Morley Mini George Lynch Dragon 2 Wah - moderní, designové kvákadlo z limitované edice

Morley Mini George Lynch Dragon 2 Wah - moderní, designové kvákadlo z limitované edice
Morley Mini George Lynch Dragon 2 Wah - moderní, designové kvákadlo z limitované edice

Musím zdůraznit design, protože tohle kvákadlo je „designovka“ z limitované edice, která čítá pouze 600 kusů. Jasně žlutá barva s fialovými pruhy na plechové konstrukci působí již na první pohled dojmem, že se jedná o něco extra.

K tomu pár (asi) čínských nápisů. Na protiskluzovém povrchu pedálu je vyobrazen čínský drak s nápisem Morley Mini Dragon 2 lemovaný širokým obvodovým pruhem. Obrázek draka, nápisy a pruh ve tmě svítí. A svítí i velká čelní samolepka Morley. Tedy ne že by to samo svítilo, je to z nějakého fosforeskujícího materiálu. Designově je to opravdu povedená věc.

 

Konstrukce

Mini Morley je vyrobený z poctivého plechu, který je prý válcován a ohýbán za studena. Celá konstrukce je značně robustní, takže by to mělo něco vydržet. Všechno je bytelné, pružina i ukotvení pedálu, nikde nejsou žádné malé šroubky. Celkově to působí velmi kvalitně a spolehlivě.

 

Jak to hraje - zvuk

V kvákadle Morley Mini Dragon 2 je použita optoelektronická technologie, je to tzv. „optické kvákadlo“. Odpadá tím použití potenciometru jako řídicího prvku kvákání. Potenciometr byl u starších typů kvákadel často zdrojem problémů. Chvíli vydržel, ale po nějaké době používání (ve vlhké zkušebně) korodoval a začal chrastit... Navíc často vrzal i ozubený mechanismus. Tohle tady nehrozí.

Tak konečně k tomu zvuku. Kvákadlo má celkem tři zvukové režimy. První - klasický. Druhý - kvákadlo přejde do temnějšího zvukového zbarvení. Třetí - funguje jako statický parametrický ekvalizér. Navíc tady máme potenciometr Loudness, který přidává celkovou hlasitost efektu. Loudness funguje pro všechny tři režimy dohromady. Smysl to má cca od 12. hodiny až úplně doprava. Od 12. hodiny doleva se hlasitost zmenšuje (12. hodina znamená, že ryska na gumovém čudlíku potenciometru je nahoru). Nejvíc se mi líbilo, když to bylo úplně doprava, tedy naplno. Kvákání se spouští automaticky, jakmile šlápneme na pedál. Když ho pustíme a necháme v klidu, hned se zase kvákání vypne.

V prvním režimu to kváká tak, jak jsme zvyklí u většiny kvákadel. Největší „kvák“ je skoro až na konci dráhy pedálu, takže je dobré to hned na začátku nohou nasměrovat skoro nadoraz. Díky tomu, že je pedál menší, se do této polohy dostaneme hodně rychle, takže nevadí, že zvuk začíná od hlubší frekvence. Pak stačí pedál pustit a sám se vrátí (díky silné pružině) zpět a kvákání se vypne. Zvukově se mi to líbí, nemám žádné výhrady, ale kdyby se nám zdál první režim příliš „agresivní“, můžeme zvolit druhý režim, který se jmenuje Wow.

Dostaneme se do něho sešlápnutím stejnojmenného footswitche. Kvákadlo pak kváká v hlubších frekvencích. Jaký režim je lepší použít? Asi bude záležet na muzice, do které se bude kvákat. Chce to zkusit.

No a třetí „statický“ režim pracuje, jako kdyby byl pedál nohou držen bez hnutí v jedné poloze. Sepnutím footswitche Wah Lock jej aktivujeme a potenciometrem Notch si navolíme frekvenci, která se nám bude líbit. Dostaneme z toho pak zvuky velmi podobné, jako používá např. Carlos Santana, Mark Knopfler nebo Billy Gibbons. Na ozvláštnění sól je to dobrá vychytávka.

 

Používat baterie nebo zdroj?

Pro mě je jednoznačná volba baterie, minimálně na koncertech nebo při nahrávání. Protože použitím baterie se maximálně sníží jakýkoli další nechtěný brum, který může způsobovat adaptér. Zespodu Mini Morleye jsou pro 9V baterii umělohmotná dvířka, která se dají docela dobře otevřít prstem, bez ulomení nehtu. Doporučuji, když se delší dobu nehraje (v řádu hodin) odpojit jack na vstupu, čímž se prodlouží životnost baterie. A v případě, že víme, že nebudeme hrát na kvákadlo víc než den, tak vyndat baterii úplně (zajímalo by mě, jestli to někdo dělá). Pak baterie vydrží velmi dlouho, když ji po vyndání a uschování pak zase najdeme. :-)

 

Závěr

Kvákadlo vypadá skvěle a hezky kváká. Přístup k baterii je pohodlný. Díky třem režimům je zvukově značně variabilní a jeho použití bude velmi univerzální. A navíc ve tmě svítí! Jediná vada na kráse bude vyšší cena, kterou ale v limitované edici tak nějak očekáváme.

 

Info:

Morley Mini George Lynch Dragon 2 Wah je moderní, designové kvákadlo z limitované edice. Je vhodné pro všechny styly muziky a ne jen pro kytaru. Nicméně nejlépe se hodí pro zkreslené, až velmi zkreslené zvuky. Cena je 9972 Kč.

 

Plus:

krásný design

dobrý zvuk

optická technologie ovládání kvákání

tři režimy

snadná výměna baterie

 

Mínus:

vyšší cena

 

Technická specifikace

napájení 9V baterie nebo adaptér
spotřeba 13 mA
rozměry 230 x 150 x 70 mm
hmotnost 0,95 kg

 

Web

http://www.morleypedals.com/mini-george-lynch-dragon-2-wah/

Psáno pro časopis Muzikus