Olympus LS-11 a LS-5 - šikovný nahravadla

Olympus LS-11 a LS-5 - šikovný nahravadla
Olympus LS-11 a LS-5 - šikovný nahravadla

Tato řada diktafonů Olympus LS už je na trhu nějakou dobu. Oba kousky se od sebe liší vestavěnou pamětí, barvou a větší výbavou u LS-11. Na první pohled oba zaujmou elegantním designem a dvojicí mikrofonů. Je tedy jasné, že jsou určeny pro stereofonní záznam.

Tělo je štíhlé a poměrně vysoké. Ovládací knoflíky a „samice“ konektorů jsou rozmístěné s rozumnými rozestupy prakticky všude po těle. Hlasitost a citlivost záznamu se ovládají otočnými potenciometry. Reproduktory jsou umístěné vespod a mají slušnou hlasitost. Přepínače na skokovou změnu citlivosti mikrofonu a ořezání basů jsou umístěny vpravo. Vypínání leží nalevo a je kombinované s funkcí Hold - blokací kláves. Bezvadné je velké křížové tlačítko pod displejem. Přepíná se jím mezi nahrávkami, spouští se poslech a přetáčení dopředu a dozadu a ovládá pohyb v nabídkách menu. Přetáčení je uděláno šikovně, podržením tlačítka Dopředu/Dozadu se lze velmi rychle dostat na požadované místo i v půlhodinové nahrávce.

 

Ovládání je promyšlené a ergonomické. Většina funkcí je dostupná prostřednictvím tlačítek na čelním panelu. Když máme záznamník v pravačce, snadno dosáhneme na všechny ovladače prsty jedné ruky. Hůře dostupné jsou potenciometr Volume a přepínač vypínání. Abychom na ně dosáhli, musíme si pomoci naklopením přístroje v dlani nebo zapojit levou rukou. To vadí při přehrávání, kdy pro přepínání mezi nahrávkami, jejich spouštěním a regulací hlasitosti musíme Olympus otáčet v dlani. Bohužel jediné podsvícené tlačítko je Rec, takže pro práci ve tmě není ovládání zrovna ideální.

 

Čelní straně dominuje velký displej. Je podsvícený a ve tmě dobře čitelný. Na světle se ochranné sklíčko leskne a je nutné najít vhodný úhel, pod kterým je na displej vidět. V základním režimu ukazuje všechny hlavní údaje: dobu záznamu, zbývající dobu záznamu, název souboru, stav baterie, formát záznamu. V pohotovostním režimu a během nahrávání vidíme též úroveň hlasitosti (aktivní VU meter).

Olympus LS-11 a LS-5 - šikovný nahravadla
Olympus LS-11 a LS-5 - šikovný nahravadla

Jinak umí vše jako podobné diktafony: Opakované přehrávání určeného úseku, obsahuje efekty reverb a Euphony (jakýsi EQ). Umí i automatické nahrávání, jakmile hlasitost překročí definovanou úroveň.

 

Připojení k počítači proběhlo rychle (Vista 32). Vnitřní paměť a karta flash se zobrazí jako externí úložiště. Přenášení souborů už takový blesk nebyl, tahalo se rychlostí čtyři kilobajty za sekundu.

 

Výrobce je bohužel skoupý na technické informace. V manuálu chybí bližší informace o použitých mikrofonech (průměr membrány, charakteristika), jinak je psaný srozumitelně a logicky (česká verze).

 

Oba diktafony pracují na jedničku. Záznam je kvalitní, ovládání jednoduché a promyšlené. Prostor pro baterie je snadno přístupný. Stříbrný kryt „LS jedenáctky“ je elegantnější, ale zase jsou na něm po čase více patrné nečistoty než na tmavé „pětce“. Vkrádá se otázka, zda je cenový rozdíl mezi sourozenci oprávněný. Posuďte sami: LS-11 má v balení navíc profesionální software Cubase 4 LE, dálkovému ovládání RS-30W, pouzdro, audiokabel a pamět větší o šest giga.

 

formát záznamu: mp3, wma, wav

max délka/velikost jednoho souboru: 26:40 hod, 4 GB pro mp3 a wma resp. 2 GB pro wav

vestavěná paměť: Flash 8 GB (LS-11), Flash 2 GB (LS-5)

slot na kartu: SDHC, 512 MB až 32GB

ovládání - tlačítka: Stop, Rec, Erase, Function, A-B Repeat, Menu, List

ovládání - posuvníky: Mic Sense Low/High, Low Cut On/Off, On/Off (Hold)

ovládání-potenciometry: Rec Sense, Volume

reproduktor: ano,1/2’’

mikrofonní pár: natočené 90 °, vzdálenost středů 45 mm

specifikace mikrofonu: kondenzátorový, vnější průměr 10 mm

mikrofonní vstup: malý jack, 2 kΩ

Line In: malý jack, 78 kΩ

výstup sluchátka: malý jack, 8 Ω

napájení : 2 x AA nebo externí zdroj 5 V DC

výdrž baterií: 13 až 52 hod (podle režimu a typu baterií)

rozměry : 132 x 48 x 23 mm

hmotnost: 165 g včetně baterií

ceny: Olympus LS-11: 7499 Kč, Olympus LS-5: 4999 Kč

Psáno pro časopis Muzikus