Monster Cable - Monster Jazz a Monster Acoustic

Monster Cable
Monster Cable

Kabely této americké firmy jsou známy již delší čas hlavně v oblasti hifi techniky pro spojování jednotlivých komponentů hifi řetězce. Monster Cable ovšem vyrábí i nástrojové, mikrofonní a studiové kabely, které jsou používány předními hráči. Když jsem měl možnost vyzkoušet je v praxi, byl jsem velmi překvapen jejich kvalitou. Již na první pohled je patrná masivní konstrukce jak kabelů, tak jacků, které jsou pozlaceny 24karátovým zlatem, což by mělo zajistit dlouhodobý dobrý kontakt (podobně jako u hifi spojovacích kabelů). U kabelu Monster Jazz výrobce udává oddělený přenos výšek a basů a u Monster Acoustic dokonce oddělený přenos výšek, středů a basů, čímž má být odstraněno fázové zkreslení v přenosu celého zvukového spektra. V obou případech se jedná o směrové kabely, jeden konec do nástroje, druhý do zesilovače. Firma také garantuje doživotní záruku těchto kabelů.

Oba typy se vyznačují velkou čitelností a čistotou přenosu zvuku mezi nástrojem a zesilovačem. Kabel Monster Jazz jsem zkoušel jak na kvalitních, tak na levných jazzových kytarách a ve všech případech je přínos ve zvuku pozitivní. Nástroj se stává čitelnější zejména v akordické hře. Jsou odstraněny nežádoucí frekvence, které znečitelňují zvuk, a je dosaženo i lepší nosnosti tónu v melodických pasážích a tím i větší průraznosti v kapele. V porovnání s běžným kabelem jsem měl pocit rychlejšího přenosu zvuku do zesilovače, jako kdyby zvuk procházel širším potrubím. Monster Acoustic kromě výše zmíněných vlastností shodných s Monster Jazz částečně eliminuje i nepříjemné "střílení" piezo snímačů a zvuk je přirozenější a blíží se snímání mikrofonem. Zejména při snímání koncertní kytary s nylonovými strunami piezo snímačem je rozdíl markantní. Monster Acoustic jsem vyzkoušel i s jazzovou kytarou a i v tomto případě byl výsledek velice zajímavý. Došlo k poměrně výraznému zhutnění zvuku na melodických strunách bez snížení čitelnosti při akordické hře.

Cena těchto kabelů je sice poměrně vysoká (Monster Jazz 6,4 m stojí 2540 Kč, Monster Acoustic 3,65 m je za 3179 Kč), ale když si uvědomíme, kolik peněz hráč vynaloží za nástroj, combo, krabičky, popř. multiefekty, aby potom vše spojil levným kabelem, výsledek bude stejně ovlivněn nejslabším článkem řetězu. Oba tyto kabely používám k plné spokojenosti již nějaký čas a chci upozornit na to, že pokud se rozhodnete pro jejich koupi, je potřeba počítat s tím, že tyto kabely jsou tužší a silnější než běžně prodávané. Doporučuji zvolit o něco větší délku, než jste doposud používali, aby si kabel mohl tzv. lehnout. Tak nebudete pociťovat jeho větší váhu a tuhost. Pokud má někdo rád opravdu čistý plný tón bez rušivých nečistot, pak si myslím, že jde v obou případech o dobrou volbu.

Psáno pro časopis Muzikus