cajon s elektrickým snímačem, na nějž lze hrát rukama i šlapkou. Cena je 2230 Kč.

 

Plus:

malý, lehce přenosný

snadno amplifikovatelný

Při vhodně nastaveném ekvalizéru je použitelný i místo velkého bubnu pro unplugged produkce.

 

Mínus:

Při hře dlaní je dobré se vyhnout málo zapuštěným vrutům na okraji horní desky, ale cajon je primárně určený pro hru šlapkou.

 

Technické parametry

rozměry 45 x 32 x 18 cm (i s přírubou pro pedál)
hmotnost 2,7 kg
Cena 2 230 Kč

 

https://meinlpercussion.com/products/Product/show/2972/2971/

Psáno pro časopis Muzikus