Meinl Pure Alloy - efektové činely

Efektové činely splash 10”, china 18” a medium crash 22”

Tak mi pošťák jednou donesl místo reklam na všecko možné, jež se hodí leda tak pod kočičí nočník, trojici kousků pěkných zlatavých činelů, žluťoučkých jak dukáty ve šrajtofli. Všechny nesly značku Meinl, tahle řada je pojmenována Pure Alloy.

Meinl Pure Alloy - efektové činely
Meinl Pure Alloy - efektové činely

Efektovými jsem je nazval proto, že spíš než pro vyšívání čtvrtinek či osminek je víc využijete pro ne úplně obvykle znějící akcenty dštěné zpravidla na první dobu dalšího taktu. Nejvíc úderů normálně schytá hi-hat, při jazzu činel ride, a ty k testu nebyly. A teď tedy ty, co byly, jeden po druhém.

Činely, jak známo, patří mezi idiofony čili nástroje samozvučné, neb zvuk vyluzuje celá jejich hmota, z níž jsou stvořeny. Z nich pak tvoří podskupinu metalofonů čili nástrojů kovových, kde jsou i xylofony a jiná hejblata. Činely tím, že rezonují celou svou deskou, nemají jasný základní tón. Proto se taky jejich elektronicky napodobený zvuk vytváří úrovňovou modulací a frekvenční filtrací bílého šumu. Nejvíc je tato vlastnost slyšet při úderech na okraj činelů crash (hudebně al margine), nejméně pak při hře na pupík (alla campana), tam se jejich zvuk nejvíc blíží nějakému konkrétnímu tónu.

Meinl Pure Alloy - efektové činely
Meinl Pure Alloy - efektové činely

Slitiny, z nichž jsou stvořeny, firmy někdy uvádějí, jindy ne. Většinou utajení nebo odtajnění receptu nemá pro jejich kvalitu valný význam. Nažloutlou barvu činelů samozřejmě netvoří ve směsi jejich kovů zlato, ale měď. Tentokrát výrobce recepturu schoval pod název Pure Alloy s odkazem na starou čínskou tradici ve výrobě činelů. Podle mě je spíše důvodem, aby tu starou tradici, tedy to, co z ní výrobce převzal, příliš nepajcovali. Že by někdo doma sléval v poměrech měď s cínem a s čímsi a poté moudře vyklepával, to nepředpokládám.

O jemném a jasném zvuku činelů Meinl jsem poprvé psal už v raportu z Frankfurtu v roce 1999. Jejich typický zvuk tvoří jak složení použité slitiny, tvar i tloušťka činelů, tak i jejich povrchové opracování.

 

Meinl Pure Alloy splash 10”

Nejmenším z testovaných je určitě desetipalcový splash. Činely typu splash (anglicky zhruba plesk nebo cákat) obecně jsou vlastně takové zakrslé činely typu crash (třesk, náraz). Tedy obvykle nemá moc cenu je trápit kuličkou na jejich ploše či jejich mrňavém pupíku a použitelný zvuk vydají spíš při úderu bokem paličky na okraj plecháče. Narozdíl od činelů crash, jejichž zvuk se po úderu vznese jak hejno holubů na náměstí, je zvuk činelů splash spíše krátký a suchý.

Této charakteristice zhruba odpovídá i zvuk tohoto činelu. Úder na okraj má spektrum spíš středové, cvičební chrániče sluchu (sluchátka-hluchátka zvaná někdy též traktoráky) jej z bicí soupravy téměř vykážou. Okamžitý náběh, crash zní asi půl vteřiny. Do prakticky úplného ticha odezní asi za pět vteřin.

Kupodivu, jakž takž použitelná je i hra na jejich plochu či na pupík, ale jejich temnější, zastřenější a míň znělé zabarvení (oproti standardním ride) se od sebe navzájem moc neliší.

Shrnutí: činel po úderu předpokládaným způsobem vydá krátký, suchý, spíše středový zvuk. Použít se dá s vyšší tolerancí i hra kuličkou na plochu či pupík.

 

Meinl Pure Alloy china 18”

Činely čínského typu mají charakteristický nakřáplý zvuk. Této charakteristice odpovídá i tenhle činel. Má pupík o průměru asi deset centimetru, tedy vcelku obvyklých rozměrů. Pás asi sedm centimetrů na okraji má zvednutý, čímž talíř dosahuje typického zvuku. Dá se taky říct, že má vlastně pupíky dva. Soustředné.

Je otázka, jestli ho posadit do stojanu pupíkem nahoru, či dolů. Pupíkem nahoru jej zachováte přístupný paličce, neboť i ten má použitelný zvuk, ale zkomplikujete si úder na zvednutý okraj, který je pro „číňany“ asi typický. Častější osazení bývá pupíkem dolů. V této poloze má úder na okraj typický nakřáplý řach. Kuličkou je pak dostupná ještě plocha mezi okrajem a pupíkem, ale samotný pupík je pak už prakticky mimo dosah. Volba je na hráči.

I tento činel má zvuk spíš jasnější a jemnější. Nezní tedy jako víko od popelnice, jímž občas slují produkty některých jiných značek. Na čínský typ má činel taky poměrně dlouhý dozvuk. Poctivý úder bokem paličky na hranu činelu obráceného pupíkem dolů doznívá do ticha asi šestnáct vteřin, úder kuličkou na plochu za přizvednutým okrajem je dlouhý skoro jako u činelů typu ride, zde přibližně jedenáct sekund. Záleží na tom, jakou hlasitost považujete za „úplně doznělou“.

Summa Summarum: činel má mezi činely čínského typu spíš jasnější zvuk s delším dozněním. Použitelná je taky hra kuličkou na plochu činelu s charakteristickou barvou zvuku „china type“.

Meinl Pure Alloy - efektové činely
Meinl Pure Alloy - efektové činely

Meinl Pure Alloy Medium Crash 22”

Největším bumbrlíkem zakončím. Činely typu medium crash bývají obvykle o několik palců menší. Nevím, podle jakého kódu je pojmenovávají, protože já bych jej nazval spíše crash ride. Funguje u něj jak mohutný crash, tak jízda kuličkou po ploše nebo bokem paličky o pupík. Všechny tyhle zvuky znějí velice příjemně a v kapele použitelně. Vzhledem k rozměru a hmotnosti se samozřejmě rozezní pomaleji, zato mohutněji než jemu podobné s průměrem o čtvrtinu menším. Plný dozvuk činelu crash zní asi pět vteřin, celý činel po úderu dozní do ticha za nějakých šestnáct vteřin, samotný úder kuličky na plochu dozní do ticha asi za šest vteřin. Samozřejmě, úroveň ticha jsem si stanovil subjektivně sám.

Je to tedy příjemný velký činel, jenž lze použít stejně dobře jako crash i jako ride. Jeho mohutný zvuk odpovídá jeho velkým rozměrům.

 

Info:

Meinl Pure Alloy jsou efektové činely. Jejich ceny jsou: splash 10” - 2890 Kč, china 18” - 6330 Kč a medium crash 22” - 8820 Kč.

 

Plus:

čistý, jemný a jasný zvuk.

dobrá, přinejmenším slušná použitelnost i mimo jejich prvotní určení

 

Mínus:

musel jsem je vrátit

 

Technická specifikace

název nominální průměr [mm] vnější změřený průměr [mm] průměr pupíku, shora a přibližně [mm] hmotnost[kg]
splash 10” 254 253 85 0,237
china 18” 457,2 456 117 a 318 1,283
medium crash 22” 558,8 556 133 2,466

 

https://meinlcymbals.com

Psáno pro časopis Muzikus