Red Panda Bitmap - „bitcrusher“

Red Panda Bitmap - „bitcrusher“
Red Panda Bitmap - „bitcrusher“

Hned na začátku bych rád řekl, co Bitmap umí. U většiny efektů je snadné to pár slovy popsat, ale sem tam se můžeme potkat s krabičkami, které se udělají samy pro sebe. Zvolí si novou cestu a teď, babo, raď!

 

Jak to tedy říci... Podle výrobce má Bitmap nasamplovat náš zvuk na menší bitovou hloubku a to z 24 až na jeden bit (tedy „hraje-nehraje“). Laicky řečeno, má záměrně degradovat kvalitu zvuku. Ve výsledku nám to tedy zní jako ze starého osmibitového počítače nebo jako ze starého rozbitého komba nebo jako když se porouchá zvukovka.

 

Ovládáním dosáhneme škálu od lehounce poškozeného zvuku až po pazvuky vhodné leda pro „psychadelickou léčebnu“. Podstatné je, že si poměr původního a „nového“ zvuku mícháme, takže pořád to jsme my, ale dle chuti si přimixujeme trochu té elektronické špíny. Ve vzduchu tak najednou může lítat spousta pazvuků, člověk úplně vidí ty nuly a jedničky, co se míhají kolem nás. Naštěstí je tu internet, takže pokud nejste z popisu moc moudří, koukněte na YouTube.

 

Bitmap má spíše menší rozměry, ale protože je o dost vyšší, než je obvyklé, působí baculatým, nicméně stále sympatickým dojmem. Jeho barevné provedení i tvar ovládacích prvků mi připomínají černé krabky od TC. Nastavení je poměrně rozsáhlé, obstarávají jej dva přepínače a čtyři knoflíky. Ty jsou příjemně pogumované, mají tlumený chod, hezky se s nimi otáčí. Signalizační LED dioda je modré barvy a svítí tak akorát.

 

Na zadní straně máme samice pro vstup, výstup, napájení a externí pedál. Pokud je externí pedál připojen, nahrazuje ovladač Freq. Boky krabičky jsou volné, což je fajn kvůli úspoře místa.

 

Jo a k čemu vlastně může být Panda dobrá? Na kytaru, klávesy, na basu. Asi to není na stálé hraní, ale na občasné dobarvení zvuku, docílení zajímavého a nevšedního pocitu. A když už jsme u toho, nedávno jsem poslouchal Porcurpine Tree a říkám si, že zrovna tohle je muzika, kam by si tahle baculatá Panda zrovna mohla sednout.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

Rozměry 11 x 8 x 5 cm
EXP pedál doporučený typ 10–50 kΩ lineární
Napájení 9V DC, 100 mA, standardní Boss polarizace
Potenciometry Mix, Crush/Rate, Freq, Level
Přepínače Crush/Mod, Hi/Lo, On/Off

 

www:

www.redpandalab.com/products/bitmap

Psáno pro časopis Muzikus