Moog Little Phatty - monofonní analogový syntezátor se dvěma oscilátory

Moog Little Phatty - monofonní analogový syntezátor se dvěma oscilátory
Moog Little Phatty - monofonní analogový syntezátor se dvěma oscilátory

Značka Moog byla vždy pojmem. Co však tato legenda přináší dnes? Co jiného než kvalitní, vynikající moogovský zvuk.

Analog

Moog Little Phatty je menší verze minimoog Voyager. Pro tvorbu monofonního zvuku jsou k dispozici dva oscilátory. Každý oscilátor (možnost synchronizace) může být odladěn o dvě, čtyři, osm a šestnáct oktáv oproti základní frekvenci. Tvar vlny obou oscilátorů můžete plynule měnit od trojúhelníku přes pilu až po obdélník. K dispozici je i modulační sub-oscilátor LFO. Modulovat lze filtr, vlnu, výšku tónu nebo oscilátor 2. Jednoduchému filtru můžete nastavit rezonanční a cutoff frekvenci. Obálky jsou k dispozici dvě čtyřelementové. Jedna obálka řídí hlasitost a druhá filtr.

Celá analogová část se ovládá velice rychle a intuitivně. V každé sekci (modulace, oscilátory/filtr/generátor obálky) je jeden multifunkční otočný potenciometr. Jím nastavujete hodnoty všech parametrů dané sekce. Tlačítky, která vždy indikují aktuálně zvolenou volbu, vybíráte parametr, který budete nastavovat. Potenciometry jsou ergonomické. Koncepce ale nutně přináší jedno úskalí - při přechodu z jednoho parametru na druhý musí být vyřešeno to, že fyzicky je ovladač nastaven na jinou hodnotu (protože není motorizovaný a není průběžný). Řešení mě překvapilo.

Vezměme si dva parametry: první má hodnotu 80 % a druhý 20 %. Měníme hodnotu prvního parametru a nastavíme ji na 100 %. Přepneme se tlačítkem na změnu druhého parametru (ten má aktuálně hodnotu 20 %) a chceme ji snižovat. Nyní se parametr chová tak, že 20 % hloubky parametru je rozděleno do celé dráhy potenciometru. Pokud jím tedy pomalu otáčíte doleva, hodnota parametru se snižuje. Výhoda je, že v takovém případě je potenciometr opravdu hodně citlivý. Když ale dojdete k místu, kde je původně nastavených 20 %, hodnota prudce vyskočí na původních 20 % a k nule zbývá opět zbytek dráhy. Z hloubky 4 % tedy najednou skočí zpět na 20 %. Ještě horší je to v případě, když chcete hodnotu přidávat. Pak musíte potenciometrem rychle pohnout a strefit se na nastavených 20 % (jenže kdo to má poznat a navíc si pamatovat, jaká hodnota je nastavená?) a teprve potom můžete hodnotu zvyšovat. Závěrem je, že bych na koncertě pro řízení parametrů pro jistotu používal jiné zařízení.

 

Digitál

Zde uživatel volí/ukládá presety (k dispozici jich je sto) a pochopitelně může měnit i hlavní nastavení nástroje - volba jedno-čtyřpólového filtru, zapnutí/vypnutí legáta, priorita kláves při stisknutí více než jedné...

K dispozici je dvouřádkový displej, na který se vejde dvakrát šestnáct znaků. Potřebné informace bezpečně zobrazí. Nastavení - to nejdůležitější, vidíte přímo u potenciometru díky svítícím LED.

K dispozici jsou pochopitelně dvě kolečka - hloubka modulace a ohýbání tónu. Bohužel kolečko modulace zrovna u testovaného kusu vždy zhruba ve dvou třetinách drhlo o kastli.

Výstupy nejsou nijak překvapivé - stačí linkový výstup a výstup na sluchátka, zdířka na konektor ke sluchátkům je ale poněkud nešťastně umístěna na hlavním panelu, takže se mi kabel od sluchátek poněkud motal při hře. Vstupy už jsou zajímavější: Pitch CV, Vol CV, Filter CV, KB Gate a audio. Samozřejmě nechybí ani dvojice MIDI in/out.

 

Zvuk

Přes některá "ale" je Little Phatty pozoruhodným nástrojem. Má vynikající moogovský zvuk - přesně takový, jaký od mooga očekáváte. A samozřejmě má i vynikající klaviaturu, která umožňuje moogovský styl hry na nástroj - rychlé repetice, glizanda a další divočárny. To vše za dobrou cenu.

K dispozici byly ještě donedávna dvě verze. Stage Edition je v plastu a šedé barvě, zatímco testovaná Tribute Edition Limit (byla vyrobena jen omezená série) je v dřevěném pouzdře a s podpisem Boba Mooga.

 

Info:

Moog Little Phatty je monofonní analogový syntezátor se dvěma oscilátory. Cena verze Stage Edition je stanovena na 35 997 Kč s DPH. Cena limitované verze Tribute Edition Limit, která se již nevyrábí, byla 39 984 Kč včetně DPH.

 

Plus:

krásný, hutný a tvárný zvuk

ergonomické řešení

radost pohledět (zejména Tribute Edition)

 

Mínus:

potenciometry se z přechodu z jednoho parametru na druhý neumějí vyrovnat s jinou hodnotou

 

Technická specifikace:

polyfonie: 1 hlas

počet zvuků: 100

počet oscilátorů: 2

obálky: 2 x ADSR

ovladače: 4 x multifunkční, analog., otočný potenciometr

klaviatura: 37 kláves

analogové výstupy: linkový, sluchátka

Vstupy: Pitch CV, Vol CV, Filter CV, KB Gate a audio

MIDI: in/out

Psáno pro časopis Muzikus