Phil Jones Bass Cub II (BG-110) - aktualizovaná verze populárního komba

Phil Jones Bass Cub II (BG-110) - aktualizovaná verze populárního komba
Phil Jones Bass Cub II (BG-110) - aktualizovaná verze populárního komba

Dnešní test je pro mne už třetím setkáním se značkou Phil Jones Bass. Tentokrát se jedná o basové kombo Bass Cub II (BG-110), nově aktualizovanou verzi populárního komba Bass Cub (BG-100).

Jedná se o malé dvoukanálové kombo o výkonu 110 W, standardně osazené dvěma pětipalcovými reproduktory a rozměrech 306 x 279 x 197 mm. Jak už bývá u značky PJB zvykem, kombo je dodáváno s látkovým povlakem a tentokrát i jackovým 3,5mm symetrickým kabelem a dvěma redukcemi, a to TRS na 3,5mm jack (pro přiložený kabel) a 3,5mm jack na dva cinche. Síťový kabel je dnes už součástí každého elektrického přístroje.

 

Konstrukce

Kombo je koncipováno pro dvě polohy. Jedna na výšku, dole s gumovými nožkami. Druhá poloha je naležato s náklonem, který zajišťuje náklopný podstavec na spodní straně. Aparátek disponuje dvěma kanály.

Horní kanál (Input A) nabízí vstupní konektor, a to kombinovaný XLR/TRS, směrem doprava přepínač Mic/Low/High pro přepnutí na mikrofonní vstup a volbu vstupní úrovně. Následuje gain  (Input Level), poté třípásmové korekce Bass, Mid a Treble.

Spodní kanál (Input B) má nástrojový jackový (TS) vstup, následuje přepínač Mute/Low/High. Tedy vypínání signálu a přepínání jeho úrovně. Oba vstupy mají vedle konektoru vstupu kontrolky přebuzení. Následují totožné prvky jako u kanálu A, Input Level a třípásmový ekvalizér Bass, Mid a Treble.

 

„Co je malé, to je hezké.“ Tak toto platí pro tohoto drobka v plné míře. Řemeslné zpracování i design potěší oko a zahřeje u srdce, jak už bývá u této značky zvykem.

 

Další v pořadí je vypínatelný limimtér a následuje sekce AUX (vstup 3,5mm jack a potenciometr pro regulaci úrovně). Poslední je sekce master se signalizací zapnutí komba a Master Volume, nad kontrolkou Power je umístěn sluchátkový výstup.

Zadní stěna komba obsahuje síťovou zdířku a hlavní vypínač. Také je zde k dispozici DI Out - linkový výstup s přepínačem pro „odzemění“ Gnd/Lift a výstupy Tuner Out (výstup pro ladičku) a Line Out. Tento výstup výrobce připravil pro připojení externího aktivního boxu PJB PB-300 o výkonu 250 W.

 

Test

Test jsem začal bez korekcí, nastavením gainu a přidáním hlasitosti zatím bez limitéru. Zvuk je konkrétní a poměrně pevný, charakteristický pro PJB. Okamžitě jsem si vzpomněl na minulé testy a tento charakteristický zvuk. Výrobce uvádí frekvenční rozsah 60 Hz až 15 kHz. Spodní frekvence funguje při umístění komba na zem. Rozhodl jsem se kombo popustit na hlasitosti, jak se bude chovat. Také by mne zajímalo využití přídavného aktivního boxu PJB PB-300 (ten nebyl k dispozici). I při vyšších hlasitostech zůstává zvuk konkrétní a pevný. Při umístění boxu na zem jsou i spodní frekvence „při síle“. Věřím, že toto kombo uspokojí. Pro lehčí hudební žánry určitě toto kombo postačí, a pokud ne, je vždy možnost doplnění přídavným aktivním boxem. Zvuk je v pohodě i při použití kontrabasu a při laboraci s korekcemi je zvuková škála dostatečně široká. Při připojení mikrofonu do vstupu A je hlas perfektně čistý i bez použití korekcí a dostatečně silný. Kombo je tímto povýšeno na universální přístroj.

 

Závěrem

Musím opět vyzvednout kvalitní předzesilovač PJB a možnost rozšíření o přídavný aktivní box, což předurčuje kombo k širšímu požití. Dnes už časté zařazení AUXu do konstrukce aparátů je také dobrá cesta a připojení mp3 nebo jiného playeru dává tomuto zařízení další rozměr. Originálním nápadem je u této značky i použití malých pětipalcových reproduktorů. Nenašel jsem nic, co bych mohl tomuto kousku vytknout. I s ohledem na jeho velikost plní asi vše, co do něj výrobce vkládal.

 

Info:

Phil Jones Bass Cub II (BG-110) je aktualizovaná verze populárního komba Bass Cub (BG-100). Disponuje výkonem 110 W a je osazeno dvěma 5“ reproduktory. Cena je 19 572 Kč.

 

Plus:

perfektní zpracování a design

dvě polohy pro postavení

možnost rozšířit o přídavný aktivni box PJB PB-300

AUX vstup a možnost připojení mikrofonu

kovové ochranné rohy

univerzálnost komba

 

Mínus:

Tentokrát bylo těžké cokoli najít, a tak snad jen drobný nápad. Uvítal bych instalaci ladičky, pak by umělci stačilo vzít pouze kombo a nástroj.

 

Technické specifikace

  

[url=
Psáno pro časopis Muzikus