Paiste Formula 602 - řada činelů z lety osvědčené slitiny

Paiste Formula 602 - řada činelů z lety osvědčené slitiny
Paiste Formula 602 - řada činelů z lety osvědčené slitiny

V roce 2011 uvedla firma Paiste na trh (staro)novou řadu činelů Formula 602. Po tři desetiletí byly tyto činely vyhledávané pro svůj muzikální a snadno kontrolovatelný (ale tišší) zvuk.

Činely jsou vyrobené ze slitiny CuSn20, nazývané také Traditional Bronze. Tato slitina osmdesáti procent mědi a dvaceti procent cínu je stará tisíce let, Paiste ji začala používat k výrobě činelů v roce 1959. S nástupem hlasitější hudby se tyto jinak perfektní činely přestaly už zvukově prosazovat, a tak na začátku devadesátých let byla tato slitina nahrazena novou.

 

Hi-Hat Soundedge

Jak už z názvu vyplývá, spodní činel této hajtky má zvlněný okraj. Toto řešení napomáhá bezproblémovému úniku vzduchu při sešlápnutí a také nikdy nedojde k tomu, že oba činely přesně sednou na sebe a ztratí tím zvuk (pro tento efekt má bubenická hantýrka označení „buchta“). V praxi se můžete těšit na přesné a bleskové reakce jak při hře nohou, tak paličkami. Také mne potěšilo, že při hře paličkou a současném velmi razantním sešlápnutí si činely hi-hat udrží stejný charakter zvuku. Nedochází k žádné degradaci, modulaci nebo ztrátě zvuku. S tímto handicapem se setkávám často a není to zdaleka problém jen levnějších řad činelů.

 

Moje postřehy ze zvuku? Napadají mne slova jako čistý, kultivovaný, melodický, bohatý, průrazný zvuk, ale co si pod tím kdo představí? Tato hajtka hraje prostě krásně, splní bubeníkovi při jeho technických a výrazových finesách veškerá jeho přání. Bez problému se prosadí nejen ve zvuku bicí soupravy, ale i v komplexním zvuku celé kapely.

 

Medium Ride

Velmi univerzální ride. Zvuk je spíše jemnější, doprovázený harmonickým přezněním. Právě toto přirozené přeznívání se vždy podepisuje na celkovém zvuku a projevu ride činelu. Hodnocení záleží vždy na konkrétní představě a preferenci hráče. Podle mého názoru je hlavní, aby přeznívání nebylo charakterem zvuku nebo intenzitou nepříjemné. Mohu potvrdit, že ničím tímto testovaný ride netrpí. I nejrychlejší údery se zvukově neslévají (ne že bych měl tak úžasnou techniku hry, ale prostě jsem použil obě ruce :-)). Poměr zvuku při hře na tělo a bell (pupek) činelu je vyvážený, nečekejte brutální kovadlinu. Jak už jsem napsal, je to univerzální ride, který se dá použít téměř ve všech stylech, ale v žádném nevyniká. Zvuk je takový normální. Pro hlasitější žánry by to chtělo větší „maso“, pro jazz zase něco šustivějšího.

 

Flat Ride

Hru doprovodu na tento činel si vyloženě vychutnáte. V závislosti na místě úderu dostáváte různé - vždy příjemné - zvukové barvy, od jemného cinkání až po hutný plný zvuk. Použitelná je skutečně celá plocha činelu od úplného středu až k okraji (kde většina ride činelů už nekontrolovatelně a nepříjemně přeznívá). Výborná použitelnost ve studiu i při live hraní.

 

Thin Crash

Tak tady není moc co řešit. Za všech okolností - paličky, špejle, filcové paličky, jemně, razantně, přes okraj, na tělo, na pupek, zepředu, zezadu... Fantastický zvuk.

 

Info:

Paiste Formula 602 je řada činelů z lety osvědčené slitiny. Výroba byla na četné žádosti z řad věhlasných bubeníků obnovena téměř po dvacetileté přestávce.

 

Plus:

kvalita zvuku

univerzálnost

 

Mínus:

musím vrátit...

 

Paiste 602 Soundedge Hi-Hat 14”: 11 300 Kč

Paiste 602 Thin crash 16”: 6900 Kč

Paiste 602 Thin crash 18”: 8600 Kč

Paiste 602 Medium Ride 20”: 9900 Kč

Paiste 602 Medium Flat Ride 20”: 9900 Kč

Psáno pro časopis Muzikus