Paličky Balbex

Paličky Balbex
Paličky Balbex

Tytam jsou doby, kdy měl našinec při výběru paliček pouze dvě možnosti. Buďto zakoupit v Kotvě unifikovaný model s nylonovou hlavičkou (mám pocit, že se jmenovaly Speciál), nebo vyhledat nejbližšího ochotného truhláře, vlastnícího soustruh. Vznikaly pak více či méně podařené modely z více či méně vhodných dřev s větší či menší trvanlivostí a použitelností...

 

Už před rokem 1989 se ovšem našli domácí soukromí výrobci, kteří se pokusili úspěšně zasytit poptávku po kvalitnějších paličkách.

Na dobré se rychle zvyká, a tak jsme si po revoluci velmi rychle přivykli na nově nasazenou kvalitativní laťku. Na trh se dostaly výrobky zahraničních firem a zavedly běžné hmotnostní a typové kategorie a kvalitní materiály i povrchové úpravy. Domácí výrobci ale nechtějí zůstat pozadu.

 

Když se před nějakými pěti lety objevily v obchodech paličky Balbex, mnozí je považovali za další zahraniční produkt. Firmě se podařilo proniknout na již poměrně zasycený trh od začátku nasazenou vysokou kvalitou své produkce. Nabídla uživateli kromě u nás "zavedeného" habru americký hickor, nejpoužívanější materiál k výrobě paliček ve světě. Navíc Balbex používá takzvaný bílý hickor, hůře sehnatelnou odrůdu, která je ovšem nejvhodnější k výrobě těch prapodivných hůlek.

Kromě řady standardních modelů dostal uživatel možnost objednat si na zakázku osobní typ paliček včetně vlastní povrchové úpravy a potisku, nabídka zahrnuje i špejlové mallety a tympánové paličky.

Také byla nedávno rozšířena o několik inovací. Vzorky jednotlivých modelů jsem dostal k dispozici a rád se s vámi podělím o své dojmy.

 

Černá je dobrá

Jako reakce na poptávku bubeníků po levnějších paličkách s lakovanou povrchovou úpravou vznikla nová řada Black's. Na rozdíl od protiskluzové čiré lakové úpravy, kterou jsou ošetřeny ostatní řady, jsou Black's opatřeny pevným černým povrchem. Výjimkou jsou hlavičky, které zůstaly holé. Odpadají tak problémy se zašpiněním činelů a blan barvou z paliček.

Důvodem k nižší ceně řady Black's je především použitý materiál. Vybrat si můžete jak z amerického hickoru, tak z habru, jsou však vybírány z netříděných dřev, a proto se můžou vyskytnout mezi jednotlivými kusy hmotnostní rozdíly. Odpovídá tomu ale i nižší cena. U habrové verze je to 79 korun a u použití hickoru 125 korun za pár.

Testoval jsem paličky v modelu 5A Long a signovaný model Romana Kobiely. Kusy byly poměrně dobře zpárované. Hmotnost odpovídala použitému hickoru a nezaznamenal jsem hmotnostní výkyvy. Těžiště mají 5A Long paličky trochu jinde než běžné 5A, na které jsem zvyklý, ale oba kusy se chovaly v ruce totožně. Odpadla tedy obava z možné nevyrovnané hustoty neselektovaného materiálu.

Model Romana Kobiely je upravený typ 7A s kapkovitou hlavičkou, příjemně vyvážený pro jemnou jazzovou hru.

Při poválení po stole jsem nezjistil žádné nerovnosti, a tak jediné, co by mohlo mluvit v neprospěch Black's, zůstala nižší životnost při dlouhodobém používání.

Příjemně mě ale překvapilo, že povrch použitý na Black's vydržel dost dlouho i v místech, která jsou zatěžována stykem s hi-hat, crashem a ráfkem malého bubnu. Opotřebení nenastalo nijak zlomově, paličky se v inkriminovaných místech začaly po čase klasicky třepit a nepodařilo se mi při běžné hře natvrdo přeštípnout ani tenké Kobielovy 7A.

Nedokážu posoudit, nakolik se vyskytují hmotnostní odchylky ve větším množství paliček totožného modelu z netříděných materiálů, předpokládám ale, že nebude problém i v případě, že se rozdíly mezi paličkami v páru vyskytnou, najít paličce vhodný protějšek v jiném balení. Černé provedení s hlavičkou v barvě dřeva vypadá navíc velmi efektně.

Mají tedy Black's vůbec nějaká proti?

Věřím, že více se potící hráči by mohli mít trochu problém s použitým povrchem kvůli vyšší klouzavosti, než je tomu u vyloženě protiskluzově zaměřeného běžného laku, který Balbex na svých paličkách používá. Celkově však vycházejí Black's jako velmi dobré paličky za velmi dobrou cenu.

 

Věk nylonu

Již delší dobu tvoří nabídku Balbexu také verze paliček s nylonovou hlavičkou. Z dřívějších dob jsou asi domácí bubeníci k této specialitě poněkud nedůvěřiví (hrot se pravidelně během koncertu rozštípl a odletěl v dál, a než si toho nebohý hráč povšiml, měl v blánách dolíky od zbylého pahýlu na konci paličky a na krku prokurátora za vystřelené oko).

Najdou se ale i horliví zastánci nylonových, stejně jako kovových hlaviček. Nesporné je, že díky nim získáme vyšší brilanci při úderech do ride i hihatky. Zejména u hlasitějších stylů se zkreslenými kytarami je to vlastnost více než žádoucí. Stejně tak je pochopitelně pravdou, že mnohý jazzový bubeník se na podobná "ostřidla" dívá skrz prsty a za nic by nevyměnil vřelost úderů paličkami s dřevěnou hlavičkou. Záleží prostě na gustu a individuálních potřebách.

Jisté je, že rozhodneme-li se používat paličky s nasazenou nylonovou hlavičkou, očekáváme, že jejich životnost a bezpečnost bude vyšší, než u výše zmíněných blahé paměti.

Balbex ošetřil tuto potřebu ve své sérii Nylon speciální lepící technologií, která by měla zajistit, že hlavičky budou na paličkách držet.

To se koneckonců potvrdilo u testovaného páru Nylon 7A. Hlavičky se pravděpodobně po čase ohrají, což je daná vlastnost materiálu, ale po celou dobu, kdy jsem je používal, neproběhly žádné náznaky výraznějšího opotřebení nebo uvolnění hlaviček.

Předčasnému ohrání je zamezeno poněkud větším rozměrem hlavičky a jejím "aerodynamickým" tvarem, což je z hlediska technické životnosti nutností, u senzitivních 7A to ale přinášelo určité humpoláctví při hře na bubínek. Tyhle paličky by nejlépe hrály s malými soudkovitými hlavičkami (které by ale holt z nylonu asi moc nevydržely). Takže jde především o správný výběr modelu uživatelem. U 5A, 5B, nebo dokonce 2B už problém odpadá. V provedení s habrovým tělem stojí nylonky 119 Kč, hickorky jsou za 215. Oba použité materiály jsou tříděné a povrch je v protiskluzové úpravě.

 

Ekonomika vítězí

Další nová série je určena všem, kteří chtějí při nákupu paliček trochu ušetřit. Série Economy Hit se vyrábí pouze z habru, opět netříděného. Paličky se neprodávají v párech, ale v balení po pěti kusech. Životnost může být tedy opět o něco nižší. Výhodou je na druhou stranu lidová cena: za jedno balení zaplatíme 299 korun.

Na to, že jsem k těmto paličkám přistupoval jako k vyloženě užitkovým, mě testované kousky příjemně překvapily.

Nenesou modelové označení, ale odpovídají zhruba 5A. Povrch je Balbexem používaný protiskluzový lak.

V balení se mezi jednotlivými kousky vyskytly drobné rozdíly ve hmotnosti, ale při spojení dvou balíčků v jeden by neměl být problém najít mezi paličkami vhodné partnery do společného života. V pohodě.

 

Germánie

Poslední paličkovou novinkou je série Germany, obsahující pět základních paličkových typů, ovšem s odlišným tvarem hlavičky. Jde o kónicky se zužující soudek, známý z paliček pro americké "drumcorps", vojenské bubeníky z promenádních bicích orchestrů.

Ti používají podobně zakončené paličky v kombinaci s kevlarovými blánami. Dosahují tím sytého plného zvuku, který by zajisté zahnal v případě ohrožení bezpečnosti státu každého nepřítele.

V porovnání s klasickými hlavičkami modelů 5A, 5B a 2B, jejichž Germany verzi jsem dostal na test, měly tyto skutečně sytější zvuk při úderu na blánu a plnější, ale poněkud zastřenější reakce při hře na činely. Dobře budou každopádně fungovat v bigbítových situacích, kdy získáte sytý basový úder malého bubnu a tomů.

Vliv na vyvážení paliček jsem v porovnání s běžnými modely u Germany nezaregistroval, a proto nemusí mít případný zájemce obavy z odlišných reakcí paliček v této verzi. Stejně tak z ceny, protože ta se odvíjí z běžné ceny toho kterého modelu.

 

Špejle nejen do jitrnic

Tímto považujme za vyřízenou část týkající se novinek v paličkové nabídce.

Ovšem Balbex vyrábí také několik modelů špejlových malletů, nazvaných firmou Floppy Sticks. Škála byla nedávno také rozšířena a měl jsem možnost vyzkoušet model FS5 z bambusu. Je proveden v efektním červeném laku a prodejní cena je 345 Kč.

Mallety jsou složeny z 19 bambusových špejlí, zasazených do hickorového držadla. Průměr držadla je menší než u starších modelů FS2 a FS3 a délka špejlí je o něco zkrácena, což velmi příznivě ovlivňuje vyvážení úderníků.

Mallety mají dva posuvné proužky, pomocí kterých můžete nastavit jak požadovanou tvrdost, tak ochránit špejle před nežádoucím opotřebením v problematických místech (stejně jako u paliček to jsou body styku s hranou hihatky a crashů a ráfky).

V minulosti jsem používal oba starší modely a musím uznat, že vylepšení na FS5 jsou skutečně znát. Největší zásluhu má na tom pochopitelně zvolený materiál, špejle se vůbec nelámou, pouze se po čase začnou třepit, a tak se ze špejlové paličky stane téměř metlička.

 

České paličky v českých rukou

Pochopitelně, že toto xenofobní heslo nemyslím až tak vážně. Nicméně, jak se zdá, máme k dispozici domácí paličky světové urovně.

Mimochodem před časem dostal Balbex velmi zajímavou nabídku ke spojení s jednou z největších amerických firem, vyrábějících bubenické paličky. Naštěstí pro nás nakonec k dohodě nedošlo, a tak nám zůstaly také české ceny.

Pocit z testovaných novinek mám více než dobrý a těším se, čím nás Balbex v budoucnu opět mile překvapí.

 

Info:

Nové řady Economy a Black's nabízejí cenově přístupné paličkové modely vyrobené z netříděných materiálů při zachování odpovídající výstupní kvality. Nylon a Germany série jsou rozšířením profesionálních modelů, které firma nabízí. Floppy Sticks FS5 je označení pro další z novinek Balbexu, špejlové mallety z bambusu.

Plus:

FS5 jsou vynikající mallety s dlouhodobou životností a výbornými hracími vlastnostmi

Black's mají při zachování elementární kvality jednotlivých kusů cenu odpovídající výrobku z netříděných surovin

možnost volby použitého materiálu

série Economy přes svou "účelovost" druhojakostních paliček splňuje požadavky uživatelského standardu

Mínus:

Economy - chybí možnost výběru materiálu

Nylon série má univerzální velikost hlavičky, což nemusí hráči v případě subtilnějších modelů paliček a při potřebách jemného ataku bubínku vždy vyhovovat

Psáno pro časopis Muzikus