Palmer Monicon XL - aktivní monitorový kontrolér

Palmer Monicon XL - aktivní monitorový kontrolér
Palmer Monicon XL - aktivní monitorový kontrolér

Předmětem dnešního testu je aktivní monitorový kontrolér Palmer Monicon XL. Tato značka skupiny Adam Hall zahrnuje dva směry produkce, a to Palmer Audio Tools, která je zaměřena na profesionály v oboru audio, a Palmer Musical Instruments cílí na hudebníky. Firma tedy má široký sortiment, od studiové techniky po kytarové aparáty a příslušenství k nim.

První dojem po vybalení kontroléru

Kontrolér je celkem velký. Je tedy kontrolérem spíše pro „dospělé“ studio, kde není problém s umístěním a je situován jako horizontální. Jeho matný povrch působí velice příjemně a rozmístění ovládacích prvků je přehledné. Už při prvním pohledu na zadní konektorovou část je jasné, že

 

tento kontrolér uspokojí i náročného zvukového mistra.

Kontrolér nabízí dva symetrické vstupy TRS a jeden kombinovaný, kde můžete volit mezi 3,5mm jackem, dvěma konektory cinch a jedním SPDIF. Ten poslední vstup má vlastní regulaci úrovně a přepínač pro volbu Aux/SPDIF. Počet výstupů je opravdu famózní. Můžete použít tři páry výstupů TRS s regulací úrovně (Gain). Třetí výstup nabízí ještě jeden mono sumační výstup pro mono monitor nebo subwoofer. Dále jsou k dispozici dva páry nesymetrických TS výstupů Main a Cue.

Konstruktéři také mysleli na dva sluchátkové výstupy, každý s vlastní regulací úrovně. Zdířky výstupů jsou umístěny na čelní sešikmené straně pod jejich ovládači. Směrování sluchátkové cesty volíme tlačítky Cue Source.

Další užitečná funkce se nachází mezi indikátory signálové úrovně, a to funkce Correlation - ukazatel fázového rozdílu mezi pravým a levým kanálem. Kontrolér také doplňuje zabudovaný mikrofon pro komunikaci se studiem, funkce nazývaná Talk s vlastní regulací úrovně. V centru dolní části vévodí velký ovladač úrovně s označením Main. Po jeho stranách jsou umístěny dvě důležitá tlačítka: Mute pro vypnutí výstupu a přepínač Mono. Tímto popisem zařízení jsem musel konstatovat, že není žádná další funkce, kterou bych na Moniconu postrádal. Je jasné, že zařízení navrhoval člověk, který ho zároveň používá. Podrobnější informace nalezne případný zájemce na stránkách výrobce.

Palmer Monicon XL - aktivní monitorový kontrolér
Palmer Monicon XL - aktivní monitorový kontrolér

Vlastní test

Kontrolér je napájen přiloženým osmnáctivoltovým napáječem. Vedle zdířky pro napáječ je vypínač zařízení. Při testu jsem použil dva vstupní symetrické signály (In 1 a In 2) a výstupy Monitor Output 1 a 2. Přepínání zdrojů signálu a výstupů pro monitory je bez jakýchkoli lupanců. Při komunikaci se studiem přes Talk je možné si nastavit úroveň útlumu potenciometrem Attenuation. Zabudovaný mikrofon je citlivý a jeho volba se výrobci zdařila.

 

Někdy je třeba si při testu vzít potupně manuál a dohledávat některé funkce, ale jsou přístroje, které jsou tak dobře vymyšleny, že se obejdete bez jakékoliv dokumentace a práce s tímto kouskem inspiruje k činnosti nebo k jeho koupi. V tomto případě se jedná o druhou variantu.

 

Mimo dvě sluchátkové cesty s vlastní regulací pro každou je možné pro sluchátkový zesilovač použít nesymetrický výstup Cue a pod ovládacím potenciometrem je umístěn přepínač Cue/Main. Ten volí funkci pro komunikaci se studiem, nebo pouze volí poslechovou cestu. Vedle Výstupu Cue na zadní straně je umístěn také nesymetrický výstup Main. Tento výstup je koncipován pro přímý vstupní signál pouze s možností volby vstupu a není závislý na žádných ostatních ovládacích prvcích.

Výrobce se chlubí ryze analogovou konstrukcí a musím dodat, že jsem nezaznamenal jakékoli zkreslení nebo změnu charakteru zvuku. Musím uznat, že práce s tímto kontrolérem je velmi příjemná a ovládání je intuitivní. Pro práci ve studiu každý zvukař ocení zabudovaný ukazatel fáze audiosignálu. Celkové konstrukční zpracování nese jasný rukopis německé preciznosti a konstrukce kontroléru svědčí o koncepci a promyšlenosti konstruktérů. Při testu jsem byl s tímto kontrolérem velmi spokojen a mohu ho směle doporučit.

 

Info:

Palmer Monicon XL je aktivní monitorový kontrolér, vyznačující se typickou německou preciznosti i promyšleností funkcí, které jednoznačně vycházejí ze studiové praxe. Cena je 9143 Kč.

 

Plus:

Uživatelsky příjemný a velmi přehledný povrch a profesionálně zpracovaný design.

Možnost regulace úrovní výstupního signálu Gain.

Indikátor fáze audiosignálu.

 

Mínus:

Špatně čitelné popisky na zadní konektorové straně - šedé písmo na černém povrchu?

 

Technická specifikace

Kanály 3x přepínatelné vyvážené výstupy, 1x výstup Cue, 1x hlavní výstup
Vstupy 3 + SPDIF
Vstupní konektory 3,5 mm TRS, 6,3 mm jack, RCA, SPDIF
Max. vstupní úroveň 20 dB
Výstupy 7x stereo
Výstupní konektory TRS symetrický (1–3), TRS nesymetrický (Cue, Main, sluchátka 1 a 2)
Frekvenční odezva 12–90 000 Hz
Rozměry 254 x 215 x 84 mm
Hmotnost 1,512 kg

 

https://www.palmer-germany.com/en/products/studio-monitors-and-monitor-controllers/20496/monicon-xl?c=2147

Psáno pro časopis Muzikus