MXR DD-11 Dime Distrotion

MXR DD-11 Dime Distrotion
MXR DD-11 Dime Distrotion

Dimebaga Darella z Pantery vám, myslím, představovat nemusím. A pokud si nejste zcela jisti, zkuste zalistovat v některém z minulých čísel Muzikusu. Každopádně je jasné, že Dimabag bude mít o zvuku distortionu jinou představu, než má třeba Ritchie Blackmore nebo Keith Richards. Firma Dunlop přichází s novým modelem distortionu, který je šitý na míru právě kytaristovi z Pantery.

Nejprve si efekt popíšeme, a pak se podíváme na zoubek zvukovým možnostem. DD-11 je umístěn do pedálu ze silného plechu a je opravdu robustní. Ovládání zajišťuje pět potenciometrů, jeden tlačítkový přepínač, dvě LED diody a jeden nožní přepínač. Potenciometry zajišťují nastavení výstupní hlasitosti, míru drive distortionu a barvu zvuku pomocí třípasmových korekcí (basy, středy a výšky). Nožní přepínač efekt aktivuje a druhý přepínač zapíná funkci Scoop. Tato korekce má za úkol ze zvuku vyřezat středy - na grafickém ekvalizéru by seřadila tahové potenciometry do "véčka". První, menší žlutá LED dioda nám signalizuje sepnutí funkce Scoop a druhá, červená, zda je Dime Distortion zapnutý. Nožní přepínač, jenž efekt aktivuje je rovněž kovový (jako celé pouzdro) a dostatečně pevný, abyste se nebáli na něj i dupnout. Vstupní i výstupní konektory pro kytarový kabel jsou samozřejmě jacky 6,3 mm. Proud do efektu dodává pouze síťový adaptér, který je s DD-11 dodáván.

Rozsah gainu je velmi široký, nicméně i při velmi nízkých hodnotách zvuk začíná být tvrdě nakreslený a rozhodně ho nelze označit jako crunch. S dalším přidáváním gainu pak zvuk získává na sustainu a na větším zkreslení. Tón jde velmi dobře za rukou a výborně se hrají flažolety pravou rukou s trsátkem. Celkově bych označil výsledek za moderní heavymetalový zvuk. Obzvláště s funkcí Scoope - dodá tu správnou barvu a potřebnou barvu pro hru "mute", tvořenou malíkovou hranou pravé ruky (u leváků si otočte). Korekce pracují velmi silně, takže jsou schopny téměř potlačit a nebo velmi zvýraznit naladěné pásmo, což umožňuje doslova kouzlení se zvukem podle svých představ. Cena v Praha Music Center je 5990 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus