MXR Graphic Equalizer - ekvalizér s tahovými potenciometry

MXR Graphic Equalizer - ekvalizér s tahovými potenciometry
MXR Graphic Equalizer - ekvalizér s tahovými potenciometry

Ekvalizéry s tahovými potenciometry byly kdysi velikým hitem, jak v oblasti hifi, tak mezi kytarovými efekty. I v případě ukázkově oprýskané a poškrábané krabičky MXR z Rochesteru ve státě New York na nás dýchne kouzlo starých časů. Sympatická modrá hračka je odlitá z kovu a působí téměř nezničitelným dojmem. Jeden vstupní a jeden výstupní jack doplňuje celkem šest ovládačů pro oktávová pásma 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 Hz s rozsahem ±18 dB. Původní bílé čepičky potenciometrů u efektu chybí. Na krabičce nenajdete ani konektor pro externí napájení, ani nožní přepínač.

 

O napájení se stará devítivoltová baterie, k jejíž výměně je nutné odšroubovat dno krabičky. To je ozdobeno v pravém dolním rohu krásně odlitým logem výrobce v provedení psaného písma (script logo). Na vrchní straně najdeme ale velký hranatý nápis MXR, umístěný do těsného rámečku (box logo). Pod kovovým krytem, původně z druhé strany polepeným pěnovou hmotou, sedí nevelká deska osazená součástkami.

 

Hned pod logem se dočteme, že patří efektu s názvem Six Band Equalizer. Pod ní je místo na baterii a zmíněné dva konektory. Deska se dá snadno vyklopit, když je třeba vyčistit zanesené dráhy potenciometrů. Z některých variant nastavení efektu jsem byl přímo nadšen. Zvláště pásmo 800 Hz má vynikající rezonanci. Zkuste zahrát pár interesantních hadů na svůj Gibson SG a z krabičky na vás vyskočí Frank Zappa.

 

Nejnižší pásmo udělá z kytary dunící baskytaru, jeho potlačením získáte tenký zvuk, který se občas hodí. Velice rychle se mi podařilo najít výborné nastavení pro simulaci akustické kytary. Na zkresleném kanálu funguje krabička jako booster a snadno s ní dosáhnete nekonečného tónu, za který by se pro změnu nemusel stydět Carlos Santana. Ekvalizér nemá vypínání efektu, ani nastavení hlasitosti (sedm potenciometrů se nevešlo), ale při porovnání přímého zvuku a efektu s ovladači v nulové poloze jsem nepozoroval změnu.

 

Ekvalizér je osazen dvěma integrovanými obvody SN 72L122P a dvěma CAI458E, které v novějších verzích nenajdete. Mně se o nich dokonce nepodařilo najít informace ani na jinak všeobsáhlém internetu. Mírně nečitelné výrobní číslo testované krabičky je 906350. Datum výroby bych tipoval na druhou polovinu 70. let. Hezké svátky vánoční s efekty MXR přeje autor!

Psáno pro časopis Muzikus