Peavey MAX 115 - test basového komba

Peavey MAX 115 - test basového komba
Peavey MAX 115 - test basového komba

Firma Peavey je u nás již mnoho let známá svými zesilovači a komby. Jedna z jejích novinek je i řada MAX, určená zejména do zkušeben a na domácí cvičení.

V této řadě je k dostání široké spektrum produktů, od skutečně malých "hlučítek", až po opravdová velká komba. V testu se zaměříme na jedno z nejsilnějších komb - Peavey MAX 115.

 

Popis

Jedná se o šedesátiwattové kombo s patnáctipalcovým reproduktorem. Jeho rozměry jsou 54 x 61 x 33 cm. Polepené je černou koženkou. Vepředu reproduktor chrání na pohled docela dost bytelná mříž, taktéž v černé, kde mi příliš nesedí přišroubované plastové logo Peavey. Je to však věc vkusu a jde snadno odšroubovat. Velikost komba je na rozhraní, kdy boční madla jsou luxusem a horní je ještě použitelné. Takže u designérů jasně zvítězila lacinější varianta. Díky tomu se kombo přenáší maličko nepohodlně a docela se pronese. To i při své váze pouhých dvacet sedm kilogramů.

 

Funkce

Výkonově se kombo hodí zejména do zkušebny nebo na tišší hraní. Ovládání i funkce jsou tedy vcelku prosté. Na předním panelu je minimum funkčních prvků. Obligátní vstup a potenciometr vstupní citlivosti. Další ovládací prvek je tzv. Vocing (obvod Trans Tube), který davá na výběr tři druhy barvy tónu. Jednak Modern, který zní hodně středově, pak Vintage - hodně "zahuhlaný" a třetí volbu MAX, což je, dle mého názoru, nejlepší volba, protože se de facto jedná o bypass tohoto obvodu. Zdá se mi, že hraje nejlépe. Díky tomuto přepínači kombo zvládne široké spektrum hudebních stylů, zejména zvuky chrakteristické pro šedesátá a sedmdesátá léta.

Dalším prvkem je klasický parametrický ekvalizér s basy, středy a výškami. Na zkoušení či cvičení jeho schopnosti bohatě postačí. Následuje efektová smyčka připojená za ekvalizérem, kterou lze použít jako vstup pro CD přehrávač nebo další nástroj.

U Master Volume je třeba poznamenat, že kombo může hrát poměrně silně, ale ve vyšších hlasitostech ztrácí tón, dech a tlak. Pak následuje výstup na standardní sluchátka, při jejichž zapojení se automaticky vypne reproduktor. Poslední je červeně svítící vypínač.

Kombo je osazeno technologií HyperVent, což jsou jakési bassreflexy, redukující stojaté vlnění v reproboxu. Na ochranu reproduktoru má kombo zabudovaný DDT kompresor, který zabraňuje jeho přebuzení a poškození.

Ze zadní části komba vede pouze sňůra k napájení. Trochu mi chybí linkový výstup nebo výstup do jiného reproboxu.

Za tu cenu je kombo nepochybně dobrá koupě k domácímu cvičení nebo do zkušebny, tomu taky odpovídá snadné ovládání a jednoduchý design. Myslím, že svému poslání poslouží. Kdo má rád jednoduchost, ten to jistě ocení. Prostě se zapne jeden z přednastavených zvuků a není třeba nijak dumat nad tím, jak co nastavovat.

 

Zvuk

Po zvukové stránce má kombo basovější sound a poněkud pomalejší odezvu, což je dáno hlavně velkým reproduktorem. To však ocení hráči na bezpražcovou basu. Dosáhnou tak pěkného líného náběhu tónu. Na slap je potřeba přidat více výšek, ale odměnou vám bude kompaktní zvuk. Hluboká H struna zní dost středově, tón je však dostatečně čitelný a vyvážený.

Tohoto drobečka lze doporučit těm, kteří si neradi lámou hlavu se složitými korekcemi a nastavováním. Do zkušebny dobrý pomocník.

 

Cena:

Peavey MAX 115 je 60W basové kombo s 15" reproduktorem. Cena je 7690 Kč.

 

Plus:

jednoduché ovládání

široké spektrum zvuků

 

Mínus:

ucho na horní straně

absence linkového výstupu

Psáno pro časopis Muzikus