MXR M-151 Double Shot Distortion

MXR M-151 Double Shot Distortion
MXR M-151 Double Shot Distortion

Krabičku z následujícího testu ocení především ti hráči, kteří necítí potřebu používat čistý zvuk. Pedál z dílny firmy Dunlop je dvoukanálové kreslítko, jehož oba kanály jsou naprosto stejně vybavené. Hned se nabízí využití pro dva zvuky - zkreslený pro doprovody a hutnější a hlasitější zvuk pro sóla. A pokud používáme dobrý lampový aparát, tak vyřazením obou kanálů lze ještě využít zvuk tohoto aparátu, jenž bych si osobně nastavil na velmi mírný crunch. Takže i na čistý zvuk může dojít.

Obrázek mnohé napoví, a tak si lehce a stručně projedeme ovládání. Ke spínání jednotlivých kanálů slouží dva celkem robustní kovové spínače. Každý z kanálů je vybaven třípásmovými korekcemi - basy, středy a výšky. Hlasitost a úroveň zkreslení pak můžeme měnit potenciometry Gain a Output. Posledním prvkem jsou tlačítka Focus (pro každý kanál jedno), jež mají za úkol vyřezat středy (zvuku bude více heavy) a oříznout nejnižší frekvence (což má za následek konkrétnější zvuk).

Z pěti LED diod poznáme, je-li efekt aktivní, jaký z kanálů je funkční a kterou z funkci Fokus máme zapojenou. Rovněž celková konstrukce je robustní, krabička se po potěžkaní tváří jako pěkný kus železa. Napájení je řešeno pouze 18V síťovým napáječem, jenž je v ceně efektu. Vstup a výstup je klasicky realizován 6,3mm jacky.

Gain poskytuje dostatečné rozpětí zkreslení od crunche po hi-gain zvuky. Korekce jsou naladěny na vyhovujících frekvencích a dovolují si ze zvukem pohrát. I když myslím, že charakter spíše drsnějšího a průrazného distortionu změnit nedokáží. Jen si z něj vyberou právě ty barvy, které budou tomu či onomu hráči vyhovovat.

Funkce Fokus splnila očekávání. To navodil popis v návodu. Zvuk jemně ztratí basy a "véčková charakteristika" jej přemění na dusající heavymetalovou kytaru. Je poněkud jiné, když použijete méně gainu. Fokus jakoby úplně vyřadil potenciometr středů, a ze zvuku zmizí všechny průrazné středy, tím se zcela změní jeho charakter. Pro tento typ zvuku bych osobně nenašel příliš mnoho uplatnění, spíše preferuji zvuky, kde jsou středy výraznější.

Celkové Double Shot hodnotím kladně a myslím, že by mohl fungovat výborně hlavně ve spojení s marshally (které mají měkčí zvuk) než třeba s aparáty Fender nebo Rivera. Cena je v Praha Music

Psáno pro časopis Muzikus