Peavey MAX 250 - dobře vybavené kombo pro baskytaru

Peavey MAX 250 - dobře vybavené kombo pro baskytaru
Peavey MAX 250 - dobře vybavené kombo pro baskytaru

Renomovaná firma Peavey přichází na trh s novou povedenou řadou komb MAX určenou pro baskytaristy.

V této modelové řadě naleznete pět variant s různou velikostí reproduktorů a to 1x 10”, 1x 12“, 1x 15” 2x 8” a 2x 10”. Myslím, že nabídka firmy uspokojí potřeby širokého okruhu hráčů.

 

Popis

Testované kombo Pavey Max 250 je osazeno jednou „patnáctkou“ a tweeterem. Výrobek díky ochranné mřížce, která je přetažená přes přední horní hranu, působí čistě a moderně. Nejde ale jen o designovou vychytávku. Ozvučnice komba je zkosená tak, aby zvuk mířil směrem vzhůru, a ne do nohavic. Ohnutá mřížka tedy umožňuje snadný průchod zvuku i tímto směrem. Myslím, že jde o chvályhodnou konstrukci, která pomůže dosažení optimálního zvuku. Ovládací panel je situovaný na zadní horní straně komba a nalezneme na něm tyto prvky: dva vstupy jack pro aktivní a pasivní nástroj, ovladače Gain, Bass, Midle, Treble a Volume (v jednoduchosti je krása). Linii potenciometrů doplňuje chromatická ladička a síťový spínač. Opět chválím za logické umístění tohoto spínače, mnohdy je třeba tento prvek hledat naslepo kdesi na zadním panelu komba. Ovládací panel je doplněn řadou spínačů pro aktivaci efektu overdrive a filtry korekcí: Contour, Mid Shift, Cright a Kosmos-c. Posledním spínačem aktivujete ladičku spolu s vypnutím zvuku (Tune/Mute).

 

Víte, že zesilovač Peavey používá napříč stoletími i Vláďa „Guma“ Kulhánek?

 

Na zadním panelu nalezneme síťovou zástrčku spolu s volbou napětí 100-110 / 220-240 V. Výstupní mřížku chlazení, efektovou smyčku, linkový výstup XLR s možností „odzemění“, vstup aux, výstup pro sluchátka a footswitch pro ovládání overdrivu a mute. Zástrčky pro sluchátka a aux bych uvítal na přístupnějším místě, tedy ideálně na horní straně panelu. Nechybí přepínač pro aktivaci/deaktivaci tweeteru. Posledním prvkem zadního panelu je výstup pro externí box (minimální zatížení 8 Ω). Tento výstup pro repro navíc v provedení Speakon musím opět pochválit, protože většina levnějších komb tuto možnost rozšíření nenabízí. Povrch je opatřen šedým tolexem, který působí kontrastně k černému panelu a ostatním doplňkům. Mám rád spíš černou, ale změna je život. Výrobek má zabudován obvod DDT, tedy ochranu reproduktoru před poškozením dynamickými rázy. Důležitým aspektem při výběru aparátu je jeho cena a transportovatelnost. Peavey Max 250 není žádný ultralight, ale při svých rozměrech není extrémně těžký. Kombo těchto rozměrů do tramvaje stejně brát nebudete. Cena je velmi příznivá. Bylo by, myslím, zajímavé, kdyby firma rozšířila nabídku i o řadu externích boxů stejných rozměrů a stejného designu „MAX“. Pro řadu hráčů by bylo dokoupení externího boxu elegantním řešením malého i velkého aparátu.

 

Zvuk

To, co na Peavey MAX 250 oceníte nejen vy, ale i vaši posluchači a spoluhráči, je již zmíněná naklopená ozvučnice. Proto že jste blíž ose reproduktoru, nastavíte snadněji zvuk lahodící nejen vám, ale i vašemu okolí. Kombo hraje dobře nastavené i jen rovně. Jednoduché, ale funkční korekce pomohou dosáhnout kýženého výsledku. Zvuk je pevný, plný a úderný. To vše je podtrženo dostatečným výkonem. Myslím, že budete stíhat i velmi hlasitému bubeníkovi. Pomocí ovladačů filtrů Contour, Mid Shift, Bright a Kosmos-c pomůžete extrémnějšímu nastavení korekcí. Zjednodušeně bych tyto filtry popsal jako potlačení středů, nebo vypíchnutí výšek a basů.

 

Pokud hledáte dobře vybavené a výkonné kombo, zkuste si brnknout i na Peavey MAX 250. Vaše volba třeba padne právě na něj. Osobně si myslím, že si zaslouží vaši pozornost a dobře poslouží hráčům napříč hudebními styly. Během své hudební poutě jsem si na pódiu občas zahrál na různé produkty firmy Peavey. Vždy byl pro mne jejich zvuk příjemný a přijatelný a není tomu jinak i v případě modelu MAX 250.

 

Info:

Peavey MAX 250 je dobře vybavené kombo určené pro baskytaru. Je osazené 15” reproduktorem a disponuje 250 W poctivého výkonu. Cena je 11 390 Kč.

 

Plus:

zvuk

cena

design

ladička

výstup pro externí box

 

Mínus:

Výstup pro sluchátka a vstup aux bych uvítal na horní straně panelu.

 

Technická specifikace

výkon 250 W
efektová smyčka ano
výstup pro externí repro ano (speakon)
ladička ano
rozměry 41,1 x 49,3 x 57,9 cm
hmotnost 20,1 kg

 

https://peavey.com/max-250-250-watt-bass-amp-combo/p/03616850

Psáno pro časopis Muzikus