Phil Jones Bass Micro 7 - basové padesátiwattové kombo

Phil Jones Bass Micro 7 - basové padesátiwattové kombo
Phil Jones Bass Micro 7 - basové padesátiwattové kombo

Před nedávnem jsem testoval zajímavý basový aparát, box PJB Compact-4 a zesilovač D-400, a tak jsem uvítal test dalšího kousku z dílny Phil Jones Bass, tentokráte model Micro 7. Už teď se těším.

Jedná se opravdu, jak už název napovídá, o malé kombo jak velikostí, tak i výkonem. Jsem zvědav, jak tentokrát tato značka překvapí. Historii výrobce už nebudu popisovat, v dnešní době internetu se stačí podívat na stránky výrobce.

 

Popis

Jedná se o malé basové kombo o výkonu padesát wattů. Horní a zadní stěna jsou potaženy černou plstí. Na horní desce je umístěno ucho a ovládací panel, který je chráněn ocelovými madly. Boky a spodní strana jjou z lakované překližky. Sedmipalcový reproduktor PJB a třípalcový PJB tweeter jsou kryty kovovou mřížkou. Váha tohoto minikomba je jen sedm kilo. Tentokrát u komba PJB nebyl výrobcem dodán žádný potah ani brašna.

Na hlavním panelu jsou směrem odleva umístěny tyto ovládací prvky a vstupy a výstupy: Input, přepínač Mute/Low/Hight - volba úrovní vstupu, Level - vstupní gain, korekce Bass, Mid a Treble, Level - regulace hlavní výstupní úrovně, Aux Input a Level - regulace úrovně externího zdroje, Headphone - výstup pro sluchátka, Line Out - linkový výstup a Power - hlavní vypínač.

 

Tentokrát mne při hledání prvního plusu (uvedl jsem velikost) napadlo, jestli to nebude zároveň mínus. Dříve by ortodoxní basák už takovouto velikost svého aparátu považoval za nehodnou svého postu.

 

Zapojení a vlastní test

Pro vlastní test jsem použil nástroje s odlišnou charakteristikou zvuku. Baskytary Fender American Deluxe Jazz Bass 5 a Musicman Stingray 5. A také elektrický kontrabas NS Design CR5. Důležité je při volbě komba dobře zvážit, pro jaký soubor a styl anebo účel jej chceme používat. A takto jsem postupoval při tomto testu. Budu tedy posuzovat zpracování, zvuk a věrnost reprodukce použitého nástroje. Při testování jsem musel přidat spodní frekvence, aby zvuk měl trochu „spodky“, ale vzhledem k velikosti to asi není ani podle fyzikálních zákonů dost možné, aby to nahradilo velký aparát. Zvuk je celkem vyrovnaný a dá se použít na každý z testovaných nástrojů. Artikulace i dynamika jednotlivých tónů je celkem bez problémů.

Kombo je vhodné jako trenažér (a to i třeba za použití sluchátek) i jako samostatný basový aparát pro ty, kteří nepotřebují, aby jim na pódiu vlály nohavice.

Myslím, že by se dal využít i povedený pre-amp zapojením komba do linky, třeba ve zkušebně. Co se týká zvuku, tato krabička celkem věrně přenáší to, co do ní pustíte. Zadní stěna obsahuje bassreflex, který napomáhá přenosu spodních frekvencí. Celkově bych z estetického hlediska tento výtvor hodnotil jako povedený...a mohl by doplňovat domácnost každého basisty, jak z estetického důvodu, tak i pro užitečnost.

Při zapojení externího zdroje (CD, mp3 ap.) je regulace Aux Input podřízena hlavnímu hlasitosti Lavel. Je tedy třeba vyvážit trojici Input Level - Aux Level - hlavní Level.

 

Závěrem

Něco vás napadne -tak si to přehrajete.

Zítra máte koncert - tak si to přehrajete (při zapojení mp3 přehrávače).

Kamarádi přijdou s nápadem - tak si to přehrajete.

A máte mejdan (píchněte to do telefonu) - a přehrajete si to.

Ještě jednou bych chtěl upozornit, že každý, kdo uvažuje o koupi tohoto komba, by si měl uvědomit, že na pódiu nenahradí velký basový aparát, ale že je určené pro účely uvedené v testu. Pokud vás přesto na pódiu překvapí, bude to jen další plus pro PJB.

 

Info:

Phil Jones Bass Micro 7 je malé padesátiwattové baskytarové kombo, které ale na pódiu může překvapit. Cena je 8372 Kč.

 

Plus:

Jako plus bych uvedl velikost (pokud to nebude zároveň mínus).

Pokud budu kombo posuzovat jako trenažér, tak by určitě splnilo všechny mé požadavky a možná bych ho využil na menší pracovní zkoušky.

Máte-li ve zkušebně trochu kvalitní PA aparaturu, je možné toto kombo píchnout do linky a využít jeho kvalitní pre-amp.

 

Mínus:

Nenašel jsem na stránkách výrobce žádný ochranný obal na kombo (asi by se vešlo do větší dámské kabelky).

 

Technická specifikace

  

konstrikce solid-state
výkon 50 W RMS
třída zesilovače D
ekvalizér třípásmový; ±18 dB
reproduktory 1x 7” PJB Ferrite A a 3” PJB tweeter
impedance: 8 Ω
frekvenční rozsah od 36 do 22 000 Hz
vstup 6,3mm mono jack
Aux vstup 3,5mm stereo jack
sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
linkový výstup 6,3mm mono jack
napajení 100–240 V
rozměry 305 x 246 x 249 mm
hmotnost 7 kg

 

http://pjbworld.com/cms/index.php/product_m-7

Psáno pro časopis Muzikus