Mesa Boogie Express Plus 5:25 - Do klubu nalehko

Mesa Boogie Express Plus 5:25 - Do klubu nalehko
Mesa Boogie Express Plus 5:25 - Do klubu nalehko

Dnes hrajete v malém klubu na Starém Městě. Je to ve sklepě, točité schody. Bubeník bude v depresi, ale ty ne. Vezmi si svůj malý Express Plus 5:25 do jedné ruky, kytaru do druhé, a jdi s úsměvem, lehce jak baletka.

Pro řadu akcí je velký kytarový stack nejen zbytečně velký a těžký, ale často také příliš hlučný. Do malých klubů po schodech stěhovat velké sestavy je zbytečné, i ve studiu či doma užijete malé dobře znějící kombo. A právě pro podobné aplikace je tady malá - ale kvalitní - Mesa Boogie Express 5:25, nyní ve vylepšené a rozšířené verzi Plus.

 

Jak kvalitně vyrábět málo výkonné zesilovače a nezkrachovat

Zakladatel společnosti Mesa Engineering, pan Randall Smith, se kdysi nechal slyšet v tom duchu, že na malých kombech vždy prodělává a dotuje je z prodeje velkých zesilovačů. Cena za Express Plus 5:25 se možná může zdát vysoká, ale pokud je zesilovač stavěn se stejnou péčí jako velký, v podstatě se stejnými možnostmi, tak ta cena nemůže být příliš odlišná. Není to tak, že zesilovač s pětinovým výkonem by měl stát pětinu ceny. Proto když budete číst následující řádky, mějte na paměti, že zesilovač je prostě stavěn se všemi typickými aspekty pro Mesa Boogie při zachování požadované kvality. Liší se od velkých zejména tím, že je jeho výkon určen na menší akce. Jinak mu je věnována stejná péče jako velkým.

 

Malé kombo s velkými možnostmi

Řada Express přišla na trh v roce 2007 a nahradila tak řadu F. V loňském roce pak dostala několik vylepšení a jejich výsledkem je i toto kombo Express Plus 5:25. Plus v názvech už od doby Mark IIC+ signalizoval přidaný ekvalizér. Řada sama pak částečně vychází z řady LoneStar s vylepšením zvonivých tónů i teplejších basových, navíc s vylepšením odstupu signálu od šumu.

 

Slovo „express“ pochází z latiny a původně znamenalo „výrazný“ nebo „výslovný“. Do angličtiny se dostalo jako „express messenger“, zvláštní posel, roku 1619 a od roku 1794 se používá pro rychlé služby. S Express Plus 5:25 budete skutečně rychle připraveni na svoji akci.

 

Mesa Boogie Express Plus 5:25 je kombo schopné komplexně pokrýt potřeby kytaristy. Jelikož toho umí hodně, pojďme si postupně rozebrat jeho vybavení a přednosti:

 

Predzesilovač

Dva základní kanály předzesilovače s oddělenými korekcemi, každý navíc s dalším režimem, takže celkem máte čtyři odlišné charaktery předzesilovače. Přepínat nožním přepínačem můžete mezi dvěma základními kanály: Kanál 1 umožňuje přepínačem volit zcela čistý Clean a jemně zkreslený zvuk Crunch. Kanál 2 nabízí více zkreslené zvuky Blues a Burn. V režimu Blues můžete jít od jemného teplého zvuku Crunch (teplejšího než u Crunch v kanálu 1) po teplé bluesové sólové zkreslení, Burn pak poskytuje klasický zkreslený zvuk MB.

 

Ekvalizér

Pro Mesa Boogie je typické řešení korekcí před zkreslením a ekvalizéru za nimi. Tohle znají všichni uživatelé StudioPreampů, Dual Calibrů, Marků od IIC+ a dalších typických zesilovačů MB. Ekvalizér se nejčastěji nastavuje do V a s ním je to na tvrdé styly teprve ten správný nářez. Grafický ekvalizér má pět pásem a je společný, tedy pouze jeden pro oba kanály, ale můžete pro každý kanál volit, zda ho chcete zapnutý, vypnutý nebo ovladatelný pomocí nožního spínače. Jelikož je grafický ekvalizér pouze jeden a kanály jsou dva, u MB nastavili nejpoužívanější nastavení ekvalizéru (ono V) do tzv. Presetu. Tím získáváte další nastavení ekvalizéru, aniž by byla potřeba k němu mít další ovládací prvky. Jelikož podle stylu se používá nastavení ekvalizéru od mělkého V po hluboké, je zde pro režim Preset samostatný ovladač hloubky presetu. Pro každý kanál tak máte možnost samostatně regulovat hloubku onoho V od mělkého po hluboké. Tím se z původního obyčejného jednoho ekvalizéru rázem stávají ekvalizéry nezávisle nastavitelné pro každý kanál. To je moc hezké vylepšení.

 

Hlasitost na sóla

Každý kanál má svoji hlasitost, ale kombo má ještě navíc společnou hlasitost pro sóla. Tento režim aktivujete tlačítkem na nožním ovladači, takže vám odpadá na cesty pedál volume a zase jdete o něco lehčeji.

 

Výkonový stupeň s technologií Multi-Watt

Každý, kro hrál v malém klubu, baru nebo restauraci, mi asi dá za pravdu, že jsou místa, kde je i deset wattů z lampového zesilovače příliš mnoho. Mesa Boogie Express 5:25 tak nabízí přepínatelný výkon, ale navíc nastavitelný pro každý kanál zvlášť.

 

K dispozici tak máte tyto režimy:

-25 W: Plný výkon ve třídě A/B, navíc řada 5:25+ obsahuje i patentovanou technologii Dyna-Watt, která zajišťuje dobrý přenos náběhů tónů a zvuk tak působí ještě hlasitěji než oněch 25 W.

-15 W ve třídě A: Sametověji znějící režim s velkým klidovým proudem vhodný pro bluesové nebo čistější zvuky, rovněž i pro zkreslená sóla v režimu Burn.

-5 W ve třídě A v jednolampovém režimu (single-ended): Vhodný pro sametové zvuky doma nebo ve studiu. Dobře přenáší čisté zvuky i reaguje na dynamiku hry.

 

Díky šířce komba je vestavěný kvalitní reverb s dlouhými pružinami, které jsou mi zvukem mnohem bližší než pružinové reverby s krátkými pružinami.

 

Rozměrově je Express Plus 5:25 tak akorát do ruky. Díky kvalitnějšímu reproduktoru už něco váží, ale v podstatě pořád můžete do klubu dorazit tramvají bez ztráty energie. U Mesa Boogie přímo s malým transportem počítali, takže u reproduktoru je uvnitř polstrovaná kapsa na nožní přepínač. Takže skutečně stačí kombo do jedné ruky, kytaru na rameno, a do klubu, studia nebo na jam session můžete vyrazit po svých. V ceně máte i slušivý obal na kombo, takže skutečně je dodávka kompletní.

 

Pokud nechcete přepínač nosit sebou, není problém, kombo jde přepínat i přímo na panelu, ale jelikož se snadno nožní přepínač převáží s kombem, je to spíše nouzová varianta.

Mesa Boogie Express Plus 5:25 - Do klubu nalehko
Mesa Boogie Express Plus 5:25 - Do klubu nalehko

Ovládání z jiného kontroléru

Express Plus 5:25 je sice kombo malé, ale s velkými možnostmi. Proto také umožňuje ovládání nejen ze svého nožního ovladače, ale také z jiného zařízení. Může to být některý procesor, který je výstupem pro podobné aplikace vybaven (TC G-Major...), může to být modul přijímající MIDI informace a umožňující přepínání těchto lampových zesilovačů (např. Rocktron Patchmate a jiné), prostě tak jak můžete ovládat velké zesilovače MB, můžete v zásadě zde také. Na zadní straně máte za tímto účelem čtyři kionektory jack (volba kanálu, reverbu, EQ a sóla) a je jen na vás, čím je budete ovládat.

 

Efektová smyčka na zadní straně je sériová, což je podle mne dobře. Až příliš často vysvětluji kytaristům fázové posuvy při paralelní smyčce a obyčejných efektových pedálech. Zde problémy odpadají, smyčka zařazuje vaše efekty jednoznačně mezi předzesilovač a koncový zesilovač.

 

Výstupy pro reproduktor jsou pro 8 a 2x 4 Ω. Interní kvalitní reproduktor je Celestion V30, což je dobrá volba pro takto laděný zesilovač. Jeho impedance je 8 Ω, pokud budete chtít použít rozšiřující přídavný box, musíte použít box s impedancí také 8 Ω a zapojit obé do výstupů pro 4 Ω. Výrobce povoluje zapojení interního osmiohmového reproduktoru do čtyřohmového výstupu, pokud se vám tento zvuk bude líbit.

 

Zvuk

Kombo má malé rozměry, takže nepředpokládejte zvuk velkého stacku, ale samozřejmě hraje tak, jak jsme u Mesy zvyklí. Nezapře svůj původ, takže zkreslené zvuky jsou s typickou barvou Mesy, Clean je čistý a Blues i Crunch jsou ty možnosti mezi tím. Při hledání tlustějšího crunche jsem ocenil přítomnost kanálu Blues. Díky čtyřem módům a přepínatelnému ekvalizéru dokážete pokrýt širokou škálu zvuků, což je výhoda pro kapely hrající repertoár se širokým záběrem i pro studio. Díky menší ozvučnici získává při větší hlasitost trochu nosový nádech, ale komba je zaměřeno zejména na tišší druhy hudby.

 

Na výkonový stupeň se dvěma EL84 je dostatečně hlasité. Samozřejmě pokud hrajete tvrdší hudební styly s hlučným bubeníkem, tak Express Plus 5:25 vám neposkytne tolik výkonu a dynamiky jako jeho větší sourozenci, ale pro tyto případy má v nabídce Mesa Boogie další modely.

 

Při zvažování nového aparátu bych doporučil Mesa Boogie Express 5:25 k vyzkoušení tedy těm kytaristům, kteří se pohybují v měkčích žánrech a menších klubech, případně potřebují univerzální kvalitní a nesmírně spolehlivé kombo pro širší spektrum hudby.

 

Díky přepínatelnému výkonu je zvuk kvalitní i při malých hlasitostech. Nemusíte tedy v jazzové kavárně způsobovat komunikační problémy hlasitým aparátem a nemusíte ani používat útlumové články, jako výkonové brzdy, pro ztišení stowattového lampového zesilovače.

 

Závěrečné hodnocení

Kvalitní výrobek světoznámé společnosti. Všechno je provedeno technicky velmi dobře, od mechanického provedení po dobře fungující elektroniku. Kvalitní zvuk při perfektní mobilitě. Kompletní vybavení včetně čtyřtlačítkového nožního přepínače, na nějž se pamatovalo s úložným prostorem v kombu. Díky samostatné hlasitosti na sóla si pro řadu aplikací vystačíte pouze s kombem bez dalších pedálů. Výkonově je plně dostačující pro menší kluby, taneční orchestry, kavárny, ale i pro domácí, školní a studiové aplikace. Vyšší cena je daní za kvalitativní standard Mesa Boogie, ale nepřepočítávejte cenu podle wattů, ty nejsou vše, rozhodujte se podle toho, jaký zesilovač skutečně potřebujete. Pokud hledáte zvuk Mesy v malém, univerzálním a snadno přenosném provedení, může být Express Plus 5:25 tou správnou volbou.

 

Info:

Mesa Boogie Express Plus 5:25 je elektronkové kombo s výkonem 5, 15 a 25 W, dvěma kanály, reverbem, nožním ovladačem a dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion V30. Cena je 45 000 Kč.

 

Plus:

-malé rozměry

-nízká váha

-kompletní výbava

-úložné místo na nožní přepínač

-přepínání režimů koncového zesilovače

-presety pro EQ rozšiřující jeho využitelnost

 

Mínus:

- při větší hlasitosti slévání zvuku

 

Technická specifikace:

Počet elektronek: 7

Vyrobeno v: USA

Výstupní výkon: 25 W

Hmotnost: 20,5 kg

Rozměry: 285 x 482 x 204 mm

 

www:

www.mesaboogie.com

Psáno pro časopis Muzikus