Meinl Stick & Brush - nové modely paliček a metliček

Meinl Stick & Brush - nové modely paliček a metliček
Meinl Stick & Brush - nové modely paliček a metliček

Firma Meinl je na poli výroby paliček stále mladým hráčem. Po získání jasné a pevné pozice na trhu s činely a perkusemi si ale i zde rychle získává své místo. Obrovskou paletu klasických modelů vycházejících z nejtradičnějších typů paliček světových výrobců (SD2 atd.) doplňuje velmi zajimavými, inovativními kousky, především v oblasti různých metel, metliček a dalších „alternativních“ modelů.

Mně se do rukou dostala zajímavá kolekce těch nových pro rok 2021, které se vám pokusím přiblížit. Nutno dodat, že hodnocení paliček není

jednoduchá práce. Vždy se jedná o velmi pocitovou a subjektivní záležitost. Sdílím proto, kromě základních údajů, především své první dojmy ze hry, vlastní představy o žánrovém využití paliček a pár nápadů na jeich další aplikaci.

 

Hybrid 8A a 9A

Dva nové modely doplňují již existující řadu Hybrid. Ta se od standardních modelů odlišuje malou „barelovitou“ hlavičkou. Dle tlouštky bychom celou řadu seřadili takto: 7A, 8A, 5A, 9A a 5B. Z osobní zkušenosti u mě takový design hlavičky funguje hlavně v hlasitějších situacích, kdy dokáže z podladěných tomů vytáhnout hutný, jasně artikulovaný zvuk. Poměrně tlustá palička 9A (mezi 5A a 5B) by tuto moji tezi splnila na jedničku. Tomu napomáhá i její délka a vyvážení směrem dopředu. Protože však největší slabinu série Hybrid a barelovité hlavičky slyším ve zvuku činelu, obzvláště pak v jazzovém prostředí, palička 8A mě již tolik neohromila. Kvůli délce a hmotnosti posazené dopředu a malém průměru jsem měl pocit, jako kdyby mi palička měla při hraní „čtyř“” každou chvíli vypadnout z ruky a celkově zvuk činelu dost tříštila. Nutno dodat, že jsem sám advokátem používání různých paliček v různých odpovídajících hudebních situacích, a proto mi u tohoto modelu slibovaná univerzálnost nedává moc smysl. Co by mne však extrémně zajímalo, tak to jsou javorové verze modelů Hybrid. Ty by mohly být řešením těch pár neduhů, které jsem (pro sebe) u této řady našel.

 

Luke Holland

Podpisové paličky populárního (nejen) youtubov=ho bubeníka Luka Hollanda se na první pohled mohou zdát jako pořádné „vořežpruty“. Ve skutečnosti se ale svojí tloušťkou pohybují mezi 5A a 5B. To, co jim dodává „namakaný“ vzhled, je neztenčující se krk a pořádná hlavička, tím pádem jsou opět hmotnostně posazené dopředu. Jejich předností tedy bude hlavně velká projekce a výdrž, což ale vzhledem Hollandově stylu hry dává perfektní smysl. Pro vyznavače jemnější hry by pak mohl tento model být zajímavou alternativou při cvičení na pad či pochodový snare. Splňují parametry klasických „rudimentálních“ paliček (2B a větší), ale stále nejsou tak mohutné.

 

Calvin Rodgers

Paličky legendy gospelového bubnování jsou v podstatě prodloužené 5A s kulatou hlavičkou.  Velmi příjemné do ruky, na první pohled je vidět extrémně kvalitní zpracování. Celkově působí jako výborná možnost pro ty, kteří mají rádi klasické 5A, chtějí zkusit něco nového, ale nechtějí se vzdálit moc daleko. Kulatá hlavička má krásně čistý zvuk na činelech.

 

Switch Stick 5A

Jako každý výrobce paliček uvádí i Meinl svůj typ duální paličky, tedy s dřevěnou hlavičkou na jednom a filcovou na druhém konci. Na první pohled mě zaujalo, že filcová hlavička není součástí paličky (jak je tomu zvykem u jiných výrobců), ale je „přilepena“ až za samotný konec. To nejen že paličku dost prodlužuje, ale též vyvolává obavu, co taková hlavička může vydržet. Filc je extrémně tvrdý, pro vír na činely bych řekl velmi nevhodný, zvuk tomů je tupý, zbytečně artikulovaný. Měkký, temný zvuk mallets při melodických jazzových sólech přes kotle si rozhodně představuji jinak. Spíš vidím uplatnění těchto paliček v rukou perkusionistů a orchestrálních hráčů, kteří takto tvrdou hlavičku využijí například při hře na bonga nebo jiné bubny s přírodní kůží, u kterých by při hře dřevem mohlo hrozit protrhnutí.

 

Vintage Wire Brush

Meinl v tomto roce rozšiřuje svoji nabídku metliček o velmi jednoduchý, přitom zajímavý model, který evokuje zlatou éru metliček. A doopravdy, když jsem je poprvé vybalil, spolužáci na HAMU se ptali: „Hele, a to jsou nějaké Amátky?“ :-)

Na prostém hliníkovém designu, však není tolik zvláštního, Meinl tyto metličky jednoduše neobalil do gumového kabátku, tak jak to dělá u svých standardních modelů. Tím vzniká zvláštní, ale zajímavý pocit ze hry, držadlo metličky je velmi tenké a trošku nepoddajné. Nebojím se, že byste z míchání dostali puchýře, ale určitě je potřeba si chvíli zvykat. Absencí již zmiňovaného gumového potahu mizí problém zadrhávání a ničení jednotlivých drátků metličky o (postupem času) zpuchřelý okraj, což je rozhodně plus.

 

Rebound Multi-Rod Bamboo

Tento nový model špejlí se od standardní řady liší umístěním pěnové výplně vprostřed po celé délce metličky. To má mít za výsledek lepší odraz a příjemnější pocit ze hry. Možná by vás mohl znepokojit tím pádem vzniklý malý počet jednotlivých špejlí a představa, co se stane, když pár z nich odejde a nebudou je moci nahradit ty ze středu. Pokud však hráč nebude špejle (nutno dodat, zcela nesmyslně) používat jen jako tišší náhradu paliček, ale přizpůsobí jejich aplikaci styl a celkovou techniku hry, neměl by nastat problém. I na prvně zmíněné bubeníky však výrobce myslel a na špejle přidal zpevňující pásek pro hru rimshotů. Celkově na mě špejle působily až trochu moc lehce. Pokud se bavíme o alternativních výplních a jádrech metliček, nebál bych se možná přidat i něco, co by mírně zvedlo hmotnost celé paličky. Zvuk špejlí těchto rozměrů mi často přijde rovněž dost tenký, proto by mě velmi zajímala jejich verze XL.

Meinl Stick & Brush - nové modely paliček a metliček
Meinl Stick & Brush - nové modely paliček a metliček

Z nových modelů paliček Meinl Stick & Brush je jasně znát, že to firma myslí i s tímto odvětvím opravdu vážně. Prvotřídní kvalita a krásné zpracování je vidět na každém výrobku. Cena se pohybuje v podobných mezích jako u konkurence, tedy asi tři sta korun za pár. Velmi oceňuji jejich jednoduše a srozumitelně popsaný katalog, rozdíly mezi paličkami jsou zcela jasné. Líbí se mi i snaha o co největší kompletnost katalogu, kdy se Meinl snaží jednotlivé modely nabízet v co nejvíce velikostech, druzích dřev atd., a to i za cenu, že se tu a tam objeví pár, který (alespoň mně) nedává zcela smysl. Myslím, že jejich paličky ocení nejen soupraváři, ale naopak speciálně perkusionisté a orchestrální hráči. Těm především doporučuji prozkoumat inovativní, skvělé zpracované a zábavné paličky a metličky firmy Meinl.

 

Technická specifikace a ceny

Hybrid 8A hikor, 41,3 cm, 14,1 mm, 320 Kč
Hybrid 9A hikor, 41,3 cm, 14,7 mm, 320 Kč
Luke Holland hikor, 41,1 cm, 14,7 mm, 320 Kč
Calvin Rodgers hikor, 41,9 cm, 14,2 mm, 320 Kč
Switch Stick 5A hikor a tvrdý filc, 41,9 cm, 14,4 mm, 540 Kč
Vintage Wire Brush hliník, 34,5 cm, 11,1 mm, 940 Kč
Rebound Multirod Bamboo bříza a bambus, 40,3 cm, 15 mm, 730 Kč

 

Info:

Meinl Stick & Brush. Zajímavá kolekce nových modely paliček a metliček pro rok 2021.

 

Plus:

na první pohled zřejmé kvalitní zpracování

dobře srozumitelný katalog

široký výběr zajímavých „alternativních“ paliček

 

Mínus:

prozatímní nedostupnost paliček na českém trhu

 

https://meinlstickandbrush.com/en/home

Psáno pro časopis Muzikus