Nemphasis Liquid Mind Analog Chorus - plně analogový italský chorus

Nemphasis je italský výrobce efektů pro kytaru a basu, firma sídlí v nevelkém městečku Calvisiano na severu Itálie. Ve své produkci se soustřeďuje na plně analogovou konstrukci obvodů s použitím kvalitních komponentů. Celá výroba se odehrává výhradně v Itálii, jak výrobce uvádí: „... od návrhu až po zabalení.“

Nemphasis Liquid Mind Analog Chorus - plně analogový italský chorus
Nemphasis Liquid Mind Analog Chorus - plně analogový italský chorus

Za svou nepříliš dlouhou existenci (rok založení 2011) stihla tato firma vytvořit celou škálu pozoruhodných efektů, osobně jsem jich několik s velkým potěšením vyzkoušel. Jedním z nich byl i Liquid Mind Chorus.

Liquid Mind Chorus je plně analogový přístroj velikosti běžné efektové krabičky. Rozměry jsou uvedeny v technické specifikaci a po zkušenostech s konstrukcí vlastního pedalboardu už vím, že je to určitě jeden ze zásadních údajů. Někdy je každý centimetr, ba i milimetr důležitý.

Srdcem tohoto chorusu je čip BBD (bucket brigade device), ve spojení s LFO oscilátorem jde tedy o velmi klasickou konstrukci. Zájemce o bližší informace, jak takováto zařízení fungují, odkazuji na text Vandy Teocharisové Sound Design VIII a na text Ladislava Ptáčka Jak pracují efekty I.

 

Jak to hraje

Zvuk některých digitálních efektů na mé ucho působí dojmem, jako by se vytrácel jeho bytelný základ a dynamika. Někdy mívám dokonce pocit, že je celkem lhostejné, zapojíme-li do digitálního efektu nebo procesoru kytaru za pět nebo padesát tisíc. Výsledek bude velmi podobný. U analogových krabiček, jako je Liquid Mind, zůstává výsledný zvuk vždy muzikální a spolupracující a tak nějak lidský. Nemphasis Liquid Mind mě, přiznám se, nad očekávání překvapil. Ve všech polohách ovladačů (Depth - hloubka efektu, Speed - rychlost oscilátoru LFO, Color - barva, zvýraznění frekvenčního pásma) byl zvuk moc hezký a pořád jsem v něm poznával zvuk vlastní kytary, ovšem obohacený a prostorovější. U každého nastavení jsem si dokázal představit jeho využití, někdy dokonce i pro konkrétní skladbu. Některé efektové krabičky mě baví kvůli jedinému zajímavému nastavení, které je super, ovšem Liquid Mind Chorus mě bavil prakticky v celém svém rozsahu.

 

Velmi doporučuji k vyzkoušení Nemphasis Silver Box Booster - krásně projasní zvuk a dle slov velmi zkušeného kolegy Wimpyho ho tak nějak „načechrá“. Ve spojení s Liquid Mind Chorusem jeden z nejkrásnějších zvuků, co jsem kdy slyšel.

 

Taková malá nevýhoda závěrem

Jedinou nevýhodu, u které vlastně ani nevím, zda nevýhodou skutečně je, byl fakt, že na tomto efektu příliš nejde nastavit nějaký zjančený, šílený zvuk, který by mě třeba šokoval nebo rozesmál. Liquid Mind Chorus je prostě velmi solidní klasický chorus, na experimentování (které potřebuji tak jedenkrát za rok) mám jiné krabičky.

 

Info:

Nemphasis Liquid Mind Chorus je efektová plně analogová krabička se zapojením true bypass typu chorus s tichým nožním spínáním. Výroba tohoto efektu, stejně jako všech ostatních efektů firmy Nemphasis, je ve všech fázích prováděna v Itálii. Cena tohoto efektu je 4890 Kč.

 

Plus:

velmi klasický, spolehlivý zvuk

dynamika

neškodí barvě zvuku

příznivá cena

 

Mínus:

Nelze příliš experimentovat. Ale je to opravdu mínus?

Výstup je mono. Oopět: je to opravdu mínus?

 

Technická specifikace

ovladače Depth, Speed a Color
rozměry 75 x 120 x 55 mm
true bypass ano
efektový čip BBD (bucket brigade device)
hmotnost 250 g
napájení 9V baterie nebo adaptér
proud 25 mA

 

https://www.nemphasis.com/

 

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Sound-Design-VIII-nizkofrekvencni-oscilator~19~listopad~2008/

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Jak-pracuji-efekty-I~19~leden~2009/

Psáno pro časopis Muzikus