Ortega RST5 - levnější, studentská, klasická kytara

Snad každý kytarista někdy držel v ruce klasickou kytaru s nylonovými strunami. Současná klasická kytara je jeden z modernějších nástrojů, na který se hrají jedny z nejstarších stylů hudby dodnes, například různá ronda, menuety atd. Klasické hře na kytaru se vyučuje v hudebních školách a na konzervatořích a v tomto oboru se pořádají i mezinárodní soutěže.

Ortega RST5 - levnější, studentská, klasická kytara
Ortega RST5 - levnější, studentská, klasická kytara

Vzpomínám si, že i já jsem na ni začínal. Měl jsem obyčejnou českou klasiku z překližky. Už si nepamatuju přesně typ, ale byla z továrny Cremona Luby. Připadala mi  skvělá. Jen do té doby, než jsem přišel na hodinu a Štěpán Rak (můj první učitel klasiky) zahrál na tu svou kytaru. Ta hrála úplně jinak...

V testu se podíváme na studentský typ klasické kytary, a to na Ortegu RTS5 Student Series.

Jak již název a cena napovídá, jedná se o kytaru pro začátečníky, do které nechceme moc investovat, protože vlastně nevíme, jak nám naše chuť dělat klasiku vydrží dlouho.

Kytara vypadá na pohled velmi dobře, vzhled je překvapivě velmi slušný. Kytara je v barevném provedení natural. Přední deska má i docela zajímavou kresbu. Velikost je 4/4, což je velikost kytary pro dospělé.

 

Materiál kytary

Přední deska je ze smrkové překližky, boky a zadní deska jsou z katalpa (taky překližka). katalpa je listnatý strom, roste i u nás, má takové hodně dlouhé, luskovité, tmavě hnědé plody. Krk je z mahagonu a hmatník z ořechu. Povrchová úprava je lesklý lak (také se vyrábí stejný typ jen s označením M, to znamená v matném pololesku). Kobylka je také z tmavého ořechu. Mechanika na hlavě je standardní. Vždy tři otevřené mechaniky v jedné řadě na společném kovovém pásku. Mechanika je (dle výrobce) niklovaná a ozubené kolečko mosazné, ladí se s tím bez problémů. Nultý pražec je z úlastu, blíže nespecifikovaného, taktéž plastový je sedlový pražec v kobylce. Pražce jsou bez materiálové specifikace, pravděpodobně nějaká slitina. Je jich devatenáct a jsou nad očekávání dobře opracovány.

Ortega RST5 - levnější, studentská, klasická kytara
Ortega RST5 - levnější, studentská, klasická kytara

Jak se na to hraje

Nepřekvapilo mně, že kytara nemá z výroby moc seřízený dohmat. Struny jsou docela dost vysoko nad hmatníkem. Seřídit dohmat v tomto případě znamená propilovat hlubší drážky na struny v nultém pražci a také snížit sedlový pražec v kobylce. Nejbezpečnější bude tuhle práci zadat kytaráři přímo v prodejně, kde budete kytaru kupovat. Šikovnější jedinci by to mohli zvládnout sami. V případě nechtěného zničení těchto dvou plastových věcí, nebo kdybyste to přehnali se snižováním dohmatu a struny moc drnčely, lze tyhle komponenty za pár korun koupit, vyměnit a pokus opakovat. Já jsem na to hrál tak, jak to je, bohužel. v důsledku vysokého dohmatu kytara hůř ladí, a to především ve vyšších polohách, kdy přílišné promáčknutí struny rozladí tón. Seřízení dohmatu tenhle problém vyřeší. Co bych ale chtěl pochválit, jsou dobře zabroušené pražce, které nijak neškrábou.

 

Zvuk

Zvuk kytary Ortega RST5 je na to, že je to „překližka“ s továrními „noname“ strunami, překvapivě slušný. Basové (ovíjené) struny hrají dobře, malinko hůř zní ty průhledné vyšší. Tady bych doporučoval zainvestovat do lepších strun (např. Savarez). Bude to mít hezčí a vyrovnanější zvuk a bude to i líp ladit. Přeci jen ty tovární struny, především ty tenké, se přes noc samy od sebe docela rozlaďovaly... Víc by se hodily na chytání ryb asi :-)

 

Závěr

V této cenové kategorii (kategorie levnějších klasických kytar) je to slušný kousek. Bohužel kytara je z továrny neseřízená. Úpravy na nultém pražci a kobylce jsou nutné.

Řemeslné zpracování je ale na dobré úrovni, kytara vypadá hezky, mechanika funguje bezvadně, pražce jsou krásně začištěny a vyhlazeny, nikde nic neškrábe. Pro začínajícího kytaristu, který nechce příliš investovat, je to jistě dobrá volba. Po výměně strun a úpravě dohmatu si tuhle kytaru užijete.

 

Info:

Ortega RST5 je levnější, studentská, klasická kytara. Za málo peněz dostanete přiměřeně muziky. Cena je 3590 Kč.

 

Plus:

levnější, slušně hrající kytara

celkové zpracování dobré

velmi dobrý vzhled

 

Mínus:

Je nutno seřídit dohmat.

Noname struny.

 

Technická specifikace

vrchní lak lesklý
materiál těla přední deska smrk (překližka), boky a záda katalpa (překližka)
krk mahagon
pražce 19
hmatník ořech
menzura 650 mm
šířka nultého pražce 52 mm
kobylka ořech
šířka těla 102 mm
mechanika otevřená 2 x 3

 

https://ortegaguitars.com/products/nylon-string-guitars/nylon-string-guitars/show/Product/rst5/rst5/

Psáno pro časopis Muzikus