Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým zesilovačem a multiefektem

Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z
Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z

Pod označením SX 840 se skrývá jednoduchý mixážní pult s koncovým zesilovačem a multiefektem v jedné "bedýnce". Tato varianta provedení sama určuje kategorii, do které produkt spadá.

 

Popis

Jde o mixážní pult se zesilovačem a jedním multiefektem. Powermixer je vybaven 8 vstupy XLR pro mikrofon a jack pro linkovou úroveň, oba v symetrii. Jack pro linkový vstup není vypínací, proto oba vstupy pracují současně. Vstupní citlivost se mění vypínačem -20dB nebo 0 dB. Následuje třípásmová korekce, potenciometr výstupu pro monitor, zapojený samozřejmě před hlavní hlasitostí, regulátor výstupu do vnitřního efektu, hlavní regulátor úrovně a potenciometr panorámy. Těchto osm vstupů a výstupů je umístěno v levé části přístroje. Na pravé straně jsou výstupní ovládací prvky a konektory. Po smíchání je signál zpracováván sedmipásmovým ekvalizérem pro každý kanál zvlášť, včetně dvou hlavních regulátorů. Mezi těmito se nachází přepínač funkce, 6 ledkových měřičů úrovně. Je možno na nich sledovat buďto signál L+R nebo smíchané L R kanály + monitor výstup. Pod pravým masterem je vypínač phantom napájení a jeho kontrolní ledka. Pod ním je "kouzelný" přepínač, který mění funkci koncového zesilovače z módu L+R do módu mono+monitor. Pod ekvalizéry je regulátor na návrat vnějšího efektu do masteru, který se dá nouzově použít také jako vstup. Je zde hlasitost vnitřního efektu a týž lze pustit také do monitoru. Potenciometr Effect Send slouží k vybuzení vnějšího efektu. Potenciometry aux in a tape in mají ve své podstatě stejnou funkci. Oba slouží jako další stereo vstupy přímo do L+R. Hned vedle nich napravo je hlavní potenciometr pro monitorovou cestu. Charakter efektu se ovládá pouze dvěma knoflíky - druh efektu a jeho délka. Efekt můžeme pohotově vypnout tlačítkem a LEDka indikuje vybuzení. Přímo pod efektem je main master, který ovládá vybuzení koncového zesilovače.

Na zadním panelu jsou oba výstupy z koncového zesilovače a hlavní vypínač.

Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z
Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z

Funkce

Na testovaném vzorku jsem zjistil tyto odchylky od parametrů udávaných výrobcem:

Výšková korekce na vstupu udávaná na 12 kHz byla ve skutečnosti na 10 kHz.

Středy byly opravdu na 2,5 kHz, ale zdvih byl pouze +10 dB oproti udávaným 12dB, což odpovídá toleranci garantované výrobcem (+/- 2 dB)

Na basech byl tento problém stejný -10 dB oproti -12dB v manuálu, což je opět v toleranci.

Stejný problém se týkal i grafického ekvalizeru. Na všech sedmi pásmech byl zdvih i útlum pouze10 dB oproti udávaným 12 dB (tedy opět v povolená toleranci +/- 2 dB). I přes uvedené odchylky jsou korekce na vstupech a výstupním ekvalizéru dobře nastavené a účinné.

Následující odchylka je velkým kladem. Naměřený výkon na obou kanálech byl 2 x 252 W do 4 ohmů a 2 x 154 W do 8 ohmů, oproti výrobcem udávaných 230 W do 4 ohmů a 130 W do 8 ohmů.

Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z
Powermixer Bell SX 840 - mixážní pult s koncovým z

Závěr

Tento power mixer, tedy spíše zesilovač se směšovačem, je svým poměrem cena / vybavenost velmi užitný. Poslouží hlavně tam, kde s ním budou pracovat spíše méně zkušení zvukaři či laici (malé kapely, agentury, DJové, hudební školy atd, atd) a to hlavně pro svoji jednoduchost zapojení.

 

 

Info:

Bell SX 840 je mix, zesilovač s efektem velmi slušné kvality. Jedno z nejdůležitějších kritérií při koupi takových výrobků je jistě cena která je více než příznivá - 20 900 Kč včetně DPH.

 

Plus:

dostatečný výkon

dobrý zvuk

phantomové napájení

speakony na výstupu

vypínač efektu

indikace přebuzení efektu

ve své třídě výborně vybavený multiefekt

 

Mínus:

regulátor vstupního gainu pouze 0/- 20 dB

při provozu mono + monitor se ekvalizer nepřepojí do monitorové cesty

Psáno pro časopis Muzikus