Montarbo MP4 a MP6 - klávesová komba

Montarbo MP4 a MP6 - klávesová komba
Montarbo MP4 a MP6 - klávesová komba

Italská firma Montarbo se zabývá profesionálními audio systémy, ale dnes podrobíme testu klávesová komba Montarbo MP4 a MP6.

Klávesová komba nabízejí a nacházejí různá využití. Není cílem tohoto testu se tím nějak podrobněji zabývat. V případě zájmu bych odkázal na článek ze seriálu Jak se kupuje..., který se tipům při pořízení klávesového komba věnoval v Muzikusu 05/2005.

Podrobněji se podívejme na dva zástupce této kategorie nástrojových aparatur - Montarbo MP4 a MP6. Když už je tento test psán pro dvě komba, tak to svědčí o tom, že budou mít něco společné. A nebude to samozřejmě jen výrobce a první dvě písmena typového označení.

 

Základní popis

V obou případech je koncepce stejná. Bedna z tvrzeného plastu, dvoupásmový systém reproduktorů a na horní straně ovládací prvky mixážního pultu. Kombo je vybaveno po obou bocích uchy pro přenášení. MP6 má dokonce na spodní straně dvě kolečka a vzadu teleskopické výsuvné madlo (podobně jako například letecký kufr). Manipulace s MP6 je tak i při vyšší hmotnosti (27 kg) poměrně snadná.

Komba jsou osazena 1" driverem s vyzařovacími úhly 90° x 60°. V případě MP4 se za kovovou mřížkou nachází 12" reproduktor. MP6 disponuje reproduktorem o průměru 15 ". Otvory pod mřížkou slouží jako bassreflex.

Díky vestavěnému zesilovači nabídne MP4 stálý výkon (RMS) 100 W, špičkových 150 W. Montarbo MP6 jde ještě o kus dále a nabízí 300 W RMS a až 420 W špičkového výkonu. Hodnoty jsou to na klávesové kombo opravdu úctyhodné, zvláště pak v případě MP6. Není tedy předpoklad, že byste si MP6 pořídili na domácí ozvučení například svého stage piána. Při plném využití nabízeného potenciálu by vás obzvlášť v panelákovém bytě sousedi zřejmě nepochválili. Toto kombo tedy najde své uplatnění spíše na pódiích.

Na test jsem měl k dispozici MP4 a musím říct, že mě svým výkonem opravdu mile překvapilo. Při vyšší hlasitosti (asi od dvou třetin maximální hlasitosti) se však začal objevovat rušivý šum (a to i "na prázdno" - bez jakéhokoli připojeného zařízení). Jinak hodnotím celkový zvuk jako velmi dobrý a slušně vyvážený.

Montarbo MP4 a MP6 - klávesová komba
Montarbo MP4 a MP6 - klávesová komba

Vstupy, výstupy a mix

V tomto odstavci se podíváme blíže na odlišnosti ve funkční výbavě obou typů. Montarbo MP4 nabízí čtyřkanálový mix, v případě MP6 máte k dispozici šest kanálů. Všechny vstupy umožňují připojit jak mikrofon, tak i signál na linkové úrovni. Konektory jsou na klasický jack. Najdeme zde i univerzální konektor (XLR + jack) - v případě MP4 jeden, MP6 má dva. Škoda jen, že zde není i možnost phantomového napájení pro kondenzátorový mikrofon.

Ovládací prvky tvoří otočné potenciometry, přičemž každý ze vstupů má nastavení citlivosti (gain) s červenou LED indikující přebuzení vstupu, třípásmový EQ se zdvihem patnáct decibelů, nastavení síly efektu a hlasitost jednotlivých vstupů. Dále zde najdeme ovladač celkové hlasitosti, hlasitost do výstupu aux out a ovladač síly efektu. MP4 nabízí dva efekty (chorus a reverb) a přepínání mezi nimi probíhá tlačítkem na ovládacím panelu. Bohužel hladina šumu, kterou efekty zanáší do signálu, se mi zdála vyšší, než by bylo "zdrávo". Z dalších konektorů je zde efektová smyčka (send a return), sluchátkový výstup, vstup na pedál pro ovládání efektu a aux out výstup. Celý ovládací panel je zapuštěn pod úroveň horní hrany komba, za což připisuji kladný bod. Eliminuje se tím možnost uražení ovládacího knoflíku při neopatrném zacházení.

Nabídka možností MP6 je samozřejmě bohatší, a tak zde najdeme například možnost individuálního nastavení síly jednotlivých kanálů jak do hlavního výstupu, tak i do aux out výstupu. Vyšší model je také lépe vybaven, co se efektů týče. Efektová jednotka nabízí možnost volby z šestnácti presetů.

 

Info:

Klávesová komba Montarbo MP4 a MP6 nabízí dostatečný výkon, a tedy i široké možnosti využití. Cena MP4 je 15 761 Kč a za MP6 zaplatíte 31 483 Kč.

 

Plus:

kolečka a výsuvné madlo (MP6)

dostatečný výkon

zdvih 15 dB na EQ

zapuštěný ovládací panel

 

Mínus:

vyšší šum efektů a při větší hlasitosti

hmotnost

 

Technická specifikace:

klávesové kombo Montarbo: MP4;MP6

výkon (RMS/peak): 100 W/150 W; 300 W/420 W

reproduktory (průměr): 12 " + 1 "; 15 " + 1 "

frekvenční rozsah: 46 Hz-20 kHz; 40 Hz-20 kHz

maximální SPL1: 23 dB; 127 dB

výstup pro externí reproduktor: ano; ano

výstup pro sluchátka: ano; ano (samostatná regulace hlasitosti)

počet kanálů: 46

efektová smyčka: ano; ano

efekty analog/digital: 24 bitů, reverb a chorus; 24 bitů, 16 presetů

ovládací prvky: 27 knobů; 50 knobů

váha: 16,5 kg; 27 kg

rozměry (mm): 380 x 600 x 305; 450 x 650 x 360

Psáno pro časopis Muzikus