Pianonova JL200 First Step - první klavír v době digitální

Pianonova JL200 First Step  - první klavír v době digitální
Pianonova JL200 First Step - první klavír v době digitální

Kdyby mi někdo před pěti lety tvrdil, že digitální piano bude k dostání pod patnáct tisíc, považoval bych ho nejspíše za poněkud výstředního. Leč člověk míní, Bůh mění. Díky kursu koruny a konkurenčnímu boji je kategorie digitálních pian pod patnáct tisíc již reálnou kategorií, ve které je možno si dokonce vybírat z řady relativně kvalitních produktů.

Firma Pianonova, známá již dříve jako low-endový průkopník trhu, se rozhodla obohatit segment pian pro začátečníky modelem nazvaným případně First Step. Otázka tedy zní jasně. Vyplatí se zakoupit tento nástroj hudbymilovnému potomkovi? Když si vzpomenu, že za podobný peníz jsem si kdysi odnášel svoji první samohrajku, tak bezpochyby.

 

První dojem

Sestavování Pianonovy není až taková legrace. Je to dáno především tím, že reproduktory jsou umístěny v nohách nástroje a otočeny směrem dolů, zřejmě proto, aby sousedé o patro níže měli co nejvěrnější reprodukci. Tyto reproduktory se k tělu nástroje připojují velmi krátkým kabelem, takže i když mám téměř dívčí prstíky, dalo mi to pořádně zabrat. Sestavená JL200 vypadá trošku bumbrlíčkovsky ve stylu venkovského baroka. Zato má tři pedály, osmdesát osm vyvážených kláves a i reprodukce je překvapivě obstojná. Co víc si přát?

 

Co to umí

JL200 umí v podstatě přesně to samé co její předchůdci. Má polyfonii 64 hlasů, dva zvuky klavíru, dva elektrických pian a zbylé čtyři jsou tradičně cembalo, varhany, vibrafon a smyčce. Nahrávat si výsledky dlouhých hodin úmorného cvičení můžete na jednostopý rekordér. Cvičit můžete podle metronomu, který zvládá rytmy až k 6/4. Rychlost metronomu je bohužel značena dost nepřesně jakousi škálou, takže nelze zjistit, kolik BPM vlastně hrajete. Další funkcí je volba tvrdosti klaviatury (light a heavy), spouštěč dema (velmi užitečné) a nakonec transpozice pro líné studenty. Pokud jde o konektory, Pianonova umí vysílat i přijímat MIDI a vepředu má dva výstupy na sluchátka. Zkrátka klasika a očekávat od studijního nástroje více by bylo pošetilé. Jediné, co mě trochu překvapilo, byl cinchový vstup i výstup na zadní straně nástroje. Osobně jsem ho neměl důvod používat, ale může být užitečný, jestli si chcete třeba zahrát s oblíbenou písničkou, kterou máte zrovna v mp3 přehrávači.

 

Jak to hraje

Hraje to docela obstojně. Na výuku a cvičení zcela dostatečně. Bohužel zvuk nástroje není zcela dokonalý. Doznívání je poněkud nepřirozené a umělé. To samé se dá říci o dynamice a o prolínání samplů. Dostat JL200 pod kontrolu dá trochu práce. Osobně jsem byl nejspokojenější s nastavením klávesnice hard, kdy nástroj produkoval poněkud zastřenější barvu, byť za cenu nižší dynamiky. Celkově se ovšem nástroj poslouchá příjemně a uši z něj nebolí, obzvláště když je připojen na kvalitnější PA.

Příliš mě nenadchla klaviatura, kterou bych popsal jako docela línou. Průběh stisku klapky je takový, že nejdřív musíte pořádně zatlačit, a potom to jde zase skoro samo. Pravda, jsou hráči, kterým to může vyhovovat, ale hlavně v pianissimu jsem s tím měl problémy, protože jsem hrál až příliš jemně a klávesa se pod prstem nepropadla. Po několika dnech jsem si ale docela zvykl a zmíněný jev ani nevnímal.

 

Co říci závěrem?

Pianonova JL200 mi po celou dobu testování, tedy po několik týdnů, sloužila velmi dobře jako nástroj na každodenní cvičení a jako první klavír jej mohu jenom doporučit především kvůli ceně, dříve skoro nepředstavitelné. Na druhou stranu, dříve než bych se pro Pianonovu definitivně rozhodl, dobře bych zvážil cenově blízké alternativy.

 

Info:

Pianonova JL200 First Step je digitální piano určené pro začínající hráče a pro domácí cvičení. Doporučená maloobchodní cena je 12 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

cena

základní zvuk

 

Mínus:

klaviatura

nevěrohodné doznívání

 

Technická specifikace:

počet kláves: 88 vyvážených

zvuky: piano, harpsichord, vibrafon, varhany, strings

polyfonie: 64

pedály: 3

nahrávání: 1 stopa

metronom: 0–6/4

efekty: reverb

vstupy: MIDI, cinch input

výstupy: MIDI, cinch out, 2 x 6,3 mm jack

rozměry: 850 x 1330 x 340 mm

hmotnost: 35 kg

Psáno pro časopis Muzikus