Phil Jones Bass Double Four BG-75 - dobře vybavené basové kombo kompaktních rozměrů

V tomto testu vám představím a nastíním další možnosti použití dobře zpracovaného profesionálního baskytarového komba výrobcem určeným především pro cvičení.

Phil Jones Bass Double Four BG-75 - dobře vybavené basové kombo kompaktních rozměrů
Phil Jones Bass Double Four BG-75 - dobře vybavené basové kombo kompaktních rozměrů

Jde asi o nejmenší basový aparát, který jsem měl tu čest pro redakci Muzikusu testovat.  Nejde o dětské kombo, dokonce nejde ani o audio systém s technologií Bluetooth, i když svým designem může tyto výrobky nápadně připomínat. Firma Phil Jones je známá tím, že používá reproduktory malých průměrů, a to i u boxů „dospělých“ rozměrů, kde pro dosažení potřebného výkonu používá hojnější počet těchto minireproduktorů.

 

Popis

Výrobce toto kombo označuje jako „malé profesionální kombo na cvičení“ a jeho vybavením jde právě těmto požadavkům co nejvíce naproti. Už z názvu lze odvodit, že se jedná o jednotku osazenou dvěma čtyřpalcovými reproduktory. Při bližším ohledání jsem zjistil, že výrobce na zadní straně komba použil i tzv. pasivní radiátor, což je vlastně, laicky řečeno, reproduktor bez magnetu a cívky. Jde tedy pouze o membránu v gumové manžetě, kterou pohání tlak „hrajících“ reproduktorů. Tuto koncepci používají až zázračně hrající aktivní reproduktory Bluetooth. Na poli aparatur pro baskytaru se s touto koncepcí moc nesetkáváme, ale například firma MESA/Boogie sklízela velké úspěchy se svou řadou Walkabout Scout, osazenou právě pasivním radiátorem (osobně používám už po mnoho let). Jde vlastně o jiný princip bassreflexu, který pomůže malému boxu znít mohutněji a s hlubšími basy.

Dostáváme se k popisu hlavního ovládacího panelu. Vedle vstupního konektoru typu jack nalezneme třípolohový páčkový přepínač Hi-Low-Mute pro volbu citlivosti vstupu a ztlumení. Následuje vstupní citlivost Input Level a třípásmové korekce Bass, Mid a Treble. Nechybí centrální hlasitost Master Vol, vstup Aux Input s vlastním ovládáním hlasitosti, výstup pro sluchátka), linkový výstup a páčkový síťový spínač se světelnou kontrolkou. Na plášti komba už nalezneme jen žebrování pro reprodukci pasivního radiátoru, síťovou zástrčku, která má doplňující informaci, že kombo lze použít při napětí 100-240 V a gumové nožky, které umožňují horizontální, ale i vertikální orientaci. Tělo komba je opatřeno vkusným strukturálním lakem (možnost červené nebo bílé varianty), neurazí i masivní umělohmotné ucho v chromových úchytech. Výrobce udává 70 wattů (RMS) výkonu.

 

Mimochodem si dovedu představit využití tohoto zařízení i pro dobrou reprodukci audio nahrávek na party.

 

Zvuk

I přes malé rozměry PB Double Four se dá konstatovat, že zvuk baskytary je plný a basový. Výšky nejsou jedovaté, ale dostatečné. Se základními korekcemi se dá dobře pracovat. Velmi pozitivní je to, že v maximální hlasitosti kombo nebojuje se smrtí, nic nerezonuje a neprojevuje se nepřirozená komprimace zvuku. Výkony zesilovače a reproduktorů jsou k sobě dobře přizpůsobené. Nedalo mi to a porovnal jsem i výkon a zvukovou kvalitu audio nahrávek se svým reproduktorem Bluetooth JBL Charge 3. Phil Jones Double Four má daleko masivnější výkon, ale má nepatrně méně výšek.

 

Komu čemu?

Po tomto kombu zřejmě nesáhnou hudebníci, kterým na pódiu jde především o megawatty výkonu. Aparát bude zřejmě možno používat i v tichých projektech a v menších prostorách. Pakliže jste zvyklí na velmi decentní hlasitost na pódiu a zvukařovu podporu, může být tento pidižvík tím pravým kombem právě pro vaše potřeby. Já osobně v něm vidím především ideální nástroj pro domácí cvičení, ale i velmi snadno transportovatelný aparát na nějakou tu zkoušku. Dovedu si ho představit i na živém hraní, např. při gastronomických příležitostech, kde je potřeba aby hudba hrála, ale je upřednostňováno to, aby si návštěvníci mohli především popovídat u večeře nebo nad sklenkou vína. PB Double Four lze dobře použít i pro reprodukci audio nahrávek, tedy máte možnost cvičit nebo hrát s kvalitní reprodukcí nějaké audio stopy. Popř. máte v rukávu možnost audio backgroundu během pauzy na nějakém tom rautu.

 

Info:

Phil Jones Bass Double Four BG-75 je dobře vybavené basové kombo kompaktních rozměrů, výrobcem určené pro cvičení a využití v menších prostorách. Na našem trhu se prodává za cenu 13 972 Kč.

 

Plus:

rozměry

výbava

kvalita zpracování

 

Mínus:

absence přepravní brašny

 

Technická specifikace

rozměry 280 x 203 x 172 mm
výkon 70 W (RMS)
vstup Aux ano
výstup pro sluchátka ano
hmotnost 4 kg
reprodktory 2x 4” + pasivní radiátor
přepravní obal ne

 

http://philjonesbass.net/cms/index.php/product_bg-75/

Psáno pro časopis Muzikus