Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava
Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Dnes se mi do studia dostala na test sada mikofonů pro snímání bicích Monacor Drumset 1. Test jsem rozdělil na dvě části, a to na záznam a zpracování. Z toho důvodu, že dle mých zkušeností se některé nedostatky projeví až při zpracování - kompresi, ekvalizaci apod.

Jedná se o plastový kufřík obsahující mikrofon pro velký buben Drumset 1 Bass, čtyři mikrofony pro tomy nebo virbl Drumset 1 Snare/Tom a dva mikrofony pro overheady Drumset 1 Overhaed. Čtyři klipsy pro osazení mikrofonů na ráfek a dva úchyty pro overhaedová mikrofony na stojany. Mikrofony jsou kovové a celkem malé, ale dá se říci, že působí bytelně. Vzhledem k mé lehké nedůvěře k produktům této firmy, a zejména ve spojení s takovýmto produktem, jsem si k posouzení pozval i kolegy ze dvou dalších studí.

 

Záznam

Při osazování bicích nenastal žádný problém, klipsy na tomy a snare jsou vyrobeny s ohledem na váhu mikrofonů z kvalitního plastu a jsou dostatečně pružné a dobře se nasazují. Na klipsech je našroubována redukce zavitu (tuto jsem postrádal u basového bubnu). Všechny mikrofony jsem osadil pomocí přiložených držáků.

Trochu jsem postrádal ještě jeden overheadový mikrofon na hi-hatku, ale ten neobsahovala zatím žádná testovaná sada. Overheadové mikrofony nemaji výměnnou vložku a jsou takříkajíc kompaktní.

Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava
Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Přistupujeme ke zprovoznění (pult analog Souncraft Ghost a snažím se nabírat bez korekcí).

Aktivuji první mikrofon, začínám vždy od basového bubnu a prohlížím příslušné šavle na pultě, a opravdu je to tak - žádné zapomenuté korekce z minula a zvuk je uchu lahodící. Krásný „mlask“, možná trochu ostřejší, ale má to spodek, který je trochu slabší, ale nic závažného. První údiv nás všech, ale uvidíme dál. Nyní přichází na řadu snare a je tam také vše. Nejprve se mi zdálo, že by mohl být trochu ostřejší, ale později po zprovoznění všech mikrofonů mne tato myšlenka opustila. Zkrátím tedy kapitolu „nastavení zvuku“ a musím konstatovat: Osadil jsem, zprovoznil jsem, a ono to hraje, a k tomu ještě dobře. Za cenu okolo dvě stě padesát euro bych čekal cokoli, ale tohle mne i ostatní překvapilo. Než jsem k testu přistoupil, říkal jsem si, třeba to bude využitelné v chudém klubu, kde není moc peněz, ale teď bych se nebál sadu Drumset 1 použít i ve studiu. Zvuk je konkrétní, kompaktní a jednotlivé přeslechy jsou minimální. Nevím, co k tomu více dodávat, jen snad to, že bych se měl výrobci omluvit za počáteční nedůvěru a ocenit, že i za málo peněz se dá udělat dost muziky. Doporučoval bych jako součást hodnocení otisknout i frekvenční charakteristiku, protože mi přijde pravdivá a důležitá.

Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava
Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Zpracování

Nejprve se zaměříme na zvuk bez jakýchkoli úprav. Jak už grafické zobrazení napovídá, přeslechy mezi mikrofony jsou standardní. Zvuk působí věrohodně (u velkého bubnu je více výšek, jak jsem již uvedl). Celkový sound je moderní a při porovnání se dvěma sadami mikrofonů (z toho jedna standardní) nepůsobí nijak méněcenně. Na klubové zvučení v pohodě a nebál bych se použití i ve studiu, kde je menší rozpočet.

Další etapa bude osazení efekty. Nebudu uvádět žádné značky, pouze to, že byly použity plug-iny z externích DSP karet. Začnu s továrně nastavenými presety. U velkého bubnu je nutné trochu ubrat výšky a virblu přidat okolo 600 Hz. I po použití větší komprese se zdá být vše použitelné. Samozřejmé je, že lehké úpravy zvuku patří k běžné práci se zvukem bicích. Každému je jasné, že nejvíce zaleží na nástroji a na tom, kdo s ním pracuje. Já jsem při porovnání použil stejnou bicí soupravu (vyšší třídy) a stejného hudebníka (také vyšší třídy).

Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava
Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Závěrečné shrnutí

Testovaní mikrofonní soupravy Monacor Drumset 1 jsem se bál, nerad haním nějaký výrobek, ale musím uznat, že jsem byl mile překvapen, a to nejen já, ale i kolegové, kteří se akce zúčastnili. Při porovnání cena/výkon - jasně palec nahoru.

Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava
Monacor Drumset 1 - mikrofonní souprava

Info:

Monacor Drumset 1 je kompletní sada mikrofonů na bicí, včetně klipů. Cena je 5300 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

klipsy pro instalaci tom a snare mikrofomů

použitý materiál a dobrá konstrukce

 

Mínus:

absence redukce závitu u basového bubnu

 

Technická specifikace

Basový buben
charakteristika osmičková
systém dynamický
frekvenční rozsah 50–10 000 Hz
jmenovitá impedance 300 Ω
citlivost 1,6 mV/Pa
maximální akustický tlak 158 dB
rozměry Ø 50 mm x 113 mm
Hmotnost 280 g
Snare/tom
charakteristika superkardioda
systéme dynamický
frekvenční rozsah 50–15 000 Hz
jmenovitá impedance 600 Ω
citlivost 2,5 mV/Pa
maximální akustický tlak 157 dB
rozměry Ø 40 mm x 93 mm
Hmotnost 199 g
Overhead
charakteristika kardioida
systém elektretový
frekvenční rozsah zvuku 50–150 000 Hz
jmenovitá impedance 6,8 Ω
citlivost 5,6 mV/Pa
maximální akustický tlak 161 dB
napájení DC 48 V, fantomové
rozměry Ø 22 mm x 90 mm
Hmotnost 81 g

 

www.img-stageline.com

Psáno pro časopis Muzikus