Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem

Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem
Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem

… čili chvála temnoty

I přikutálely se mi domů krásné, tmavě vyvedené činely od německé firmy Meinl z jejich nové řady. Zkratka PAC v názvu typů neznamená psí úslužnost, ale zkratku Pure Alloy Custom. Volně do tuzemštiny bych přeložil asi jako „čistá na zakázku udělaná slitina“.

Dostal jsem jich tentokrát skoro jak na Ježíška - šest talířů, z nichž dva byly v páru hi-hat. Škoda, že je po testu budu muset vrátit.

Do příslušného tvaru strojově vytepaná bronzová slitina má bronzově temný sytý zvuk a k temnému dojmu přispívá i tmavá povrchová úprava s

černým „šmouhováním“ na vrchní straně. Jinak vespod jsou činely nablýskané a na vyleštěném pupíku trochu černých stínů při krajích najdete taky. Neptejte se mě, jak to dělali. Je to tak příjemně napůl mezi klasickou naleštěností a „vintage“ syrovostí, kdy činely z některých jejich jiných řad, třeba některé Byzance, vypadají, jako kdybyste je právě vytáhli z rok nevymetaného krbu, zatímco většina klasicky vypadajících typových řad je standardně naleštěná jako klika u šéfových dveří.

Řada Pure Alloy Custom má na výběr celkem devět typů a odrůd, vyberte si.

Z celé téhle řady, co ji tam v Německu vyrábějí, mi neposlali jen typy 18” a 20” medium thin crash, 20” medium thin ride a 14” medium thin hi-hat, ale dokážu si jejich zvuk zhruba dovodit z dodaných. A o těch, co tu mám, vám dojmy z tmavých činelů květnatě vytmavím.

Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem
Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem

Meinl Pure Alloy Custom 22MTR - tedy 22” činel medium thin ride

Je to téměř klasický činel ride, jen ten ride (tedy hra nebo zvuk při hře kuličkou paličky na plochu činelu) je trošku těžší a hutnější. Tónově, pokud lze u činelů vůbec mluvit o tónech, je dokonce asi o tercii výš než 20” Paiste 2002, který jsem tu měl k porovnání, ale spektrum (alikvoty asi néé, když je to vlastně spektrálně modulovaný šum) má PAC temnější. Je to zvuk těch velkých činelů ride, jež třeba znějí v legendární Radar Love od Golden Earring (v mezihře asi dvě a půl minuty od startu) anebo v taky mezihře v ještě delší Are You Receiving Me, posledním to kousku na téže jejich desce Moontan.

Pupík zní naopak asi o sekundu či malou tercii níž než u zmíněného srovnávacího, ale výrazně jasněji. Crash (čili úder bokem paličky na okraj činelu) má jasný, mohutný a dlouze doznívající.

 

Meinl Pure Alloy Custom 16MTC - 16” činel medium thin crash

Temný zvuk a crash - výrobci v tomto případě asi trochu spojovali oheň s vodou. Činel má pěkný a příjemně temný ride, velmi slušně znějící pupík, zejména pokud jej trefíte ne kuličkou paličky, ale bokem kousek pod ní.

Ovšem činely crash se používají na akcenty, a temný akcent... Prostě měl jsem pocit, že v provozu okolní bicí soupravy, nebo celé kapely, právě tenhle činel trochu zaniká, ale možná je to záměr. A možná větší průměry jsou na tom líp. Přisebrán trochu mikrofonem by to mohl být činel velmi užitečný. Zní moc pěkně, byť ne příliš hlasitě.

Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem
Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem

Meinl Pure Alloy Custom 15MTH - 15” medium thin hi-hat 15

Upřímně, zrovna moc netuším, jak se to sběhlo, a nechce se mi to nikde hledat, že většina malých bubnů a činelů hi-hat má v průměru akorát 14” (1” = 2,54 cm). Tahle hi-hat má jen jeden „palóšek“ navíc a hned je to slyšet. Nezní ani moc níž než všechny ty 14”, co jsem tu měl okolo na porovnání. Základní tón, pokud jej s přimhouřením oka připustíme, má zhruba stejný s ostatními. Ale spektrum svého šumu má hutnější a temnější. O trochu výš zní, pokud to dostává bokem paličky na bok zavřených činelů. U jiných to bývá naopak. Otevřená zní dlouho sytě a opět temně. Příjemná záležitost pro ty, kdo nechtějí mít hi-hatku jak z automatu.

Navíc se na téhle „hajtce“ docela ztratí, když ji časem budete mít umouněnou, což je velká výhoda hlavně pro mě.

 

Meinl Pure Alloy Custom 18TRC - 18” efektový činel trash crash

Nejexotičtější vzhled a taky nejexotičtější zvuk. Činel má po obvodu na ploše stvořeno deset otvorů, střídavě ve dvou velikostech, jež mu dávají výrazný nakřáplý zvuk někde mezi činelem crash a „číňanem“. Docela něžně mu zní pupík a zní níž než o čtyři palce větší činel ride, a dá se hrát i ride cinkáním na plochu činelu. Ta má takový příjemně syrový popelnicový zvuk. Jenom je trochu honička netrefit se přitom do díry a nevyhodit si tak paličku z ruky. Musíte si holt buď koukat na ruku, anebo hrát přesně jenom shora dolů a nehýbat loktem, jako když řežete pilkou - nešvar to bubenický zvláště u jazzmanů. Příjemně nakřápnutý je i zvuk pupíku. Jako efektový činel je tenhle perfektní.

Tedy - efektovým činelem rozumím takový, který jednou za čas v pravou chvíli hudbu výrazně oživí, ale když se do něj trefíte po každém čtvrtém taktu, bude to už na konci trochu nuda. Když jej tedy správně nadávkujete po špetkách jako koření, budete za mistry.

 

Skladba Are You Receiving Me z desky Moontan od holandské kapely Golden Earring patří k té málo zmapované sérii dlouhých a pomalu rozkvétajících písní, které na počátku 70. let minulého věku musela mít v repertoáru snad každá slušnější kapela aspoň jednu. A hned mne mimochodem napadají další a další. Stairway to Heaven ze čtvrté desky od Led Zeppelin, In My Time of Dying z jejich Physical Graffiti či Achilles Last Stand z desky Presence (jejich Kashmir radši nepočítám, protože byť dlouhý a pěkný, kompozičně se moc nerozvíjí). Child in Time od Deep Purple, skladba Salisbury ze stejnojmenné druhé desky Uriah Heep, Elemental Child z desky A Beard of Stars od Tyranosaurus Rex, As Yout Mind Flies By od Rare Bird, Svitanie ze stejnojmenné desky československých Blue Effect, tehdy tedy jen Modrý efekt, The Court of the Crimson King z první desky skupiny King Crimson, taky nádherná Starless z jejich sedmé desky Red. F.U.B.B. z páté desky There’s the Rub od Wishbone Ash, dlouhá skladba Echoes z šesté desky Medle od Pink Floyd a nebo Atom Heart Mother z jejich stejnojmenné páté. A vlastně skoro všechno ze 70. let od Yes, Genesis, Emerson, Lake & Palmer a od skoro zapomenutých Renaissance. Omlouvám se všem, jež jsem nevěda opomněl. Kdopak dneska nahraje skladbu na půl nebo na celou stranu velkého vinylu, a není to přitom elektronický tuc-tuc?

 

Meinl Pure Alloy Custom 10S - 10” tedy splash činel

Tenhle efektový mrňous zní překvapivě velice příjemně. Jeho zvuk nezaniká, ani se po silnějším úderu nezahlcuje. Až mi někdo bude tvrdit, že činel splash má být radši subtilní, budu se s ním hádat a tenhle činel budu mít jako argument. Krásně tedy zní při úderu crash. Údery kuličky paličky na plochu i na pupík jsou tiché, ale vcelku použitelné. Úderem bokem paličky na pupík jej spíš vypáčíte ze stojanu, než že by to jinak k něčemu bylo. Ale pro běžnou hru je odolnější než mnoho jiných lehčích splash, co mi prošly rukama.

Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem
Meinl Pure Alloy Custom (PAC) - nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem

Úhrnem souhrnem, když to všecko přehrnem

Měl jsem tu v prádle sadu velmi zajímavě vypadajících činelů, jež bych příteli doporučil spíš na rock nebo jazz. Vyšívat na patnácti couly osazený pedálový stojan šestnáctinkami pravidelně po čtvrtinách otevírané disco-hajtky, to by mi s tímto nářadím asi úplně nesedělo, i když proč vlastně ne. Na pódiu se s uvedenými výhradami všechny činely hezky prosadí. A ve studiích je to vlastně skoro jedno - tam vám pomocí kompresorů, gejtů a ekvalizérů nadělají z komára vola. A když nenadělají, nastrčí sampl. Ať vám to tedy všude hraje co nejlíp.

 

Technická specifikace

typ popis průměr vnější [mm] průměr pupíku (shora a přibližně) [mm] hmotnost [kg] cena [Kč]

PAC 22MTR

22” medium thin ride

558

130

2,746

9 780

PAC 16MTC

16” medium thin crash

405

115

0,898

5 800

PAC 15MTH

medium thin hi-hat 15”  top

380

100

1,102

9 780

medium thin hi-hat 15”  bottom

380

105

1,23

PAC 18TRC

18” trash crash

454

12

0,97

6 860

PAC 10S

10” splash 10

251

83

0,219

3 150

 

Info:

Meinl Pure Alloy Custom (PAC) je nová sada bronzových činelů s temnějším zvukem a elegantním černěným designem.

 

Plus:

příjemný, netuctový zvuk

elegantní vzhled

 

Mínus:

Můj pocit ne úplně srovnané hlasitost činelu Meinl Pure Alloy Custom 16MTC oproti ostatním.

 

https://meinlcymbals.com/en/products/filter/Pure%20Alloy%20Custom-f2524.html?hd=1870

Psáno pro časopis Muzikus